Reklama
Rozwiń

Życie, choć piękne, tak kruche jest

Rocznica powstania co roku uruchamia dyskusje o jego krwawym bezsensie, które prowadzą tylko do kłótni. Nas zainspirował sens życia, na zawsze zapisany w czterech powstańczych biografiach.

Publikacja: 28.07.2013 19:00

Barbara Gancarczyk (pseudonim Pająk) podczas powstania była sanitariuszką w batalionie „Wigry”. Po w

Barbara Gancarczyk (pseudonim Pająk) podczas powstania była sanitariuszką w batalionie „Wigry”. Po wojnie od razu zabrała się do pracy, jako architekt uczestnicząc m.in. w odbudowie Starówki.

Foto: Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944

Red

Wzruszają się na koncertach powstańczych piosenek, na wystawach zdjęć walczącego miasta i ze łzą w oku słuchają wykładów o sierpniu '44. Ale kiedy w 2004 r. w Warszawie urządzono wielką inscenizację bitwy o barykadę na skrzyżowaniu Wolskiej i Młynarskiej, tylko na niewielu twarzach widziałam wzruszenie. Dawni powstańcy częściej uśmiechali się na widok młodych ludzi, którzy z usmolonymi twarzami, w harcerskich mundurach i biało-czerwonych opaskach odgrywali żołnierzy ze zgrupowania „Radosław", broniących arterii komunikacyjnej przed pancerną kolumną SS. I z równą życzliwością oglądali nowoczesny czołg Leopard, który dzielnie grając rolę Pantery, szalał po asfalcie, aż szyby drżały w pobliskich kamienicach. Jeśli stalowe monstrum budziło w kimś krwiożercze emocje, to bardziej we mnie. Oryginalni powstańcy zachowywali spokój, a po zakończeniu półtoragodzinnego przedstawienia klaskali niczym w operze, z eleganckim dystansem i uznaniem dla aktorów. I pamiętam pytanie, które zawirowało wtedy w mojej głowie: jak to możliwe? Jakim cudem ludzie, którzy przeżyli ten koszmar, byli w stanie walczyć później o siebie samych? Grać o najwyższe stawki – i wygrywać?

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama