Rękopisy z jaskini

Nieznane rękopisy z Qumran zostały odkryte po ponad 60 latach od wydobycia z jaskiń nad Morzem Martwym - pisze Krzysztof Urbański.

Aktualizacja: 19.03.2014 16:24 Publikacja: 04.03.2014 11:35

Jaskinia nr 4 w Qumran

Jaskinia nr 4 w Qumran

Foto: Wikipedia

O odkryciu poinformował dr Jonatan Adler z Uniwersytetu Ariel. Dziewięć małych rękopisów sprzed 2 tys. lat, ukrytych zostało w trzech filakteriach, zwanych także — za językiem hebrajskim — tefilin. To pudełeczka z fragmentami Tory spisanymi po hebrajsku, zakładane przez religijnych żydów podczas modlitw. Tradycja użycia tych akcesoriów modlitewnych przetrwała od czasów starożytnych do dzisiaj.

Filakterie zostały odkopane w 1952 roku w jaskiniach nr 4 i 5 na Pustyni Judzkiej koło Qumran, badanych przez archeologa Rolanda de Vaux. Dr Adler odnalazł nietknięte do tej pory pudełeczka wśród zabytków wydobytych przez słynnego badacza zwojów znad Morza Martwego.

Zidentyfikowanie rękopisów będzie możliwe dzięki technice obrazowania w całym zakresie widma fal świetlnych.

— Jestem dumna, że historię sprzed dwóch tysięcy lat będziemy mogli odtworzyć przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii — powiedziała Pnina Shor, dyrektor laboratorium konserwatorskiego zwojów w Urzędzie Starożytności Izraela, cytowana przez włoską agencję prasową ANSA.

Dr Adler przedstawił odkrycie pod koniec lutego podczas międzynarodowego seminarium na temat: „Historia jaskiń Qumran". zorganizowanego przez Instytut Kultury i Archeologii Krajów Biblii w Lugano w Szwajcarii.

— Odkrywanie nieznanych rękopisów nie zdarza się na co dzień. To było naprawdę wspaniałe uczucie — powiedział dr Jonatan Adler.

Rękopisy z Qumran na Pustyni Judzkiej to zbiór ponad 900 dokumentów spisanych w okresie od III w. p. n. e. do I w. n. e. po hebrajsku, aramejsku i grecku, przez sektę esseńczyków prawdopodobnie zamieszkujących groty nad Morzem Martwym. Część z nich zawiera teksty biblijne i komentarze do nich, ale są także teksty o charakterze świeckim, zawierające przepisy i wskazówki dla społeczności.

Znalezione zostały w latach 1947 — 56 w kilkunastu grotach.

Krzysztof Urbański

Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku