„Bitwa Warszawska”: dobrze, ale są wpadki

Michał Miazga, ekspert ds. rekonstrukcji historycznych 1920 r.

Publikacja: 01.10.2011 01:05

„Bitwa Warszawska”: dobrze, ale są wpadki

Foto: Rzeczpospolita

Rz: Od piątku możemy oglądać w kinach „Bitwę Warszawską" Jerzego Hoffmana. Czy to, co widzimy na ekranie, jest zgodne z realiami wojny polsko-bolszewickiej?

Michał Miazga:

Generalnie obraz jest dobry. Przez lata oglądałem czarno-białe zdjęcia, a tu widzę to samo, ale w kolorze i w ruchu! Piękne mundury ułanów; rewelacyjne czołgi Renault skonstruowane specjalnie

dla filmu przez Roberta Tirczakowskiego. Jeśli Piłsudski nosi na mundurze Order Virtuti Militari i odznakę 1. Brygady Legionów – to takie nosił wówczas naprawdę; jeśli Natasza Urbańska ma wyłożony na wierzch munduru biały kołnierzyk, to tak panie w wojsku wówczas wyglądały...

Żadnych wpadek?

Jest kilka. Najważniejsze są bolszewickie pojazdy, które z tymi prawdziwymi mają niewiele wspólnego. Samochody pancerne to wz.29 i wz.34 – polskie, a więc z okresu międzywojennego! Gdy w „Lotnej" Wajdy z 1959 r. radzieckie czołgi T-34 udające czołgi niemieckie były obłożone blachami i przemalowane, to u Hoffmana samochodów nawet nie przemalowano! Są na nich jedynie czerwone gwiazdy, których zresztą na bolszewickich samochodach pancernych w 1920 r. nie było. Kolejny przykład – polscy harcerze atakujący wroga ubrani są w mundurki i krótkie spodenki, a na głowach mają skautowskie kapelusze. Obawiam się, że u niektórych widzów takie pokazanie – autentycznego przecież – bohaterstwa harcerzy może jedynie budzić śmiech! Wielu harcerzy zaciągnęło się do wojska, tyle że dostawali mundury wojskowe...

A jak film Hoffmana wygląda na tle innych produkcji historycznych, choćby serialu „Wojna i miłość", także opowiadającego o wojnie polsko-bolszewickiej?

Zdecydowanie lepiej. Mundury są dobrze dobrane, dobrze uszyte, choć np. ten dla Nataszy Urbańskiej niepotrzebnie został skrojony tak, by podkreślał jej kobiece wdzięki. W innych filmach widać, że producenci brali to, co mieli w magazynach.

Organizuje pan rekonstrukcje historyczne. Czy przeciętny Polak zna i rozumie tamte czasy?

Wielu ludzi sądzi, że wojna polsko-bolszewicka to wyłącznie Bitwa Warszawska. Nie zdają sobie sprawy, że wtedy mieliśmy prawie milionową armię. Wojna 1920 r. niemal nie funkcjonuje w naszej świadomości. Ale przed drugą wojną było za wcześnie, by rok 1920 stawiać na piedestale, a potem – za późno, bo przyszli komuniści. Widziałem wyniki badań, z których wynika, że tylko 3 proc. Polaków uważa Bitwę Warszawską za znaczącą w naszej historii.

—rozmawiał Piotr Kościński

Rz: Od piątku możemy oglądać w kinach „Bitwę Warszawską" Jerzego Hoffmana. Czy to, co widzimy na ekranie, jest zgodne z realiami wojny polsko-bolszewickiej?

Michał Miazga:

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Historia
80. rocznica marszu śmierci z KL Stutthof. 170 km w mrozie sięgającym poniżej 20 stopni
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej