Monument poświęcony rewolucji węgierskiej 1956 roku stanie na terenie należącym do szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. ks. Skargi 14. Zdaniem dr Pawła Skubisza, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN miejsce usytuowania pomnika jest historycznie uzasadnione. Pomnik stanie bowiem przed obiektem, w którym mieścił się konsulat sowiecki.
10 grudnia 1956 roku odbyła się tam demonstracja. - Manifestanci domagali się m.in. uwolnienia z więzienia Imre Nagya, usunięcia Kadara. Demonstranci wznosili hasła "Ręce precz od Polski i Węgier" - mówi „Rz" dr Paweł Skubisz. - Wtargnęli do budynku konsulatu i przegonili z niego pracowników a także konsula. Manifestanci zostali usunięci z budynku przez KBW, a także milicjantów - dodaje naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej.
Robert Grabowski z urzędu miasta w Szczecin precyzuje, że inicjatywa postawienia pomnika wyszła od Węgrów. W dniu 25 października 2013 r. Rada Gminy XXI Dzielnicy Budapesztu – Csepel podjęła decyzję o zamiarze wzniesienia w Szczecinie pomnika upamiętniającego rewolucję i walkę o wolność w 1956 r. Środki na realizację pomnika, obejmujące zarówno projekt jak i wykonanie dzieła, zapewnione zostaną przez Radę Gminy XXI Dzielnicy Budapesztu – Csepel.
Powstanie węgierskie 1956 r., które wybuchło 23 października 1956 r. odbiło się szerokim echem w Polsce, również w Szczecinie. Po inwazji sowieckiej i krwawym stłumieniu powstania 10 listopada 1956 r., na terenie Polski powstały liczne komitety zajmujące się zbiórką darów i krwi dla ofiar przemocy.
- Szczecinianie oddawali krew, zbierali dary i pieniądze, które za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża trafiły do mieszkańców dzielnicy Budapesztu – Csepel – dodaje Robert Grabowski.