Młodzi dla Polski złożyli wniosek o pomnik Pileckiego w Warszawie

W ubiegłym tygodniu wspólnie z serwisem "Red is Bad" stowarzyszenie "Młodzi dla Polski" rozpoczęło na Facebooku akcję "Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie". W bardzo szybkim czasie inicjatywę poparło ponad 6 tysięcy użytkowników tego serwisu.

Publikacja: 23.08.2013 15:27

Młodzi dla Polski złożyli wniosek o pomnik Pileckiego w Warszawie

Foto: ROL

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami organizatorzy złożyli dziś wniosek do Rady m. st. Warszawy o podjęcie uchwały w sprawie wybudowania pomnika.

Pismo adresowane jest do przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. "W dniu 12 sierpnia poprzez serwis społecznościowy Facebook zainicjowaliśmy powstanie strony "Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie". W ciągu zaledwie kilku dni tylko w tym serwisie naszą inicjatywę poparło ponad 6 tysięcy osób, a z każdym dniem grono to się powiększa. Sprawą zainteresowały się media zarówno krajowe, jak i warszawskie. Jednocześnie, wspólnie z serwisem Red is Bad prowadzimy działania promujące sylwetkę rotmistrza wśród internautów poprzez przygotowane przez Red is Bad atrakcyjne wizualnie infografiki, mające na celu przybliżenie obywatelom życiorysu i dokonań Witolda Pileckiego." - piszą organizatorzy akcji.

"Uważamy, że postać rotmistrza Witolda Pileckiego zasługuje na najwyższy szacunek nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków. Wspaniały życiorys polskiego żołnierza, celowo wymazany z historii Polski przez władze komunistycznego państwa, powinien być wzorem zarówno dla młodych Polaków, jak również dla wszystkich sprawujących władzę w wolnej i demokratycznej Polsce. Dzięki takim postaciom jak rotmistrz Pilecki możemy cieszyć się wolnością i polską tożsamością" - uzasadniają.

Ich zdaniem, "wzniesienie przez władze Warszawy pomnika rotmistrza Pileckiego będzie spłatą długu naszego pokolenia wobec żołnierzy walczących w czasach II wojny światowej oraz po 1945 roku o wolność i niepodległość Polski, kiedy większość z nich zapłaciła najwyższą cenę, będąc zamordowaną przez stalinowskich oprawców".

Stowarzyszenie "Młodzi dla Polski" zaznacza też, że "jako wnioskodawcy nie chcą proponować radnym miejsca, w którym pomnik winien stanąć". "Sądzimy, że kompetentne w tym zakresie są komisje Rady m. st. Warszawy, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, inne jednostki samorządowe podległe Prezydentowi m. st. Warszawy, Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, a także zespoły urbanistów, architektów i historyków" - napisali we wniosku.

Uważają jednak, że "z uwagi na honorowaną pomnikiem postać, miejsce pomnika winno znajdować się w okolicach stawiania tego typu monumentów, a zatem okolic prestiżowych i łatwo dostępnych dla mieszkańców Warszawy i turystów, jak Trakt Królewski czy ścisłego centrum miasta".

"Jednocześnie jesteśmy przekonani, że pięknym i symbolicznym gestem ze strony władz miasta byłoby usytuowanie pomnika na postumentach zarezerwowanych do dziś dla żołnierzy Armii Czerwonej, którzy na swoich barkach przynieśli Polsce kolejne kilkadziesiąt lat zniewolenia i prześladowań. Byłoby to prawdziwe zwycięstwo wolnej Polski oraz pośmiertny tryumf rotmistrza Pileckiego nad jego oprawcami" - podkreślili na koniec inicjatorzy akcji.

Z ostatnich wypowiedzi rzecznika ratusza, Pana Bartosza Milczarczyka wynika, że jest szansa na powstania tego pomnika. Inicjatorzy z niecierpliwością czekają na powzięcie przez radnych inicjatywy uchwałodawczej oraz podjęcia uchwały.

Wniosek stowarzyszenia "Młodzi dla Polski" o wzniesienie pomnika rtm. Pileckiego w Warszawie (PDF)

Pomysł wybudowania pomnika rotmistrzowi Pileckiemu w Warszawie w krótkim czasie poparło wiele instytucji zajmujących się życiem publicznym oraz promowaniem postaw patriotycznych.

Wśród nich znalazły się:

Fundacja Instytut Wolności
Fundacja Republikańska
Fundacja Sapere Aude
Niezależne Zrzeszenie Studentów UW
Redakcja tygodnika Do Rzeczy
Redakcja tygodnika W Sieci
Redakcja tygodnika Gazeta Polska
Redakcja dziennika Gazeta Polska Codziennie
Redakcja miesięcznika Nowe Państwo
Portal internetowy iktomaracje.pl
Portal internetowy niezależna.pl
Portal internetowy Rebelya.pl
Portal internetowy wMeritum.pl
Portal internetowy wPolityce.pl
Stowarzyszenie Koliber
Stowarzyszenie Marsz Niepodległości
Stowarzyszenie Klub Jagielloński
Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska
Stowarzyszenie Studenci Dla Rzeczypospolitej
Telewizja Republika

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego