We wrześniu 2013 r. zakończyła się druga kadencja o. generała Prevosta; schedę po nim przejął wtedy (...) o. Alejandro Moral Antón. Dla o. Roberta Kościół musiał znaleźć nowe zadanie. W okresie przejściowym, czyli od jesieni 2013 do jesieni 2014 r., przyszły papież wrócił w swe rodzinne strony – w Chicago pełnił funkcję dyrektora formacji oraz wikariusza prowincjalnego. Człowiek o takim potencjale i doświadczeniu nie mógł jednak zostać na dłużej w tym miejscu; czekał na dalsze instrukcje ze strony Kościoła.
Święcenia biskupie w Chiclayo
Pod koniec 2014 r. przyszły one bezpośrednio ze Stolicy Apostolskiej; 3 listopada papież Franciszek mianował o. Roberta administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru oraz biskupem tytularnym Sufar. Zaledwie kilka dni później, 7 listopada, odbyło się kanoniczne objęcie diecezji, w obecności nuncjusza apostolskiego w Peru, abp. Jamesa Patricka Greena, oraz kolegium konsultorów diecezjalnych. Święcenia biskupie Robert Prevost otrzymał 12 grudnia tego samego roku w katedrze pw. Najświętszej Maryi Panny w Chiclayo. Głównym konsekratorem był abp Green, a współkonsekratorami biskup senior diecezji Chiclayo Jesús Moliné Labarta oraz arcybiskup metropolita Ayacucho Salvador Piñeiro García-Calderón.
Czytaj więcej
Francuski kardynał protodiakon wygłosił formułę "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam" ("...
Powołanie o. Prevosta na ordynariusza w Peru to poniekąd naturalna kontynuacja drogi augustianina z Chicago, ale on sam nie postrzegał tego jako „kariery”, lecz zachowywał augustiańskie poczucie służby. Swoje rozumienie posługi biskupiej przedstawił w 2023 r. następująco: „Być dobrym pasterzem to znaczy umieć iść ramię w ramię z Ludem Bożym i żyć blisko niego, a nie w izolacji. Papież Franciszek wielokrotnie jasno to podkreślał. Nie chce biskupów mieszkających w pałacach, lecz takich, którzy żyją w relacji z Bogiem, z braćmi w biskupstwie, z kapłanami, a szczególnie z Ludem Bożym – w sposób, który odzwierciedla współczucie i miłość Chrystusa, budując wspólnotę, ucząc się, co to znaczy naprawdę należeć do Kościoła. To wymaga dużo słuchania i dialogu. Jesteśmy niemal u progu rozpoczęcia kolejnego Synodu o synodalności, co jeszcze mocniej pokazuje, jak istotna jest ta rola w Kościele. Biskup musi zatem posiadać wiele umiejętności: powinien umieć zarządzać, administrować, organizować i współpracować z ludźmi. Ale gdybym miał wskazać jedną cechę ponad wszystkie inne, powiedziałbym: musi głosić Jezusa Chrystusa i żyć wiarą tak, aby wierni widzieli w jego świadectwie zachętę do coraz głębszego zaangażowania w życie Kościoła, który sam Chrystus założył. Mówiąc krótko: pomagać ludziom poznać Chrystusa poprzez dar wiary”.
Czytaj więcej
Kardynałowie ogłosili wybór Robert Prevosta, kardynała z Chicago, który przybrał imię Leona XIV....