Aktualizacja: 26.04.2016 16:24 Publikacja: 26.04.2016 15:22
Naukowcy znaleźli dowody na uszkodzenia materiału genetycznego żywych organizmów
Foto: AFP
— To miejsce pozwala badać mutacje pojawiające się u organizmów żyjących na ogromnej przestrzeni tysięcy kilometrów kwadratowych. Obserwujemy tam populacje ptaków, ssaków, bezkręgowców, roślin i badamy bakterie. U większości tych grup organizmów znajdujemy dowody na reakcję organizmów na dawki promieniowania. Organizmy reagują gorzej w miejscach o wyższym poziomie promieniowania — opowiedział w rozmowie z PAP biolog pracujący w okolicy Czarnobyla od 1991 r., Anders Pape Miller z Université Paris-Sud XI we Francji. Do awarii doszło 26 kwietnia 1986 r.
Dążenie do dokonania czegoś przed innymi leży w ludzkiej naturze: jako pierwszy dotrzeć na biegun, do źródła Nilu, opłynąć pod żaglami samotnie glob ziemski bez zawijania do portu, przepłynąć wpław kanał La Manche, zjechać na nartach z Mount Everestu…
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Naukowcy od lat próbują odpowiedzieć na pytanie, co pojawiło się najpierw – jajko czy kura? Ta odwieczna zagadka prawdopodobnie w końcu została rozwiązana dzięki odkryciu organizmu, który istnieje na Ziemi co najmniej od miliarda lat.
Ewolucja gatunków to proces, który trwa co najmniej kilka lub kilkanaście tysięcy lat. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach może zająć znacznie mniej czasu. Najnowszy eksperyment wykazał, że ślimaki morskie potrzebowały na to zaledwie 30 lat.
Oczekiwania co do długości życia człowieka w przyszłości były i są bardzo wysokie. Najnowsze badania sugerują jednak, że trzeba będzie je zrewidować. Możliwe bowiem, że zbliżamy się do biologicznej granicy oczekiwanej długości życia.
Fotografowie uchwycili dwa samce humbaków uprawiające seks, co zdaniem ekspertów jest pierwszym udokumentowanym przypadkiem jakiejkolwiek aktywności seksualnej tego gatunku.
Dlaczego niesporczaki są w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach? Naukowcy z Marshall University w Wirginii Zachodniej (USA) twierdzą, że odkryli tajemnicę tych niezwykle wytrzymałych organizmów.
Ludzie rozumieją znaczenie sygnałów i gestów jakie przekazują sobie szympansy i szympansów karłowatych - wynika z badania naukowców ze szkockiego St Andrews University, którego rezultaty opisano w magazynie "PLOS Biology".
- Mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przez 20 lat. Przeciętnie, bo to oczywiście jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa - stwierdził w listopadzie zeszłego roku Jarosław Kaczyński. Wypowiedź ta została uznana za Biologiczną Bzdurę Roku 2022, zbierając prawie połowę głosów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas