Pierwsza lekcja muzealna zaplanowana jest w 41. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową 16 października 2019 roku. Zbiega się w czasie z ogłoszeniem beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Jak informuje nas Andrzej Arseniuk rzecznik nowego muzeum podczas uroczystości zostanie zaprezentowanych dziewięć głównych stref muzealnych, zlokalizowanych w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej. Każda z nich - „Wspólnota", „Dom", „Kraków", „Będziesz miłował", „Mamo", „Zło dobrem zwyciężaj", „Pokój łez", „Urbi et Orbi" oraz „Dekalog" - związana jest z kluczowymi momentami życia patronów muzeum. W trakcie premiery zaprezentowane zostaną główne eksponaty.
16 października przygotowywany jest także performance Jerzego Kaliny „Strumień pamięci. Suplikacja" - będzie to „akcja obrzędowa w obecności i ze współudziałem publiczności zgromadzonej przed frontonem Świątyni Opatrzności Bożej".
Zaplanowane jest też spotkanie prezydenta RP z uczniami z udziałem abp. Metropolity Warszawskiego oraz ministra kultury. Temat lekcji : „Każdy ma swoje „Westerplatte". W lekcji weźmie udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie. Jej celem jest – jak podają organizatorzy „prezentacja aktualności nauczania św. Jana Pawła, św. Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński jako przykłady bohaterów walczących o słuszną sprawę".
Muzeum stopniowo będzie udostępniana publiczności, na początku dla grup zorganizowanych, a od nowego roku dla wszystkich.