Czy Polska powinna była zawrzeć sojusz z Adolfem Hilterem?

Od ponad 70 lat historycy zastanawiają się, czy nasz kraj powinien był w drodze kompromisu zgodzić się na żądania terytorialne Adolfa Hitlera i utworzyć sojusz militarny z III Rzeszą przeciw Związkowi Sowieckiemu.

Aktualizacja: 19.11.2016 08:42 Publikacja: 17.11.2016 16:32

Gen. Tadeusz Kutrzeba w otoczeniu niemieckich oficerów przechodzi przed frontem kompanii reprezentac

Gen. Tadeusz Kutrzeba w otoczeniu niemieckich oficerów przechodzi przed frontem kompanii reprezentacyjnej Wehrmachtu (Berlin, maj 1935 r.) .

Foto: NAC

W dyskusji tej często pojawia się argument, że takie przymierze byłoby w stanie pokonać Armię Czerwoną już w 1939 r. i tym samym zapobiec biologicznemu i materialnemu wyniszczeniu narodu i państwa polskiego oraz półwiecznej zależności od Moskwy. Debata ta nie bierze jednak pod uwagę realnego stanu gospodarki niemieckiej w 1939 r., która nie mogła zapewnić zaopatrzenia logistycznego niemieckim siłom zbrojnym.

1 września 1939 r. Adolf Hitler ogłosił, że rząd Rzeszy od 1933 r. wydał na zbrojenia 90 mld marek. Było to propagandowe kłamstwo skierowane do zachodniej opinii publicznej. Na podstawie raportów gospodarczych SS-Wirtschaftsführera Hansa Kehrla wiemy, że realne wydatki na zbrojenia w latach 1933–1939 nie przekroczyły 40 mld marek.

Pozostało 82% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Archeologia rozboju i kontrabandy
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką