Premierę tegorocznego spektaklu, „Awantury warszawskiej", obejrzymy o północy 1 sierpnia.

Dla MPW spektakle realizowali już m.in. Marcin Liber, Paweł Passini, Jan Klata czy Paweł Łysak. Tym razem do współpracy zaproszono Michała Zadarę, który w zeszłym roku przygotował m.in. „Anty-Edypa" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Polskiego oraz „Oresteję" w Teatrze Wielkim.

Materiałem wyjściowym dla Michała Zadary i dramaturga „Awantury warszawskiej" Daniela Przastka stała się korespondencja dyplomatów z Polski, USA, Anglii i Związku Radzieckiego oraz oficjalne dokumenty wysyłane przez polityków tych państw, m.in. Winstona Churchilla, Józefa Stalina i Franklina Roosevelta. Tym razem spojrzymy więc na powstanie warszawskie oczami zewnętrznych obserwatorów „Awantury warszawskiej" (to od określenia użytego w jednym z listów Zadara zaczerpnął tytuł spektaklu, który również formalnie zapowiada się awanturniczo). – Wobec natłoku tekstów wypowiadanych i wykrzykiwanych przez aktorów widz może mieć poczucie chaosu – mówi reżyser, który wykorzysta również w przedstawieniu technikę filmu montowanego na żywo.

– Sytuacje, które obserwujemy bezpośrednio w sali, możemy jednocześnie oglądać na ekranie, skupiając się mocniej na poszczególnych obrazach – tłumaczy Zadara. – Próbujemy tą metodą zwrócić uwagę na sposób, w jaki tworzona jest historia, na wielu poziomach konstrukcji i różnych narracjach opowiadających ją osób.

„Awantura warszawska. Waszyngton – Moskwa – Londyn", reż. Michał Zadara, wyk. Barbara Wysocka, Edward Linde-Lubaszenko, Szymon Czacki, Muzeum Powstania Warszawskiego, sala pod Liberatorem, ul. Grzybowska 79, bilety: 10 zł, premiera: poniedziałek (1.08), godz. 24, spektakle: wtorek (2.08) – piątek (5.08), godz. 20