Norymberga: Nie było chętnych na obrazy Hitlera

Pięć obrazów, które miały zostać namalowane przez Adolfa Hitlera, nie znalazło kupców w czasie aukcji zorganizowanej w Norymberdze - informuje BBC.

Aktualizacja: 10.02.2019 12:13 Publikacja: 10.02.2019 11:58

Norymberga to miasto, w którym w czasach III Rzeszy często dochodziło do organizowania wieców poparcia dla NSDAP. Po wojnie to właśnie w Norymberdze odbył się sąd nad nazistowskimi przywódcami i generalicją.

Dom aukcyjny Weidler wystawił na sprzedaż pięć akwareli z ceną wywoławczą w wysokości 45 tys. euro. Wszystkie akwarele miał namalować Adolf Hitler w latach swojej młodości.

Burmistrz Norymbergi, Ulrich Maly oceniał, że sam fakt, iż aukcja takich obrazów się odbywa, świadczy o "złym smaku" jej organizatorów.

Na aukcji próbowano sprzedać również przedmioty, które miały należeć do Hitlera - w tym m.in. wazę i wiklinowy fotel, z podpórką na ramię w kształcie swastyki.

Aby uniknąć złamania niemieckiego prawa dom aukcyjny Weidler zamazał symbole nazistowskie umieszczone na wystawionych na aukcji przedmiotach. W Niemczech publiczne prezentowanie symboli nazistowskich jest zakazane.

Jeszce przed aukcję część przedmiotów wystawionych na aukcję zostało zarekwirowanych przez policję, w związku z podejrzeniem, iż są to falsyfikaty, a sprzedaż ich jako należących do Adolfa Hitlera, jest próbą oszustwa.

Hitler w młodości bez powodzenia starał się o przyjęcie na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu. Za młodu sprzedawał swoje akwarele, które jednak eksperci oceniają jako niezbyt udane.

W ostatnich latach kilkadziesiąt obrazów przypisywanych Hitlerowi było wystawianych na aukcjach.

W 2015 roku dom aukcyjny Weidler sprzedał kilkanaście obrazów Hitlera za niemal 400 tys. euro.

W 2014 roku akwarelę przedstawiającą  ratusz w Monachium autorstwa Hitlera sprzedano za 130 tys. euro.

Historia
Oskarżony prokurator stanu wojennego
Historia
Klub Polaczków. Schalke 04 ma 120 lat
Historia
Kiedy Bułgaria wyjaśni, co się stało na pokładzie samolotu w 1978 r.
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater