Aktualizacja: 18.04.2015 08:33 Publikacja: 18.04.2015 08:00
Ryngraf
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pion śledczy białostockiego oddziału IPN próbuje rozwiązać zagadkę zbrodni sprzed lat. W Lesie Połowieckim położonym niedaleko wsi Stawiszcze koło Czeremchy ekshumowane zostały szczątki mężczyzny, nad którym przed śmiercią okrutnie się znęcano.
W czasie oględzin szczątków biegły antropolog na czaszce stwierdził złamanie na prawnej kości skroniowej, ponadto złamanie lewego obojczyka, łokcia i dwóch żeber. W okolicy kręgów szyjnych znaleziono zaś metalowy kilkumilimetrowy drut, który ofiara mogła być duszona.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Do piątku mieszkańcy Szczecina mogą odbierać karmniki w siedzibach Lasów Miejskich. Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku.
Pion śledczy IPN z Białegostoku prowadzi śledztwo z sprawie zbrodni popełnionej w lipcu 1943 roku w Gródku, gdzie zostali zabici mieszkańcy dwóch wsi.
Średnio kilka razy dziennie wojsko używa broni na granicy polsko-białoruskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że ostrzegawczo.
Centralne obchody Święta Wojska Polskiego zaplanowano w Warszawie, ale uroczystości będą odbywać się w całej Polsce. Czekają nas msze, wojskowe parady, a nawet koncerty.
Najpopularniejsze są koncerty muzyczne. Ale wakacyjna oferta w miastach przybiera najróżniejsze formy: wspólne oglądanie przedstawień dla dzieci na pufach i kocach rozłożonych na trawie, czy jak przed wiekami: pokazy akrobatów i artystów cyrkowych.
Choć w Gliwicach na nadmierny hałas narażony jest co dziesiąty mieszkaniec, a w Warszawie tylko niespełna 3 proc. to w rzeczywistości w stolicy może kłopoty zdrowotne z tej przyczyny może mieć trzy razy więcej osób niż w Gliwicach.
Pierwsze tegoroczne miodobranie w miejskiej pasiece w Białymstoku. Ule ustawiane są na dachach biurowców, wyższych uczelni, czy galerii handlowych.
Wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności usłyszał w poniedziałek mężczyzna, którego Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał winnym zakłócenia nabożeństwa i obrazy uczuć religijnych kilku osób przez to, że zachowywał się agresywnie i krzyczał, że zbiera pieniądze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas