Ucieczka Baszara Asada to końcowy etap bardzo długiej historii, która zaczęła się w styczniu 2011 r., kiedy wybuchła niezwykła fala protestów, obejmujących aż 20 krajów arabskich, od Sahary Zachodniej po Kuwejt. Bliskowschodnia wiosna ludów obaliła pięciu dyktatorów i przyczyniła się do zmiany ośmiu rządów. Jedynym despotą, któremu udało się uchronić przed gniewem obywateli, był wówczas prezydent Arabskiej Republiki Syrii Baszar Asad. Człowiek, który nigdy nie chciał zostać politykiem.
Rodzina Asadów, a tak naprawdę Wahsz, co po arabsku oznacza „dzikie zwierzę”, pochodzi z niewielkiej miejscowości Kardaha, położonej niedaleko starożytnego portu Latakia. Hafez, poprzedni dyktator Syrii i ojciec obecnego prezydenta, w 1971 r. zmienił rodowe nazwisko Wahsz na Asad (co znaczy „lew”). Członkowie jego klanu są alawitami, wyznawcami niezwykłego odłamu islamu, wywodzącego się z szyickiego ismailizmu i łączącego w sobie doktryny chrześcijańskie, neoplatońskie, nauki Zaratustry i starożytne kulty astralne. Synkretyczna doktryna alawitów dowodzi, jak niezwykłym miejscem w historii cywilizacji jest Syria, ojczyzna wielu kultur i religii, które przewinęły się przez te ziemie. Chociaż alawitów uważa się za muzułmanów, to w rzeczywistości niewiele mają wspólnego z nauką proroka Mahometa. Nie pielgrzymują i nie modlą się w kierunku Mekki. Nie uznają Koranu jako źródła prawa, choć zawsze traktują tę księgę jako dzieło święte i natchnione, pełne symbolizmu i mistyki przesłanie Boga. W przeciwieństwie do innych muzułmanów mają też inne źródło swojej wiary. To mistyczna „Księga heptady i cieni”, znana również jako „Księga duchów i cieni”.
Alawici nie obchodzą większości muzułmańskich świąt. Jednocześnie bardzo uroczyście celebrując chrześcijańskie święta Bożego Narodzenia, zwane Laila al-Milad i Wielkanocy. Kobiety alawickie nie tylko nie zasłaniają twarzy, ale noszą się bardzo kolorowo i elegancko na wzór zachodni.
Czytaj więcej
Władimir Putin osobiście podjął decyzję o przyznaniu azylu w Rosji Baszarowi Asadowi i jego rodzi...
Z pięciu filarów islamu alawizm, nazywany także nusajryzmem lub namiryzmem, zachował jedynie wyznanie wiary składającej się z arabskich słów: „Nie ma bóstwa prócz Boga, a Mahomet jest Jego Prorokiem”. Poza tym, podobnie jak w islamie szyickim, alawici dopowiadają słowa „A Ali jest walim Boga”. Dotyczą one Alego syna Abi Taliba, czyli przybranego syna i zięcia Mahometa, męża Fatimy, uznawanego przez szyitów za pierwszego imama. Dżihad, szeroko pojętą koncepcję świętej wojny, alawici odnoszą jedynie do konieczności obrony dobrego imienia pierwszego imama Alego.