- Bez silnego sektora pozarządowego nie uda się zbudować wystarczająco silnych wspólnot lokalnych - podkreślił Bronisław Komorowski. - Dlatego zamierzam przedstawić Wysokiej Izbie projekt zmian w ustawie o stowarzyszeniach, bo bez silnego sektora pozarządowego nie uda się zbudować wystarczająco silnych wspólnot lokalnych, a bez silnych wspólnot lokalnych nie da się zbudować trwałej wspólnoty narodowej - podkreślił Komorowski.
15.58
Znak czasów. Zagraniczni goście i dyplomaci postanowili wyręczyć fotografów i własnoręcznie prowadzić fotorelacje z obchodów 25-lecia polskiej wolności. Zdjęcia robili swoimi telefonami i dzielili się nimi w mediach społecznościowych. Ich jakość wskazuje jednak na to, że fotoreporterzy mogą być spokojni o swoje posady. Zobacz galerię
15:51
- Kryzys demograficzny stał się faktem. Nie możemy cofnąć jego skutków, ale możemy i musimy zapobiec utrzymywaniu się tej tendencji. Przecież to ludzie są podstawą gospodarki i społeczeństwa: ich wiedza, umiejętności i zdrowie. Inwestycje w człowieka i w rodzinę budują podstawy do rozwoju gospodarczego i do poprawy jakości życia Polaków - powiedział prezydent.
15:42
- W obliczu zwiększonych wymagań, wynikających z niebezpiecznego rozwoju sytuacji niedaleko naszych granic, konieczna jest konsekwentna realizacja wieloletniego programu modernizacji technicznej, zgodnie z ustalonymi priorytetami dot. Wojska Polskiego. Konieczne jest przygotowanie programu "trzeciej fali modernizacyjnej", ukierunkowanej na szeroką informatyzację wojska: cyberobronę, bezzałogowce, technologie satelitarne. Musimy wzmocnić organizacyjnie – ale też zintegrować – system kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym kierowania obroną państwa. Zamierzam wkrótce wystąpić w tej sprawie do parlamentu ze stosowną inicjatywą ustawodawczą - zapowiedział prezydent.
15:33
- Pragnę złożyć parlamentowi wyrazy wdzięczności za rolę odegraną przed 25 laty i przez całe 25 lat wysiłków na rzecz umocnienia i zagospodarowania polskiej wolności. Kieruję podziękowania ku wszystkim marszałkom Sejmu i Senatu z tych 25 lat, ku wszystkim klubom parlamentarnym, reprezentującym i prawicę, i lewicę, i centrum - mówił prezydent Bronisław Komorowski
15:30
Mocne i wzruszające - tak ocenił przemówienie amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy szef MSZ Radosław Sikorski. Według niego słowa Obamy wzmacniają poczucie bezpieczeństwa Polski i zarazem stanowią przesłanie do wschodnich sąsiadów. Czytaj więcej
15:20
Żołnierze z flagami uczestników dzisiejszych obchodów
15.10
Wybory 4 czerwca 1989 roku to moment decydujący o sukcesie całej polskiej drogi ku wolności; w ich wyniku przywrócono Sejmowi rolę serca polskiej demokracji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym.
Prezydent przypomniał, że wybory wygrała Solidarność, tworząca wówczas obóz polskiej wolności, przegrały je siły starego porządku. "Tak zdecydował naród, a nie polityczne elity. Tak zdecydował naród w głosowaniu, w ramach nie w pełni jeszcze demokratycznych wyborów. Rozstrzygnął tę kwestię nie na drodze rewolucji, ale poprzez kartę wyborczą" - mówił Komorowski.
Prezydent wskazał, że na zwycięstwo wolności złożył się długotrwały społeczny i narodowy opór przeciwko systemowi, przeciwko brakowi suwerenności i fakt przetrwania podziemnej Solidarności.
Dodał, że złożyło się na to także bankructwo moralne, polityczne i gospodarcze komunizmu, symbolizowane "przez puste półki w sklepach i represje wobec opozycji". Prezydent podkreślił także, że potężnym źródłem wiary i nadziei był dla Polaków papież Jan Paweł II.
Jak mówił, w efekcie wyborów z 4 czerwca 1989 roku powstał „rząd wielkiej zmiany z pierwszym po wojnie niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim".
15.00
Rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.
Gośćmi Zgromadzenia są przywódcy państw - m.in. prezydent Francji Francois Hollande i Niemiec Joachim Gauck, a także prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko.
Obecni są również b. prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także posłowie i senatorowie, którzy zasiadali na Wiejskiej w latach 1989-1991 (X kadencja Sejmu i I kadencja Senatu) oraz przedstawiciele parlamentów państw UE.
14.47
Kaszubskie truskawki oblane do połowy białą, belgijską czekoladą rozdawano dziś w siedzibach KE i PE w Brukseli. Tak podane owoce mają przypominać gościom i pracownikom tych instytucji, że upadek komunizmu zaczął się 4 czerwca 1989 roku w Polsce.
14.35
Ambasador USA w Polsce Stephen Mull przeprasza za utrudnienia związane z wizytą prezydenta Baracka Obamy w Warszawie. Część ograniczeń w ruchu będzie obowiązywać do wieczora - dowiedz się więcej.
Drodzy Warszawiacy! Serdecznie dziękuję za fantastyczną gościnność dla Prez #ObamaPL (i przepraszam za korki!) :) pic.twitter.com/L1IqwYwKnB
14.27
Mieszkańcy Warszawy wypełnili w środę plac Zamkowy, by wysłuchać przemówienia prezydenta USA Baracka Obamy.
Warszawiacy wypełnili dziś cały plac Zamkowy – tłum sięgał aż do skweru Hoovera. Powiewały flagi - polskie, amerykańskie i ukraińskie, a także transparenty z napisem „Independence" (niepodległość) – skreślonym charakterystyczną czcionką solidarycą.
14.20
Prezydent Francji Francois Hollande w towarzystwie francuskiego ambasadora i polskich ministrów otworzył dziś w galerii Kordegarda w Warszawie wystawę "Solidarite France Pologne" poświęconą francuskiemu wsparciu dla ruchu Solidarności.
13.49
Prezydent USA Barack Obama zakończył swoją wizytę w Polsce. Po godz. 13.30 udał się do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie G7; dzień później wyleci do Paryża. Prezydent Francji Francois Hollande przyjmie Obamę na prywatnej kolacji w czwartek wieczorem, a w piątek obaj wezmą udział w obchodach 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.
13.46
Jarosław Kaczyński jest w szpitalu i dlatego nie bierze udziału w obchodach z okazji 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca. Informację przekazał portalowi Onet jeden z polityków PiS. Czytaj więcej.
13.22
Prezydent RFN
podziękował w Warszawie Polakom za to, że zainspirowali ruchy wolnościowe w Europie Środkowo-Wschodniej.
Czytaj więcej.
Przeczytaj treść
Warszawskiej Deklaracji Wolności
13.10
Pomysł amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski jest absurdalny
i niebezpieczny - oświadczył Daniel McAdams, dyrektor wykonawczy Instytutu Pokoju i Dobrobytu Rona Paula.
Czytaj więcej.
13.00
Barack Obama opuszcza oficjalną część uroczystości
z okazji 25-lecia wolności w Polsce. Przeczytaj, co
mówił do Polaków podczas przemówienia na Placu Zamkowym.
Prezydent USA kończy swoją wizytę w Warszawie. Kolumna z jego limuzyną jest w drodze na Lotnisko Chopina - informuje TVN24.
Zobacz więcej zdjęć z obchodów 25-lecia wolności
12.53
Przeczytaj, co powiedział na Placu Zamkowym prezydent Bronisław Komorowski.
12.31
Skomponowany specjalnie na jubileusz wolności utwór "Wolność – suita jazzowo-symfoniczna" gra laureat nagrody Grammy Włodzimierz Pawlik. Dyryguje Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Czytaj więcej o Włodzimierzu Pawliku.
(Fot. AFP)
12.30
Obama zakończył przemówienie słowami: "Nie ma wolności bez solidarności."
Potem powiedział po polsku: "Dziękuję Polsko" oraz "Niech Bóg błogosławi Polskę i Amerykę".
12.29
- Dziękuję Polsko za twoją odwagę i przypomnienie światu, że niezależnie od tego, jak długa jest noc, cień wolności nigdy nie zginie - powiedział Obama. Jak dodał, czołgi i żołnierze są niczym wobec naszych ideałów.
(Fot. AFP)
12.26
- Nie akceptujemy aneksji Krymu ani okupacji Ukrainy - powiedział Obama.
12.22
Przez całe wasze dzieje Polacy byli porzucani przez przyjaciół w godzinie próby. Przybyłem, w imieniu Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby potwierdzić nasze ciągłe zaangażowanie w obronę Polski - zadeklarował Obama.
Dodał, że artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest jasny: atak na jeden kraj sojuszu jest atakiem na wszystkie.
- Mamy święty obowiązek bronienia waszej integralności terytorialnej, co zrobimy. Stoimy ramię w ramię, teraz i zawsze, za wolność waszą i naszą. Polska nigdy nie będzie już samotna. To nie są słowa, ale zobowiązania wykute w granicie - dodał prezydent USA.
Utrudnienia w ruchu w związku z obchodami 25-lecia wolności
12.19
Wasze zwycięstwo było zaledwie początkiem. Jak powiedział wasz prezydent, demokracja to więcej niż wybory. Prawdziwa demokracja i dobrobyt, to nie są rzeczy, które można dostać. Trzeba je zbudować - przyznał Obama.
12.18
- Polska przypomina, że nawet najmniejszy krok, może obalić wielki mur i przemienić cały świat - powiedział Obama.
12.14
Dzisiaj chcę podziękować za odwagę Kościoła Katolickiego i duch Jana Pawła II - przyznał Obama.
12.13
- 4 czerwca był początkiem końca komunizmu nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - powiedział Barack Obama.
12.09
Rozpoczęło się przemówienie prezydenta USA Baracka Obamy.
12.08
Pragnienie wolności jest zaraźliwe, dlatego tak boją się go wszyscy tyrani - mówił podczas przemówienia prezydent Komorowski.
(Fot. AFP)
12.07
Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w 25. rocznicę wyborów z 1989 r. złożył hołd tym, którzy w czasach PRL "mieli odwagę walczyć o wolną myśl i o wolne słowo".
Komorowski podkreślił, że zmieniały się formy walki o wolność. "Po dramacie powojennego, zbrojnego podziemia przyszły następne dramaty" - powiedział.
Wymienił bunty robotnicze z czerwca 1956, protesty z 1968 roku, z grudnia 1970, z czerwca 1976 roku. Zaznaczył, że te ostatnie strajki robotnicze zyskały wsparcie inteligencji.
"To był początek wspólnej, ogólnonarodowej drogi ku wolności, ku zwycięstwu" - powiedział.
(Fot. AFP)
12.05
Ćwierć wieku, jakie minęło od wyborów z roku 1989, nie tylko zatarło większość wspomnień, ale – co najważniejsze – nałożyło na tę datę perspektywę późniejszych wydarzeń, w których świetle musi mocno blaknąć splendor tamtych czerwcowych dni - pisze redaktor naczelny "Rz" Bogusław Chrabota. Czytaj cały tekst.
12.02
Kilkaset metrów od Placu Zamkowego,
gdzie zebrali się dziś przywódcy blisko 50 państw,
znaleziono ładunek wybuchowy.
Ładunek pochodzi prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Odkryli go robotnicy pracujący przy budowie bulwarów wiślanych. Pocisk udało się unieszkodliwić.
12.00
- Nasz sukces stał się pierwszym klockiem domina, który poruszył następne. Reżimy padały po kolei. Triumfalny pochód wolności zaczął się w Polsce. Potem wywalczyli ją Węgrzy, Niemcy, Słowacy - powiedział prezydent.
11.57
- Zerwaliśmy żelazną kurtynę, za którą chowali się rządzący PRL-em, żeby zbudować demokrację - powiedział Komorowski.
- Wybory nie były już fikcją propagandową, ale wyborami naprawdę. Wybraliśmy wtedy życie w wolności - dodał.
11.50
Przemawia prezydent Bronisław Komorowski. Jak powiedział, "nasze marzenia i dążenia do wolności przetrwały".
- Źródłem siły był Cud nad Wisłą, polska rodzina – jedna z ostatnich enklaw życia narodowego, Kościół katolicki – wyraźny znak naszej przynależności do świata Zachodu - powiedział prezydent.
11.46
Andrzej Seweryn czyta "Warszawską Deklarację Wolności" w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Czytaj treść dokumentu.
11.43
Rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji 25-lecia wolności. Na Placu Zamkowym przemówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
11.31
Prezydent Bronisław Komorowski powitał gości przybyłych na główną uroczystość Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 1989 r., która ma się rozpocząć o godz. 11.30 na pl. Zamkowym.
Prezydent Komorowski wraz z żoną Anną powitali m.in. parę królewską Belgii, króla Filipa i królową Matyldę, wielkiego księcia Luksemburga Henryka, brytyjskiego księcia Edwarda, prezydentów: Czech Milosza Zemana, Słowacji Ivana Gaszparovicza, Węgier Janosa Adera, Litwy Dalię Grybauskaite, Łotwy Andrisa Berzinsa, Rumunii Traiana Basescu.
11.20
„Od Solidarności do wolności" to komputerowa gra historyczna, dostępna w formie aplikacja na iPhone'a lub smartfona, która łączy wiedzę o najnowszej historii Polski z rozrywką młodych ludzi.
Aplikację przygotowała Akademia Leona Koźmińskiego z okazji 25-lecia Wolności. Czytaj więcej.
11.03
Na uroczystości z okazji 25-lecia wolności na Placu Zamkowym przyjechał już Lech Wałęsa #ObamaPL pic.twitter.com/boiJsU4dGn
11.00
Polska i Kanada mają identyczne poglądy na sytuację w regionie i na Ukrainie - powiedział premier Donald Tusk
po spotkaniu z szefem kanadyjskiego rządu Stephenem Harperem w Warszawie.
Czytaj więcej.
10.48
Ambasador USA w Polsce Stephen Mull zapowiada, że za chwilę zacznie się konferencja Baracka Obamy po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.
Prezydent #ObamaPL właśnie skończył spotkanie z Ukraińskim Prez(wybranym) Poroszenkiem. Zaraz będzie konferencja prasowa.
10.44
Przyszłość i nowoczesność to otwartość na innych ludzi, inne narody, na sąsiadów - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty na temat wolności w Zamku Królewskim w Warszawie. Zaznaczył, że młode pokolenie powinno mądrze zarządzać wolnością. Czytaj więcej.
10.40
Aborcja, lustracja, reprywatyzacja. Tematy, które są obecne od początku wolnej Polski - przypomina Eliza Olczyk. Czytaj więcej.
10.29
Dania również świętuje 25-lecie polskiej wolności.
Dzisiaj w historycznym kopenhaskim kinie Grand Teatret odbędzie się uroczysta prapremiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Czytaj więcej.
10:10
Polska jako pierwszy kraj pozbywała się socjalizmu, ryzyko więc było, bo byliśmy pionierami - mówi "Rz" Leszek Balcerowicz. Przeczytaj wywiad
10:00
Po 16:00 przewidziana jest konferencja prasowa Petro Poroszenki.
09.45
Rozpoczęło się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Obaj goszczą w Warszawie w związku z obchodami Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych 1989 r.
Wczoraj amerykański prezydent zapowiadał, że dzisiejsze rozmowy z prezydentem- elektem będą dotyczyły pomocy gospodarczej, w tym energetycznej i chce osobiście dowiedzieć się, czego najbardziej Ukrainie potrzeba. Jak mówił, pomoc jest konieczna, by wzmocnić nowe władze w Kijowie i przekonać sceptyków.
To pierwsze spotkanie Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy. Po rozmowie planowane jest krótkie spotkanie z amerykańskimi i ukraińskimi dziennikarzami.
fot. Ambasada USA
09.40
Spotkanie prezydentów Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier z przedstawicielami pokolenia 1989 r.
rozpoczęło się rano na Zamku Królewskim w Warszawie. Debata na temat wolności jest elementem obchodów 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.
Czytaj więcej.
09.29
W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończyła się msza za wolność
. Na koniec watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin przekazał pozdrowienie do zebranych od papieża Franciszka.
Dziękując za wspólną modlitwę, kard. Parolin - przywołując słowa papieża Jana Pawła II - podkreślił, że "droga do prawdziwej wolności jest nadal odległa, lecz wprowadzając pokój - bo tacy pragniemy być - możemy przekroczyć bariery".
09.25
Kościół w Polsce przez cały czas jednoznacznie opowiadał się za aspiracjami narodu pragnącego wolności i na różne sposoby je wspierał - wskazał watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w homilii odczytanej podczas mszy dziękczynnej w Warszawie. Czytaj więcej.
09:14
Ceną ewolucyjnej zmiany systemu jest konieczność współżycia ze zbrodniarzami - pisze Jerzy Surdykowski, były konsul generalny RP ?w Nowym Jorku i były ambasador RP w Bangkoku.
08.55
Kilkadziesiąt osób, w tym premier Donald Tusk, uczestniczyło dziś w Biegu Wolności na Polach Mokotowskich w Warszawie. Bieg dla uczczenia 25. rocznicy wolnej Polski wystartował o godz. 6. Jego trasę stanowiło 12,5 okrążeń po dwukilometrowej pętli na Polu Mokotowskim.
Premier zakończył bieg, pokonując mniejszy dystans, ponieważ przed godziną 9 ma spotkanie z premierem Kanady Stephenem Harperem.
08.50
Powstanie w 1980 r. Solidarności i jej działalność walnie przyczyniło się do odzyskania przez Polaków wolności - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas mszy w archikatedrze warszawskiej.
Jego zdaniem nic nie zapowiadało zmian na polskiej ziemi. "Polska była zniewolona, Polacy byli poddani głębokiej ideologizacji komunistycznej. Byli równocześnie wierni Bogu i Kościołowi" - dodał.
Watykański hierarcha przypomniał w wygłoszonej homilii słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane w czerwcu 1979 r. w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".
08.39
Podzielona Europa po 45 latach się zjednoczyła, zniewolona Europa Środkowo-Wschodnia stała się wolna, a wszystko zaczęło się w Polsce - mówił metropolita warszawski kard Kazimierz Nycz, witając zebranych w warszawskiej archikatedrze na mszy dziękczynnej za odzyskaną wolność.
Dziękował też za przybycie i przewodniczenie mszy watykańskiemu sekretarzowi stanu kard. Pietro Parolinowi.
Dziękował prezydentowi za uwzględnienie wymiaru religijnego w obchodach 25. rocznicy odzyskania wolności. Podkreślił, że msza będzie wspólną modlitwą i za odzyskaną wolność, i za całą Europę.
08.28
W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbywa się msza za wolność
, odprawiana w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych 4 czerwca. Przewodniczy jej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; on też wygłosi homilię.
Czytaj więcej.
08.10
Polacy biorący udział w częściowo wolnych wyborach parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. powiedzieli: "tak, chcemy zmian" - powiedziała dziś marszałek Sejmu Ewa Kopacz w warszawskiej bibliotece przy ul. Koszykowej, gdzie dokładnie 25 lat temu, o godz. 6 rano otwarto lokal wyborczy. Czytaj więcej.
06.50
Kilkadziesiąt osób, w tym premier Donald Tusk, stawiło się dziś rano na starcie Biegu Wolności na Polach Mokotowskich w Warszawie. Współorganizator imprezy Robert Korzeniowski chce przebiec 25 kilometrów na 25-lecie wyborów parlamentarnych z 1989 roku.
Czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie zaprasza wszystkich chętnych do przyłączenia się do Biegu. Jak podkreślił, do imprezy, która trwa do 8.30 można się dołączyć w dowolnym momencie i nie trzeba przebiegać całej trasy.
Bieg dla uczczenia 25. rocznicy wolnej Polski wystartował o godz. 6.00. Jego trasę stanowi 12,5 okrążeń po dwukilometrowej pętli na Polu Mokotowskim.