Tak identyfikowano „Łupaszkę” i „Zaporę”

99 i osiemnaście dziewiątek po przecinku to prawdopodobieństwo identyfikacji dotyczące majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W przypadku mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” wynosi ono 99, 9999.

Publikacja: 24.08.2013 11:00

Tak identyfikowano „Łupaszkę” i „Zaporę”

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Już 16 dowódcom i żołnierzom AK odnalezionym na „Łączce" udało się przywrócić tożsamość. Wykopano do tej pory szczątki ok. 200 ofiar. Jak prowadzi się badania pozwalające mieć pewność, ze zidentyfikowano którąś z ofiar komunistycznego reżimu?

- Jeśli ktoś sądzi, że jest jakakolwiek przypadkowość w naszych badaniach, to grubo się myli. To czysta technologia, matematyka i zero domniemywań – mówi  dr Andrzej Osswski, szef zespołu naukowców z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu. Zwraca uwagę, że podczas całego procesu powstaje opinia sądowo – lekarska, dokumentacja z badaniami genetycznymi,  która ma moc sadową. -  Jako specjaliści gwarantujemy, że te wyniki są pewne.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama