Reklama
Rozwiń

Pociski jądrowe w Polsce Ludowej

Do połowy lat 80. w Polsce znajdowało się ok. 300 pocisków jądrowych. Składowano je w Podborsku koło Białogardu, Brzezicy - Kolonii koło Bornego Sulinowa, Templewie i kilku lotniskach.

Publikacja: 16.12.2014 11:54

Brama wjazdowa do jednostki Armii Czerwonej w Rembertowie w 1993 r.

Brama wjazdowa do jednostki Armii Czerwonej w Rembertowie w 1993 r.

Foto: Fotorzepa, Sadowski Michał

Z odtajnionych materiałów przez resort obrony wynika, że przebywające na terenie PRL wojska sowieckie wyposażone były w broń atomową, która w przypadku wojny miała zostać przekazana ludowemu Wojsku Polskiemu.

" Magazyny został zaprojektowane przez Rosjan, którzy dostarczyli też ich wyposażenie. Koszty całej operacji - w wysokości ok. 180 mln złotych - poniosła Polska. Polscy inżynierowie wojskowi zakończyli prace nad budową obiektów przystosowanych do składowania broni atomowej 30 stycznia 1970 r. (budowa trwała w latach 1967 - 1970). Zachowały się trzy protokoły państwowej komisji odbioru i przekazania do eksploatacji zakończonych budów oraz kosztorysy. Po zakończeniu budowy obiekty został przejęte przez Rosjan, którzy „sprawowali opiekę" nad nimi i umieszczonymi w nich ładunkami, do czasu wydania ich Wojsku Polskiemu przed lub po wybuchu konfliktu zbrojnego NATO- UW " - czytamy w opracowaniu dotyczącym obecności jednostek Armii Czerwonej na terenie Polski, które zostało przygotowane przez jednego z ekspertów Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego