Aktualizacja: 07.12.2024 19:58 Publikacja: 06.12.2024 04:14
Trwająca pięć lat odbudowa Notre Dame w Paryżu właśnie się kończy. 7 i 8 grudnia odbędą się uroczystości związane z ponownym otwarciem katedry
Foto: FRANCK LEGROS/SHUTTERSTOCK
Niedawno osadzono na szczycie iglicy, na wysokości 96 m, złoconego koguta – do środka włożono bullę z nazwiskami 2 tys. osób, które w szczególny sposób przysłużyły się odbudowie. Wieczorem 7 grudnia katedra zostanie kanonicznie na nowo otwarta, choć zaproszony na ceremonię papież Franciszek nie przybędzie. Główne przemówienie wygłosi prezydent Emmanuel Macron. Arcybiskup Paryża Ulrich uderzy pastorałem w drzwi katedry, a te się symbolicznie otworzą. Podczas liturgii rozlegnie się głos nowych organów, które zastąpią te spalone w pożarze. Uroczystość w katedrze zakończy uroczyste „Te Deum”, które zarazem zainauguruje wielki koncert na dziedzińcu. 8 grudnia, w święto Zwiastowania, w pontyfikalnej mszy pod przewodnictwem arcybiskupa Paryża przy ołtarzu stanie delegacja kardynałów i biskupów z całego świata. Świecka Francja przejęła na siebie wszelkie koszty, łącznie ze sfinansowaniem ornatów dla hierarchów. Zaprojektował je Jean-Charles, markiz de Castelbajac, znany również jako JC/DC, światowej sławy projektant mody, ubierający m.in. Madonnę, Rihannę i Lady Gagę.
Do 1946 r. nikt niewtajemniczony w proces „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” nie znał Eichmanna. Przeciętny Niemiec mógł kojarzyć surowe deportacje Żydów z Himmlerem lub Heydrichem, ale nazwisko Eichmann nic mu nie mówiło. Jak to się stało, że proces przemysłowej zagłady 6 milionów ludzi zorganizował niepozorny i nieznany urzędnik z drugiego szeregu pracowników Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy?
Od wieków ludzkość poszukuje różnych sposobów ochrony swoich żołnierzy podczas walki. Szczytowym osiągnięciem wydaje się być osłona balistyczna z kevlaru lub kamizelka z korundu. Co ciekawe, pomysł takiej osłony powstał już 2500 lat temu w Chinach.
Twórcy komiksów o przygodach Galla Asteriksa mieli rację prześmiewczo umieszczając restauracje bufetowe w Imperium Rzymskim. Już w starożytności istniały bowiem działające przez cała dobę bary typu fast food.
Zdjęcie, na którym czterech facetów przechodzi przez jezdnię, opublikowane na okładce albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles, stało się prawdopodobnie najczęściej naśladowaną fotografią w historii.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Specjalistyczne interfejsy i programy komputerowe wykreowały dzisiejszą muzykę elektroakustyczną opartą na syntetycznie wytworzonych dźwiękach lub na elektronicznie przetworzonych dźwiękach naturalnych.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
LOT połączy bezpośrednimi rejsami Kraków i paryskie lotnisko Orly. Jak podkreśla przewoźnik, to część jego strategii zwiększania obecności na lotniskach regionalnych.
Władze turystyczne Paryża zauważyły, że odwiedzający ich miasto turyści wskazówek na temat zwiedzania stolicy Francji szukają głównie w internecie. Postanowiły zamknąć ostatnie biuro informacji turystycznej.
Instytut Polonika kontynuuje program odnawiania nagrobków Polaków, którzy zmuszeni byli migrować po wielkich zrywach narodowych.
Jean-Marie Le Pen, twórca Frontu Narodowego, przetarł drogę do władzy dla całej europejskiej skrajnej prawicy. I poddał w wątpliwość wizję Francji, jaką pozostawił twórca V Republiki.
W ciągu najbliższych miesięcy Donald Tusk będzie chciał pokazać wyborcom w kraju, że tylko jego formacja potrafi „wykorzystać” Unię Europejską z korzyścią dla Polski.
Rok 2025 przyniesie długo oczekiwane otwarcia wielu muzeów na całym świecie. Wiele z nich to muzea z Europy. Dokąd warto się wybrać w najbliższych miesiącach?
Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowych witraży w katedrze Notre Dame w Paryżu. Wygrał projekt francuskiej artystki Claire Tabouret, która pokonała ponad 100 innych koncepcji nadesłanych w ramach konkursu.
Po pięciu latach od pożaru, który zniszczył dach i część wnętrza katedry Notre-Dame w Paryżu, obiekt jest znów otwarty dla wiernych i turystów. Obiekt można zwiedzać za darmo, ale żeby się do niego dostać, lepiej zarezerwować sobie termin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas