Wystawę jest pokłosiem projektu o tym samym tytule, zorganizowanym w zeszłym roku z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego, przez podróżnika i publicystę Jacka Pałkiewicza.
Zesłani za działalność konspiracyjną na Syberię - Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Benedykt Dybowski, wykorzystali czas tam spędzony na badanie przyrody miejsc, do których trafili.
Aleksander Czekanowski mimo życia w nędzy i ciężkiej pracy fizycznej, już od pierwszych dni gromadził dane, posługując się lupą sporządzoną ze stłuczonej karafki. Studiował geologię tzw. Lądu Angary, obserwacji meteorologicznych dokonywał za pomocą przyrządów własnego pomysłu. Jan Czerski w równie trudnych warunkach prowadził badania geologiczne i paleontologiczne w rejonie Omska, a Benedykt Dybowski zasłyną szczególnie jako badacz fauny Bajkału.
Historię aresztowania Dybowskiego opowiada pokazywany na wystawie w Kordegardzie film. Uczony był komisarzem Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś. Został najpierw uwięziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, gdzie skazano go na śmierć przez powieszenie. Jednak dzięki wstawiennictwu zoologów niemieckich i pośrednictwu Bismarcka, karę tę zamieniono na 12 lat zesłania.