Wystawa opowiada o losie kilkuset warszawianek wywiezionych we wrześniu 1944 roku do obozu pracy przymusowej w podberlińskim lesie. W zamaskowanej fabryce koncernu Boscha w Kleinmachnow więźniarki pracowały przy produkcji osprzętu samolotowego. Fabryka była typowym przykładem niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, w którym zatrudniano jeńców wojennych, robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych. Relacje, prywatne zdjęcia, listy i dokumenty naświetlają system pracy przymusowej w Trzeciej Rzeszy z perspektywy prześladowanych.
Organizatorzy: Berlińskie Warsztaty Historyczne, DSH. Ekspozycję można zwiedzać: Dom Spotkań z Historią, wtorek–piątek, godz. 10.00-18.00, sobota–niedziela: godz. 11.00–18.00.
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii XX wieku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, akcje miejskie oraz prowadzi działalność wydawniczą i dokumentacyjną. W Mediotece – cyfrowym archiwum DSH – gromadzone są źródła dźwiękowe, ikonograficzne i filmowe (archiwalne fotografie, relacje świadków, filmy dokumentalne). DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m.in. Instytutem Studiów Politycznych PAN, Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmemim. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu, Uniwersytetem Warszawskim, Polską Agencją Prasową. Na wszystkie wystawy, pokazy i inne imprezy organizowane w DSH — WSTĘP WOLNY. Więcej informacji www.dsh.waw.pl.