Palestyńska Strefa Gazy kojarzy nam się z masakrą dokonaną przez Hamas i równie zabójczym odwetem Izraela. Jednak współczesny konflikt jest tylko kolejną odsłoną niekończącej się okupacji ziemi palestyńskiej przez wielkie mocarstwa. Tragiczne dzieje Strefy Gazy wywoływały zrozumiałą odpowiedź mieszkańców. Bez względu na przynależność etniczną orężem w walce o niepodległość stał się terroryzm.
Ziemia Obiecana czy Palestyna?
Światowa opinia publiczna ogranicza genezę współczesnego dramatu Strefy Gazy do następstw powstania niepodległego Izraela. Klęska arabskiej koalicji podczas wojny z państwem żydowskim (1947–1949) spowodowała exodus islamskich mieszkańców Palestyny. Jak wygląda historia z ich perspektywy? Odpowiedzi udziela Konstanty Gebert w „Pokoju z widokiem na wojnę. Historii Izraela” – według Arabów Żydzi nie szukali w swojej historycznej ojczyźnie schronienia przed przemocą. To oni zawlekli ją w zapomniany, lecz spokojny zakątek ziemi i zwrócili przeciwko jego mieszkańcom.
Czy jednak palestyńscy Arabowie są ofiarami Izraela, czy też wielkich mocarstw? Do dziś nie odzyskali suwerenności, ponieważ nie mieściła się ona w geopolitycznych rozgrywkach najpierw antycznych imperiów, potem kolonialnych potęg, a w końcu ideologicznych bloków prowadzących zimną wojnę. To dlatego Strefa Gazy jest siedliskiem terroryzmu destabilizującym Bliski Wschód, a zatem cały świat. Genezy trzeba szukać w przeszłości wypełnionej wojnami i okupacjami.
Gaza powstała 3 tys. lat temu i należy do najstarszych miast świata, a winne nieszczęść są geografia i polityka. Przekleństwem Kanaanu, bo tak brzmi historyczna nazwa Palestyny, było położenie na szlaku wędrówek ludów pomiędzy Afryką Północną i Lewantem. Kolejne fale imigrantów przyciągał łagodny klimat i urodzajne gleby. Nie bez przyczyny Strefa Gazy należy do tzw. żyznego półksiężyca (Liban, Izrael, Syria). Takie położenie sprawiało, że Gaza zamieniła się w strategiczny punkt na ówczesnej mapie ekonomicznej świata. Na swoją zgubę budziła pożądanie kolejnych imperiów.
Muzułmanie studiujący Koran, w tle widoczne miasto Gaza