Aktualizacja: 29.11.2017 10:28 Publikacja: 29.11.2017 09:47
1925r. Doroczna pielgrzymka stowarzyszeń polskich i francuskich na polski cmentarz Les Champeaux w Montmorency. Grupa osób przy grobach polskich emigrantów przybyłych do Francji po upadku powstania listopadowego. Widoczny m.in.: radca Ambasady RP w Paryżu Aleksander Szembek.
Foto: NAC
16 października 1927r. Michał Szurmiński, ordynans generała Józefa Sowińskiego. Był ostatnim żyjącym weteranem Powstania Listopadowego. Zmarł w 1927r. w wieku 113 lub 127 lat - źródła nie są jednoznaczne.
Foto: NAC
Dokładna data nieznana 1920-1936r. Obchody rocznicy powstania listopadowego w Toruniu. Grupa uczestników uroczystości z Michałem Drzymałą (w środku po prawej). Michał Drzymała, a raczej jego wóz, stał sie symbolem walki z germanizacją z zaborze pruskim.
Foto: NAC
29 listopada 1930r. Obchody rocznicy powstania we Lwowie. Pluton 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w mundurach historycznych.
Foto: NAC
30 listopada 1930r. Obchody rocznicy powstania listopadowego we Włodzimierzu Wołyńskim. Przegląd pododdziałów Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii przed defiladą.
Foto: NAC
1930r. Uroczystość 100 rocznicy powstania listopadowego w Chicago. Uczestnicy uroczystości na sali Ashland Boulevard Auditorium.
Foto: NAC
29 listopada 1933r. Obchody rocznicy powstania listopadowego w Warszawie. Oddziały Szkoły Podchorążych w mundurach historycznych na placu Zamkowym. W tle Zamek Królewski.
Foto: NAC
1 marca 1931r. Uroczystości na polu bitwy pod Grochowem, podczas której nastąpiło poświęcenie i złożenie kamienia węgielnego pod pomnik - mauzoleum w Olszynce Grochowskiej. Na pierwszym planie delegacje ze sztandarami, w oddali oddziały wojskowe.
Foto: NAC
1 marca 1931r. Uroczystości na polu bitwy pod Grochowem, podczas której nastąpiło poświęcenie i złożenie kamienia węgielnego pod pomnik - mauzoleum w Olszynce Grochowskiej. Weterani Powstania Styczniowego pod udekorowaną bramą.
Foto: NAC
23 maja 1931r. Ostrołęka. Przewiezienie szczątków poległych w powstaniu listopadowym do mauzoleum.
Foto: NAC
29 listopada 1935r. Warszawa. Delegaci szkół podchorążych składają wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Widoczne kompanie maszerują w mundurach historycznych.
Foto: NAC
29 listopada 1938r. Warszawa. Prezydent RP Ignacy Mościcki przechodzi przed frontem oddziałów podchorążych. Widoczni m.in.: szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP generał Kazimierz Schally, adiutant prezydenta RP Józef Hartman (pierwszy z lewej), generał Czesław Jarnuszkiewicz (idzie obok kpt. Hartmana).
Foto: NAC
W tym, trwającym prawie 10 miesięcy, zrywie niepodległościowym brało udział prawie 140 tys. ludzi czyniąc z niego największy polski wysiłek zbrojny dziewiętnastego wieku.
O godzinie szóstej dano znak jednoczesnego rozpoczęcia wszystkich działań wojennych przez zapalenie browaru na Solcu w bliskości koszar jazdy rosyjskiej. Wojska polskie ruszyły z koszar do wskazanych stanowisk. Ja pośpieszyłem do koszar podchorążych. W salonie podchorążych odbywała się wtenczas lekcja taktyki. Wbiegłszy do sali, zawołałem na dzielną młodzież: "Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów!". Na tę mowę i z dala grzmiący głos: "Do broni! Do broni!", młodzież porwała karabiny, nabiła je i pędem błyskawicy skoczyła za dowódcą. Było nas stu sześćdziesięciu kilku!. – tak początek powstania opisuje pod porucznik Piotr Wysocki.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
17 stycznia 395 r. cesarz Teodozjusz Wielki oficjalnie podzielił Imperium Rzymskie na dwie niezależne od siebie części. Wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu, przekazał pod władanie swojemu starszemu synowi, 17-letniemu Arkadiuszowi. Łacińska część zachodnia miała pozostać pod panowaniem młodszego syna, 11-letniego Honoriusza.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Obserwujemy trend globalizacji usług płatniczych, coraz więcej firm chce integrować lokalnych dostawców płatności z szeroko dostępnymi usługami. Ale cała rzecz w tym, by nie tylko obserwować, a umieć włączyć się do gry – opowiada Jarosław Stankowski, Head of Ecommerce& Retail w Autopay.
Fundacja Polska Bezgotówkowa od ponad siedmiu lat aktywnie wspiera mikroprzedsiębiorców w obszarze cyfryzacji i wdrażania płatności bezgotówkowych.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Polka w trzeciej rundzie pokonała Emmę Raducanu po meczu, który mógł zabić w rywalce chęć do uprawiania sportu
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas