Paweł Łepkowski: Co ma wspólnego demokracja z Zatoką Meksykańską?

My, ludzie, podejmujemy decyzje głównie pod wpływem emocji. Dopiero później przychodzi refleksja. Najlepszym przykładem takiej kolejności są wszelkiego rodzaju wybory demokratyczne. Przekonanie, że większość w swej kolektywnej intuicji podejmie najwłaściwszą decyzję, może przynieść katastrofalne skutki, które doskonale znamy z historii.

Publikacja: 27.03.2025 21:00

„Mowa pogrzebowa Peryklesa” – obraz Philippa von Foltza z ok. 1852 r. 

„Mowa pogrzebowa Peryklesa” – obraz Philippa von Foltza z ok. 1852 r. 

Foto: Wikipedia

Kiedyś na jednym ze spotkań wyborczych kandydujący na urząd senatora John F. Kennedy tak zaczął swoje przemówienie: „O mało się nie spóźniłem na spotkanie z wami. Ale na szczęście jechałem taksówką z doświadczonym kierowcą, który wiedział, jak omijać korki uliczne. Zamierzałem dać mu wysoki napiwek i powiedzieć, żeby głosował na demokratów, ale wówczas przypomniałem sobie radę, którą dał mi kiedyś senator Green. Nie dałem mu więc żadnego napiwku i poprosiłem go, by głosował na republikanów”. Kennedy, choć był wtedy bardzo młodym politykiem, zrozumiał najprostszy mechanizm kierujący ludzkim wyborem: łatwiej zniechęcić, niż zachęcić do jakiegoś działania.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia świata
Argentyna: W piwnicy Sądu Najwyższego znaleziono 83 pudełka z zawartością z III Rzeszy
Historia świata
Co chcieli zrobić Niemcy w Teheranie?
Historia świata
Jak Sokrates został skazany na karę śmierci. Cykuta godna filozofa
historia filozofii
Sokrates i sofiści: pomieszanie słów
Historia świata
„Niewola awiniońska”. Jak papieże nie odwiedzali Rzymu