Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.05.2021 06:27 Publikacja: 27.05.2021 21:00
Ostatni raz polska publiczność mogła oglądać obraz Siemiradzkiego w 1888 r. w Krakowie
Foto: Fundacja Trzy Trąby
Wyjątkowe dzieło można oglądać od 13 czerwca do końca sierpnia w muzeum w Nieborowie, a następnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Obraz „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” Henryka Siemiradzkiego został wypożyczony z prywatnej kolekcji Johna Radziwiłła, który mieszka w Nowym Jorku. W Polsce to dzieło znajdzie się w weekend.
Jego transport do Polski został poprzedzony udzieloną przez Ministerstwo Kultury gwarancją objęcia ochrony prawnej „rzeczy ruchomej o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej".
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Najważniejszą cechą Festiwalu Chopin i jego Europa jest to, że choć czasami bywa zaskakujący, to nie ma na nim zdarzeń przypadkowych. A nie jest to częste na innych imprezach muzycznych.
Do Warszawy Kate Liu i Eric Lu przyjeżdżają chętnie, bo tu się poznali i tu rozpoczęły się ich międzynarodowe kariery. Znów więc są i występują na tegorocznym Festiwalu Chopin i jego Europa.
W Warszawie do 15 października potrwa II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Wczoraj późnym wieczorem ogłoszono nazwiska 15 pianistów, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu. Wśród nich znalazły się dwie Polki: Kamila Sacharzewska i Joanna Goranko.
Derek Wang rozpocznie 5 października Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
Na Festiwalu Chopin i jego Europa wystąpią artyści, na których występy bilety rozchodzą się błyskawicznie. Już trwa ich sprzedaż.
– Nagrania wymagają dużych emocji – mówi Rafał Blechacz, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, który wrócił po latach do znanych utworów. Światowa premiera nowej płyty 3 marca.
Zespół kryminologów z Uniwersytetu Warszawskiego zbadał rękopisy Fryderyka Chopina. Jeden z nich był podejrzany, być może został podrobiony.
Konkurs Chopinowski jest zemstą – na tym polega jego urok i fenomen. To bezlitosny rewanż, jaki ortodoksja wzięła na tyranii romantycznych uczuć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas