Aktualizacja: 28.05.2021 06:27 Publikacja: 27.05.2021 21:00
Ostatni raz polska publiczność mogła oglądać obraz Siemiradzkiego w 1888 r. w Krakowie
Foto: Fundacja Trzy Trąby
Wyjątkowe dzieło można oglądać od 13 czerwca do końca sierpnia w muzeum w Nieborowie, a następnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Obraz „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” Henryka Siemiradzkiego został wypożyczony z prywatnej kolekcji Johna Radziwiłła, który mieszka w Nowym Jorku. W Polsce to dzieło znajdzie się w weekend.
Jego transport do Polski został poprzedzony udzieloną przez Ministerstwo Kultury gwarancją objęcia ochrony prawnej „rzeczy ruchomej o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej".
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Najważniejszą cechą Festiwalu Chopin i jego Europa jest to, że choć czasami bywa zaskakujący, to nie ma na nim zdarzeń przypadkowych. A nie jest to częste na innych imprezach muzycznych.
Do Warszawy Kate Liu i Eric Lu przyjeżdżają chętnie, bo tu się poznali i tu rozpoczęły się ich międzynarodowe kariery. Znów więc są i występują na tegorocznym Festiwalu Chopin i jego Europa.
W Warszawie do 15 października potrwa II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Wczoraj późnym wieczorem ogłoszono nazwiska 15 pianistów, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu. Wśród nich znalazły się dwie Polki: Kamila Sacharzewska i Joanna Goranko.
Derek Wang rozpocznie 5 października Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
Na Festiwalu Chopin i jego Europa wystąpią artyści, na których występy bilety rozchodzą się błyskawicznie. Już trwa ich sprzedaż.
– Nagrania wymagają dużych emocji – mówi Rafał Blechacz, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, który wrócił po latach do znanych utworów. Światowa premiera nowej płyty 3 marca.
Zespół kryminologów z Uniwersytetu Warszawskiego zbadał rękopisy Fryderyka Chopina. Jeden z nich był podejrzany, być może został podrobiony.
Konkurs Chopinowski jest zemstą – na tym polega jego urok i fenomen. To bezlitosny rewanż, jaki ortodoksja wzięła na tyranii romantycznych uczuć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas