Drugi etap ekshumacji zakończył się na początku czerwca. W sumie odnaleziono szczątki ponad 200 osób. Wiadomo natomiast, że w więzieniu na Mokotowie wykonano ok. 300 wyroków śmierci. Gdzie pochowano pozostałych około 100 ofiar?
– W drugim etapie ekshumacji wykorzystaliśmy ciężki sprzęt do prac ziemnych, niezwykle pomocna okazała się też analiza zdjęć z lat 40. i 50. dokonana przez Centralne Archiwum Wojskowe – wyjaśnia dr Andrzej Ossowski, który kieruje identyfikacją szczątków bohaterów z ramienia Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu.
W trzecim etapie ekshumacji poziom trudności wzrośnie. – Będziemy musieli prowadzić prace archeologiczne w miejscach, gdzie dziś znajdują się nagrobki. Ciała więźniów, których szukamy, mogą znajdować się pod tymi nagrobkami – wyjaśnia prof. Szwagrzyk.
Prace w całej Polsce
IPN prowadzi prace w ramach ogólnopolskiego projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956". – Na pewno będziemy kontynuować poszukiwanie miejsc pochówku ludzi z oddziału „Bartek" na Opolszczyźnie – mówi prof. Szwagrzyk. Na początku lipca rozpoczną się też prace przy białostockim areszcie śledczym, poza tym jedna ekshumacja przewidziana jest w Poznaniu, a także w miasteczku Jawor na Dolnym Śląsku.
– Chcemy przywrócić tożsamość wszystkim, którzy oddali życie za wolną Polskę – zapewniał w marcu prezes IPN Łukasz Kamiński.