Jak podaje fundacja sztandar został zamówiony w 1929 r. przez Ochotniczą Straż Pożarną w Wiescherhöfen dla upamiętnienia jej założenia w 1909 r. Po bombardowaniu wsi w kwietniu 1944 r. przypuszczano, że sztandar zaginął. Po zakończeniu wojny Wiescherhöfen znalazło się w brytyjskiej strefie okupacyjnej.
Czytaj więcej
W warszawskim domu odnaleziony został zaginiony w czasie wojny monumentalny portret marszałka Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera.
Niemiecki sztandar w muzeum strażackim w USA
Jak podaje Fundacja Monuments Men and Women nie jest jasne, w jaki sposób trafił on do brytyjskiego handlarza antykami, który przekazał go do Muzeum Pożarnictwa w Phoenix w Arizonie. Reprodukcja zaginionego sztandaru została wykonana w 2013 roku, a jego zaginięcie zgłoszono w bazie zaginionych dzieł sztuki Lost Art Database. Sztandar został odnaleziony dzięki wpisowi, który ukazał się w mediach społecznościowych.
Sztandar został zwrócony właścicielom przez Muzeum Pożarnictwa. W ceremonii, która odbyła się w ambasadzie Niemiec w Waszyngtonie uczestniczyli m.in. przedstawiciele fundacji, muzeum pożarnictwa i Straży Pożarnej w niemieckim Hamm-Wiescherhöfen oraz agencji FBI.
– To, że sztandar naszych przodków, zaginiony przez 80 lat, stoi dziś przed nami, graniczy z cudem – powiedział podczas uroczystości Guido Krämera ze Straży Pożarnej w Hamm-Wiescherhöfen.