Już 16 dowódcom i żołnierzom AK odnalezionym na „Łączce" udało się przywrócić tożsamość. Wykopano do tej pory szczątki ok. 200 ofiar. Jak prowadzi się badania pozwalające mieć pewność, ze zidentyfikowano którąś z ofiar komunistycznego reżimu?
- Jeśli ktoś sądzi, że jest jakakolwiek przypadkowość w naszych badaniach, to grubo się myli. To czysta technologia, matematyka i zero domniemywań – mówi dr Andrzej Osswski, szef zespołu naukowców z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu. Zwraca uwagę, że podczas całego procesu powstaje opinia sądowo – lekarska, dokumentacja z badaniami genetycznymi, która ma moc sadową. - Jako specjaliści gwarantujemy, że te wyniki są pewne.
Tajemne pochówki
Bez wspólnej pracy zespołu naukowców: historyków, archeologów, antropologów, lekarzy i genetyków, pracujących w kilku ośrodkach naukowych w całym kraju, którzy tworzą Polska Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT) nie byłby możliwa identyfikacja przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego. Zginęli w latach 40 i 50. ubiegłego wieku, zamordowani przez bezpiekę i „wymiar sprawiedliwości" tamtych lat. Chowano ich po kryjomu, czasami na cmentarzach, a czasem w innych przypadkowych miejscach, tak, by ślad po nich na zawsze zaginął. Teraz ich szczątki są odnajdywane.
„Łączka", czyli kwatera „Ł" jest najsłynniejszym miejsce ich pochówków. Dzięki ekipie, którą kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN oraz pracy zespołu PBGOT, której szefem jest dr Andrzej Ossowski „Łączka" w końcu odsłania swoje tajemnice.
Dowódcy i ich tożsamość
Przykłady identyfikacji dwóch majorów, bohaterów AK i Polskiego Państwa Podziemnego: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" i mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory" są bardzo ciekawe pod względem naukowym. - W przypadku majora „Łupaszki" materiał genetyczny był pobrany od jego córki, zaraz po jej śmierci. Gdyby tego wówczas nie zrobiono identyfikacja nie byłaby możliwa, bo nie byłoby materiału porównawczego niezbędnego do przeprowadzenia badań DNA – wyjaśnia dr Andrzej Ossowski, szef zespołu naukowców Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu, która prowadzi badania identyfikacyjne osób ekshumowanych na warszawskim cmentarzu powązkowskim.