Obchody 25-lecia wolności (relacja na żywo)

Zakończyły się obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Prezydent Bronisław Komorowski podziękował parlamentowi, wszystkim którzy tworzyli i tworzą "zbiorowe serce polskiej demokracji", za 25 lat wysiłków na rzecz umocnienia polskiej wolności.

Aktualizacja: 04.06.2014 19:49 Publikacja: 04.06.2014 09:31

Obchody 25-lecia wolności (relacja na żywo)

Foto: AFP

Dziękujemy za udział w relacji

19:09

Autostrada A2 łącząca Warszawę z zachodnią granicą Polski - a w przyszłości także ze wschodnią - otrzymała nazwę Autostrady Wolności. W środę prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Joachim Gauck, wzięli udział w uroczystym nadaniu autostradzie tej symbolicznej nazwy.

- Jestem przekonany, że byłem wyrazicielem naszych wspólnych marzeń o tym, aby ta autostrada jako Autostrada Wolności łączyła nie tylko Polskę z Niemcami i Europą Zachodnią, ale by również prowadziła daleko w świat wolności, którego oczekujemy na Wschód od Polski – oświadczył Bronisław Komorowski na uroczystości w podwarszawskim Brwinowie.

18:30

Prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande odsłonili w Warszawie pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Rzeźba przedstawiająca dwukrotną noblistkę stanęła niedaleko miejsca jej urodzenia na warszawskim Nowym Mieście.

W uroczystości wziął udział prezes Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i inwestor pomnika Jean Caillot, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Pomnik stanął w pobliżu gotyckiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny nad wiślaną skarpą u wylotu ul. Kościelnej. To ok. 200 metrów od ul. Freta 16, czyli miejsca urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie.

18:08

Dziś najważniejsze są budowanie obywatelskości wśród kolejnych pokoleń i mądre korzystanie z demokracji - powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz na spotkaniu przedstawicieli parlamentów Europy zorganizowanym z okazji 25-lecia polskiej wolności.

Kopacz podkreśliła na spotkaniu, które odbywa się w Senacie, że każdego 1 czerwca z uwagą przysłuchuje się obradom Sejmu dzieci i młodzieży, ponieważ jest to "głos ludzi, którzy za chwilę nas zmienią i będą budować poczucie obywatelskości w następnych pokoleniach". Przekonywała, że niezwykle istotne jest działanie na rzecz wzrostu wśród nich postaw obywatelskich i chęci udziału w wyborach.

18:06

Miałem wrażenie, że przemawia kandydat na premiera, to wotum nieufności wobec Donalda Tuska - tak orędzie prezydenta Bronisława Komorowskiego ocenia szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem Komorowski prowadzi już kampanię wyborczą. Czytaj więcej

17:26

B.prezydent Lech Wałęsa, który rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą, powiedział, że rozmowa odbyła się "w bardzo miłej atmosferze". "Parę rzeczy powiedział zgodnie z moimi życzeniami" - dodał historyczny przywódca Solidarności.

17:20

Przemówienie prezydenta Baracka Obamy to był wielki hołd złożony Polsce i regionowi, a także dążeniu do wolności, walce o wolność; ze słów Obamy można także odczytać potępienie wszelkich prób złamania takich dążeń - ocenił politolog prof. Aleksander Smolar z Fundacji Batorego.

- Merytorycznie, emocjonalnie było to bardzo piękne wystąpienie, w którym odpowiednio były dobrane słowa, tematy, żeby trafić do wrażliwości Polaków i szerzej do ludzi Europy Środkowej - powiedział prof. Smolar.

16:53

Symbolu, jakim jest upadek muru berlińskiego zapewne nie przebijemy, ale wizyta prezydenta Baracka Obamy działa na wyobraźnię społeczeństw i buduje świadomość, że to w Polsce zaczął się upadek komunizmu - oceniają prof. Janusz Czapiński i prof. Wiesław Godzic.

Psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Janusz Czapiński uważa, że dzięki wizycie Baracka Obamy w Warszawie, a szczególnie dzięki temu, co powiedział, "Polska w świadomości bardzo wielu ludzi na świecie będzie się teraz kojarzyła z początkiem zmiany układu zimnowojennego".

"Obama to wielokrotnie podkreślał, że tak naprawdę kruszenie komunizmu zaczęło się w Polsce i zmiana układu pojałtańskiego zaczęła się w Polsce. Choć my nie mamy oczywiście tak dobrego symbolu, jak kruszenie muru berlińskiego, ale sądzę, że to zadziała na wyobraźnię wielu społeczeństw, bo komunikat poszedł w świat" - powiedział Czapiński.

16:28

Zadaniem Baracka Obamy będzie zarówno zapewnienie bezpieczeństwa naszemu regionowi, jak i sprawienie, by NATO umiało odpowiedzieć na agresywne zamiary Rosji - powiedział Aleksander Kwaśniewski komentując przemówienie amerykańskiego prezydenta w Warszawie.

16:25

Potwierdzenie w Warszawie przez Baracka Obamę solidarności NATO, a także przynależności Polski do świata zachodniego, to nie jest mało – uważa były ambasador RP w USA i w Niemczech Janusz Reiter.

Jego zdaniem obchody 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. stały się „zasłużonym świętem, tryumfem Polski, która świętowała samą siebie, ale była też świętowana przez gości". „Myślę, że to się Polsce należało po tych 25 latach. Polska na to zasłużyła" - uznał b. ambasador.

Odnosząc się do politycznej treści środowego przemówienia prezydenta Stanów Zjednoczonych na placu Zamkowym, Reiter wskazał na „bardzo silne potwierdzenie" artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego (zbrojna napaść na któregoś z członków NATO będzie uznana za napaść przeciwko wszystkim członkom).

„W okolicznościach, jakie teraz mamy, takie ostentacyjne, publiczne potwierdzenie artykułu piątego ma oczywiście wagę. Ale żeby to ocenić, trzeba brać to łącznie z tym, co Obama powiedział wczoraj o planowanym większym zaangażowaniu Ameryki w bezpieczeństwo tego regionu" - podkreślił b. ambasador.

16:10

- Bez silnego sektora pozarządowego nie uda się zbudować wystarczająco silnych wspólnot lokalnych - podkreślił Bronisław Komorowski. - Dlatego zamierzam przedstawić Wysokiej Izbie projekt zmian w ustawie o stowarzyszeniach, bo bez silnego sektora pozarządowego nie uda się zbudować wystarczająco silnych wspólnot lokalnych, a bez silnych wspólnot lokalnych nie da się zbudować trwałej wspólnoty narodowej - podkreślił Komorowski.

15.58

Znak czasów. Zagraniczni goście i dyplomaci postanowili wyręczyć fotografów i własnoręcznie prowadzić fotorelacje z obchodów 25-lecia polskiej wolności. Zdjęcia robili swoimi telefonami i dzielili się nimi w mediach społecznościowych. Ich jakość wskazuje jednak na to, że fotoreporterzy mogą być spokojni o swoje posady. Zobacz galerię

15:51

- Kryzys demograficzny stał się faktem. Nie możemy cofnąć jego skutków, ale możemy i musimy zapobiec utrzymywaniu się tej tendencji. Przecież to ludzie są podstawą gospodarki i społeczeństwa: ich wiedza, umiejętności i zdrowie. Inwestycje w człowieka i w rodzinę budują podstawy do rozwoju gospodarczego i do poprawy jakości życia Polaków - powiedział prezydent.

15:42

- W obliczu zwiększonych wymagań, wynikających z niebezpiecznego rozwoju sytuacji niedaleko naszych granic, konieczna jest konsekwentna realizacja wieloletniego programu modernizacji technicznej, zgodnie z ustalonymi priorytetami dot. Wojska Polskiego. Konieczne jest przygotowanie programu "trzeciej fali modernizacyjnej", ukierunkowanej na szeroką informatyzację wojska: cyberobronę, bezzałogowce, technologie satelitarne. Musimy wzmocnić organizacyjnie – ale też zintegrować – system kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym kierowania obroną państwa. Zamierzam wkrótce wystąpić w tej sprawie do parlamentu ze stosowną inicjatywą ustawodawczą - zapowiedział prezydent.

15:33

- Pragnę złożyć parlamentowi wyrazy wdzięczności za rolę odegraną przed 25 laty i przez całe 25 lat wysiłków na rzecz umocnienia i zagospodarowania polskiej wolności. Kieruję podziękowania ku wszystkim marszałkom Sejmu i Senatu z tych 25 lat, ku wszystkim klubom parlamentarnym, reprezentującym i prawicę, i lewicę, i centrum - mówił prezydent Bronisław Komorowski

15:30

Mocne i wzruszające - tak ocenił przemówienie amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy szef MSZ Radosław Sikorski. Według niego słowa Obamy wzmacniają poczucie bezpieczeństwa Polski i zarazem stanowią przesłanie do wschodnich sąsiadów. Czytaj więcej

15:20

Żołnierze z flagami uczestników dzisiejszych obchodów

15.10

Wybory 4 czerwca 1989 roku to moment decydujący o sukcesie całej polskiej drogi ku wolności; w ich wyniku przywrócono Sejmowi rolę serca polskiej demokracji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym.

Prezydent przypomniał, że wybory wygrała Solidarność, tworząca wówczas obóz polskiej wolności, przegrały je siły starego porządku. "Tak zdecydował naród, a nie polityczne elity. Tak zdecydował naród w głosowaniu, w ramach nie w pełni jeszcze demokratycznych wyborów. Rozstrzygnął tę kwestię nie na drodze rewolucji, ale poprzez kartę wyborczą" - mówił Komorowski.

Prezydent wskazał, że na zwycięstwo wolności złożył się długotrwały społeczny i narodowy opór przeciwko systemowi, przeciwko brakowi suwerenności i fakt przetrwania podziemnej Solidarności.

Dodał, że złożyło się na to także bankructwo moralne, polityczne i gospodarcze komunizmu, symbolizowane "przez puste półki w sklepach i represje wobec opozycji". Prezydent podkreślił także, że potężnym źródłem wiary i nadziei był dla Polaków papież Jan Paweł II.

Jak mówił, w efekcie wyborów z 4 czerwca 1989 roku powstał „rząd wielkiej zmiany z pierwszym po wojnie niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim".

15.00

Rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

Gośćmi Zgromadzenia są przywódcy państw - m.in. prezydent Francji Francois Hollande i Niemiec Joachim Gauck, a także prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko.

Obecni są również b. prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także posłowie i senatorowie, którzy zasiadali na Wiejskiej w latach 1989-1991 (X kadencja Sejmu i I kadencja Senatu) oraz przedstawiciele parlamentów państw UE.

14.47

Kaszubskie truskawki oblane do połowy białą, belgijską czekoladą rozdawano dziś w siedzibach KE i PE w Brukseli. Tak podane owoce mają przypominać gościom i pracownikom tych instytucji, że upadek komunizmu zaczął się 4 czerwca 1989 roku w Polsce.

14.35

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull przeprasza za utrudnienia związane z wizytą prezydenta Baracka Obamy w Warszawie. Część ograniczeń w ruchu będzie obowiązywać do wieczora - dowiedz się więcej.

Drodzy Warszawiacy! Serdecznie dziękuję za fantastyczną gościnność dla Prez #ObamaPL (i przepraszam za korki!) :) pic.twitter.com/L1IqwYwKnB

14.27

Mieszkańcy Warszawy wypełnili w środę plac Zamkowy, by wysłuchać przemówienia prezydenta USA Baracka Obamy.

Warszawiacy wypełnili dziś cały plac Zamkowy – tłum sięgał aż do skweru Hoovera. Powiewały flagi - polskie, amerykańskie i ukraińskie, a także transparenty z napisem „Independence" (niepodległość) – skreślonym charakterystyczną czcionką solidarycą.

14.20

Prezydent Francji Francois Hollande w towarzystwie francuskiego ambasadora i polskich ministrów otworzył dziś w galerii Kordegarda w Warszawie wystawę "Solidarite France Pologne" poświęconą francuskiemu wsparciu dla ruchu Solidarności.

13.49

Prezydent USA Barack Obama zakończył swoją wizytę w Polsce. Po godz. 13.30 udał się do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie G7; dzień później wyleci do Paryża. Prezydent Francji Francois Hollande przyjmie Obamę na prywatnej kolacji w czwartek wieczorem, a w piątek obaj wezmą udział w obchodach 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.

13.46

Jarosław Kaczyński jest w szpitalu i dlatego nie bierze udziału w obchodach z okazji 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca. Informację przekazał portalowi Onet jeden z polityków PiS. Czytaj więcej.

13.22

Prezydent RFN

podziękował w Warszawie Polakom za to, że zainspirowali ruchy wolnościowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj więcej.

Przeczytaj treść

Warszawskiej Deklaracji Wolności

13.10

Pomysł amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski jest absurdalny

i niebezpieczny - oświadczył Daniel McAdams, dyrektor wykonawczy Instytutu Pokoju i Dobrobytu Rona Paula.

Czytaj więcej.

13.00

Barack Obama opuszcza oficjalną część uroczystości

z okazji 25-lecia wolności w Polsce. Przeczytaj, co

mówił do Polaków podczas przemówienia na Placu Zamkowym.

Prezydent USA kończy swoją wizytę w Warszawie. Kolumna z jego limuzyną jest w drodze na Lotnisko Chopina - informuje TVN24.

Zobacz więcej zdjęć z obchodów 25-lecia wolności

12.53

Przeczytaj, co powiedział na Placu Zamkowym prezydent Bronisław Komorowski.

12.31

Skomponowany specjalnie na jubileusz wolności utwór "Wolność – suita jazzowo-symfoniczna" gra laureat nagrody Grammy Włodzimierz Pawlik. Dyryguje Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Czytaj więcej o Włodzimierzu Pawliku.

(Fot. AFP)

12.30

Obama zakończył przemówienie słowami: "Nie ma wolności bez solidarności."

Potem powiedział po polsku: "Dziękuję Polsko" oraz "Niech Bóg błogosławi Polskę i Amerykę".

12.29

- Dziękuję Polsko za twoją odwagę i przypomnienie światu, że niezależnie od tego, jak długa jest noc, cień wolności nigdy nie zginie - powiedział Obama. Jak dodał, czołgi i żołnierze są niczym wobec naszych ideałów.

(Fot. AFP)

12.26

- Nie akceptujemy aneksji Krymu ani okupacji Ukrainy - powiedział Obama.

12.22

Przez całe wasze dzieje Polacy byli porzucani przez przyjaciół w godzinie próby. Przybyłem, w imieniu Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby potwierdzić nasze ciągłe zaangażowanie w obronę Polski - zadeklarował Obama.

Dodał, że artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest jasny: atak na jeden kraj sojuszu jest atakiem na wszystkie.

- Mamy święty obowiązek bronienia waszej integralności terytorialnej, co zrobimy. Stoimy ramię w ramię, teraz i zawsze, za wolność waszą i naszą. Polska nigdy nie będzie już samotna. To nie są słowa, ale zobowiązania wykute w granicie - dodał prezydent USA.

Utrudnienia w ruchu w związku z obchodami 25-lecia wolności

12.19

Wasze zwycięstwo było zaledwie początkiem. Jak powiedział wasz prezydent, demokracja to więcej niż wybory. Prawdziwa demokracja i dobrobyt, to nie są rzeczy, które można dostać. Trzeba je zbudować - przyznał Obama.

12.18

- Polska przypomina, że nawet najmniejszy krok, może obalić wielki mur i przemienić cały świat - powiedział Obama.

12.14

Dzisiaj chcę podziękować za odwagę Kościoła Katolickiego i duch Jana Pawła II - przyznał Obama.

12.13

- 4 czerwca był początkiem końca komunizmu nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - powiedział Barack Obama.

12.09

Rozpoczęło się przemówienie prezydenta USA Baracka Obamy.

12.08

Pragnienie wolności jest zaraźliwe, dlatego tak boją się go wszyscy tyrani - mówił podczas przemówienia prezydent Komorowski.

(Fot. AFP)

12.07

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w 25. rocznicę wyborów z 1989 r. złożył hołd tym, którzy w czasach PRL "mieli odwagę walczyć o wolną myśl i o wolne słowo".

Komorowski podkreślił, że zmieniały się formy walki o wolność. "Po dramacie powojennego, zbrojnego podziemia przyszły następne dramaty" - powiedział.

Wymienił bunty robotnicze z czerwca 1956, protesty z 1968 roku, z grudnia 1970, z czerwca 1976 roku. Zaznaczył, że te ostatnie strajki robotnicze zyskały wsparcie inteligencji.

"To był początek wspólnej, ogólnonarodowej drogi ku wolności, ku zwycięstwu" - powiedział.

(Fot. AFP)

12.05

Ćwierć wieku, jakie minęło od wyborów z roku 1989, nie tylko zatarło większość wspomnień, ale – co najważniejsze – nałożyło na tę datę perspektywę późniejszych wydarzeń, w których  świetle musi mocno blaknąć splendor tamtych czerwcowych dni - pisze redaktor naczelny "Rz" Bogusław Chrabota. Czytaj cały tekst.

12.02

Kilkaset metrów od Placu Zamkowego,

gdzie zebrali się dziś przywódcy blisko 50 państw,

znaleziono ładunek wybuchowy.

Ładunek pochodzi prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Odkryli go robotnicy pracujący przy budowie bulwarów wiślanych. Pocisk udało się unieszkodliwić.

12.00

- Nasz sukces stał się pierwszym klockiem domina, który poruszył następne. Reżimy padały po kolei. Triumfalny pochód wolności zaczął się w Polsce. Potem wywalczyli ją Węgrzy, Niemcy, Słowacy - powiedział prezydent.

11.57

- Zerwaliśmy żelazną kurtynę, za którą chowali się rządzący PRL-em, żeby zbudować demokrację - powiedział Komorowski.

- Wybory nie były już fikcją propagandową, ale wyborami naprawdę. Wybraliśmy wtedy życie w wolności - dodał.

11.50

Przemawia prezydent Bronisław Komorowski. Jak powiedział, "nasze marzenia i dążenia do wolności przetrwały".

- Źródłem siły był Cud nad Wisłą, polska rodzina – jedna z ostatnich enklaw życia narodowego, Kościół katolicki – wyraźny znak naszej przynależności do świata Zachodu - powiedział prezydent.

11.46

Andrzej Seweryn czyta "Warszawską Deklarację Wolności" w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Czytaj treść dokumentu.

11.43

Rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji 25-lecia wolności. Na Placu Zamkowym przemówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

11.31

Prezydent Bronisław Komorowski powitał gości przybyłych na główną uroczystość Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 1989 r., która ma się rozpocząć o godz. 11.30 na pl. Zamkowym.

Prezydent Komorowski wraz z żoną Anną powitali m.in. parę królewską Belgii, króla Filipa i królową Matyldę, wielkiego księcia Luksemburga Henryka, brytyjskiego księcia Edwarda, prezydentów: Czech Milosza Zemana, Słowacji Ivana Gaszparovicza, Węgier Janosa Adera, Litwy Dalię Grybauskaite, Łotwy Andrisa Berzinsa, Rumunii Traiana Basescu.

11.20

„Od Solidarności do wolności" to komputerowa gra historyczna, dostępna w formie aplikacja na iPhone'a lub smartfona, która łączy wiedzę o najnowszej historii Polski z rozrywką młodych ludzi.

Aplikację przygotowała Akademia Leona Koźmińskiego z okazji 25-lecia Wolności. Czytaj więcej.

11.03

Na uroczystości z okazji 25-lecia wolności na Placu Zamkowym przyjechał już Lech Wałęsa #ObamaPL pic.twitter.com/boiJsU4dGn

11.00

Polska i Kanada mają identyczne poglądy na sytuację w regionie i na Ukrainie - powiedział premier Donald Tusk

po spotkaniu z szefem kanadyjskiego rządu Stephenem Harperem w Warszawie.

Czytaj więcej.

10.48

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull zapowiada, że za chwilę zacznie się konferencja Baracka Obamy po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Prezydent #ObamaPL właśnie skończył spotkanie z Ukraińskim Prez(wybranym) Poroszenkiem. Zaraz będzie konferencja prasowa.

10.44

Przyszłość i nowoczesność to otwartość na innych ludzi, inne narody, na sąsiadów - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty na temat wolności w Zamku Królewskim w Warszawie. Zaznaczył, że młode pokolenie powinno mądrze zarządzać wolnością. Czytaj więcej.

10.40

Aborcja, lustracja, reprywatyzacja. Tematy, które są obecne od początku wolnej Polski - przypomina Eliza Olczyk. Czytaj więcej.

10.29

Dania również świętuje 25-lecie polskiej wolności.

Dzisiaj w historycznym kopenhaskim kinie Grand Teatret odbędzie się uroczysta prapremiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Czytaj więcej.

10:10

Polska jako pierwszy kraj pozbywała się socjalizmu, ryzyko więc było, bo byliśmy pionierami - mówi "Rz" Leszek Balcerowicz. Przeczytaj wywiad

10:00

Po 16:00 przewidziana jest konferencja prasowa Petro Poroszenki.

09.45

Rozpoczęło się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Obaj goszczą w Warszawie w związku z obchodami Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych 1989 r.

Wczoraj amerykański prezydent zapowiadał, że dzisiejsze rozmowy z prezydentem- elektem będą dotyczyły pomocy gospodarczej, w tym energetycznej i chce osobiście dowiedzieć się, czego najbardziej Ukrainie potrzeba. Jak mówił, pomoc jest konieczna, by wzmocnić nowe władze w Kijowie i przekonać sceptyków.

To pierwsze spotkanie Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy. Po rozmowie planowane jest krótkie spotkanie z amerykańskimi i ukraińskimi dziennikarzami.

fot. Ambasada USA

09.40

Spotkanie prezydentów Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier z przedstawicielami pokolenia 1989 r.

rozpoczęło się rano na Zamku Królewskim w Warszawie. Debata na temat wolności jest elementem obchodów 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Czytaj więcej.

09.29

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończyła się msza za wolność

. Na koniec watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin przekazał pozdrowienie do zebranych od papieża Franciszka.

Dziękując za wspólną modlitwę, kard. Parolin - przywołując słowa papieża Jana Pawła II - podkreślił, że "droga do prawdziwej wolności jest nadal odległa, lecz wprowadzając pokój - bo tacy pragniemy być - możemy przekroczyć bariery".

09.25

Kościół w Polsce przez cały czas jednoznacznie opowiadał się za aspiracjami narodu pragnącego wolności i na różne sposoby je wspierał - wskazał watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w homilii odczytanej podczas mszy dziękczynnej w Warszawie. Czytaj więcej.

09:14

Ceną ewolucyjnej zmiany systemu jest konieczność współżycia ze zbrodniarzami - pisze Jerzy Surdykowski, były konsul generalny RP ?w Nowym Jorku i były ambasador RP w Bangkoku.

08.55

Kilkadziesiąt osób, w tym premier Donald Tusk, uczestniczyło dziś w Biegu Wolności na Polach Mokotowskich w Warszawie. Bieg dla uczczenia 25. rocznicy wolnej Polski wystartował o godz. 6. Jego trasę stanowiło 12,5 okrążeń po dwukilometrowej pętli na Polu Mokotowskim.

Premier zakończył bieg, pokonując mniejszy dystans, ponieważ przed godziną 9 ma spotkanie z premierem Kanady Stephenem Harperem.

08.50

Powstanie w 1980 r. Solidarności i jej działalność walnie przyczyniło się do odzyskania przez Polaków wolności - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas mszy w archikatedrze warszawskiej.

Jego zdaniem nic nie zapowiadało zmian na polskiej ziemi. "Polska była zniewolona, Polacy byli poddani głębokiej ideologizacji komunistycznej. Byli równocześnie wierni Bogu i Kościołowi" - dodał.

Watykański hierarcha przypomniał w wygłoszonej homilii słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane w czerwcu 1979 r. w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".

08.39

Podzielona Europa po 45 latach się zjednoczyła, zniewolona Europa Środkowo-Wschodnia stała się wolna, a wszystko zaczęło się w Polsce - mówił metropolita warszawski kard Kazimierz Nycz, witając zebranych w warszawskiej archikatedrze na mszy dziękczynnej za odzyskaną wolność.

Dziękował też za przybycie i przewodniczenie mszy watykańskiemu sekretarzowi stanu kard. Pietro Parolinowi.

Dziękował prezydentowi za uwzględnienie wymiaru religijnego w obchodach 25. rocznicy odzyskania wolności. Podkreślił, że msza będzie wspólną modlitwą i za odzyskaną wolność, i za całą Europę.

08.28

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbywa się msza za wolność

, odprawiana w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych 4 czerwca. Przewodniczy jej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; on też wygłosi homilię.

Czytaj więcej.

08.10

Polacy biorący udział w częściowo wolnych wyborach parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. powiedzieli: "tak, chcemy zmian" - powiedziała dziś marszałek Sejmu Ewa Kopacz w warszawskiej bibliotece przy ul. Koszykowej, gdzie dokładnie 25 lat temu, o godz. 6 rano otwarto lokal wyborczy. Czytaj więcej.

06.50

Kilkadziesiąt osób, w tym premier Donald Tusk, stawiło się dziś rano na starcie Biegu Wolności na Polach Mokotowskich w Warszawie. Współorganizator imprezy Robert Korzeniowski chce przebiec 25 kilometrów na 25-lecie wyborów parlamentarnych z 1989 roku.

Czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie zaprasza wszystkich chętnych do przyłączenia się do Biegu. Jak podkreślił, do imprezy, która trwa do 8.30 można się dołączyć w dowolnym momencie i nie trzeba przebiegać całej trasy.

Bieg dla uczczenia 25. rocznicy wolnej Polski wystartował o godz. 6.00. Jego trasę stanowi 12,5 okrążeń po dwukilometrowej pętli na Polu Mokotowskim.

Dziękujemy za udział w relacji

Autostrada A2 łącząca Warszawę z zachodnią granicą Polski - a w przyszłości także ze wschodnią - otrzymała nazwę Autostrady Wolności. W środę prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Joachim Gauck, wzięli udział w uroczystym nadaniu autostradzie tej symbolicznej nazwy.

Pozostało 99% artykułu
Historia
Telefony komórkowe - techniczne arcydzieło dla każdego
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem