Aktualizacja: 24.03.2025 13:44 Publikacja: 15.10.2024 14:06
trepanacja
Fragment obrazu Hieronima Boscha „Wydobycie kamienia szaleństwa” przedstawiającego trepanację (ok. 1488–1516).
Foto: Wikimedia Commons
Blisko 20 procent odnalezionych neolitycznych czaszek ludzkich z różnych regionów świata zawiera wywiercone otwory. Ta pierwsza forma operacji została nazwana później trepanacją czaszki. Na niektórych takich czaszkach widoczne są także ślady urazów głowy. Badacze uważają, że trepanacja służyła usunięciu odłamków kostnych, które dostały się do głowy po uderzeniu jakimś groźnym narzędziem lub po upadku gałęzi. Społeczności neolityczne były bowiem wędrowcami prowadzącymi myśliwsko-zbieracki tryb życia. Przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia w kierunku nieznanych regionów groziło napotkaniem nowych gatunków drapieżników lub innych zagrożeń ze strony przyrody. Migracje oznaczały także napotkanie nowych patogenów i bakterii, a więc zetknięcie się z nowymi chorobami. Z rysunków naskalnych, które stanowią jedyną formę zapisu aktywności ludzi neolitycznych, dowiadujemy się, że nasi przodkowie z epoki kamienia łupanego rozwinęli pierwotne formy atawistycznych kultów. Bogatsza w węglowodany i tłuszcze dieta pozwoliła na rozwój mózgu. Procesy myślowe pomogły w rozwoju narzędzi, ale także w abstrakcyjnym spojrzeniu na świat. Człowiek neolityczny zaczął wierzyć, że ból i choroby sprowadzają niewidzialne siły demoniczne przed którymi chronić mogą jedynie znający świat duchów szamani. Ci zaś nie tylko zaklinali choroby tajemnymi formułami, ale także wykonywali pierwsze operacje.
Mildred Harnack była Amerykanką. Ale wiedziona miłością do swojego niemieckiego męża postanowiła pozostać w III Rzeszy i zaangażować się w ruch oporu przeciwko Hitlerowi. Za tę decyzję 16 lutego 1943 r. zapłaciła najwyższą cenę.
Przed Wielkanocą roku Pańskiego 1000, która wypadała na 31 marca, lud boży w całej Europie żył w głębokiej trwodze. Skruszeni panowie życzliwiej spoglądali na włościan, a zlęknieni chłopi i plebs hojniej dzielili się swoim mieniem z nędzarzami i wędrownymi żebrakami. Każdy próbował oczyścić duszę przed Dniem Pańskim, który przecież miał nadejść 1000 lat po narodzinach Zbawiciela.
Kolonizacja Ameryki Północnej nie zawsze szła po myśli najeźdźców. Czasem to Indianie wygrywali, zwłaszcza gdy pomagał im głód. Tak było w przypadku kolonii Jamestown, która wniosła do historii USA pojęcie „czas głodu”.
Przez pierwsze tysiąc lat po Chrystusie biskupa Rzymu wybierali lud i duchowieństwo Wiecznego Miasta.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W 1861 r., wraz z wybuchem wojny secesyjnej, Ameryka rozpadła się na dwa państwa. Ale czy tak naprawdę kiedykolwiek była jednolitym tworem narodowym, kulturowym i politycznym?
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Nowe badania opublikowane na łamach „Journal of Climate Change and Health” wykazało, że niepewność dotycząca przyszłości, wynikająca z pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, wywołuje zwłaszcza u młodych ludzi poczucie lęku i prowadzi do depresji.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków.
Czy kontakt z naturą może zmniejszyć poziom odczuwanego bólu? Kwestię tą zbadał zespół brytyjskich i austriackich naukowców. Wyniki badania nie były zaskoczeniem. Potwierdziły także tezę postawioną przed rozpoczęciem eksperymentu.
Dwa nowoczesne badania - test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym - już od 26 marca wejdą do programu profilaktyki raka szyjki macicy. Będą dostępne bezpłatnie, w ramach NFZ. Ministra zdrowia podpisała rozporządzenie w tej sprawie. „To przełom w systemie profilaktyki onkologicznej w Polsce” - ocenia Narodowy Instytut Onkologii.
Ból pleców to powszechny problem, który może wynikać z wielu, często trudnych do ustalenia przyczyn. Sposobów radzenia sobie z nim jest sporo, jednak okazuje się, że większość jest nieskuteczna. Według naukowców działa tylko kilka metod.
Jeśli zagrożenie epidemią po jednym powrocie antyszczepionkowców z wakacji eskaluje do międzynarodowego alarmu i trzeba szukać ludzi z kilku samolotów, to pora wypowiedzieć wojnę antyszczepionkowcom. To kwestia bezpieczeństwa kraju, nie światopogląd.
Większość problemów w naszej ochronie zdrowia wynika z tego, że mamy tchórzliwych i niekompetentnych polityków. A służba zdrowia potrzebuje kompleksowych reform – mówi Andrzej Sośnierz, prezes NFZ w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
Nowe przepisy przewidują, że wszyscy ratownicy zostaną przeszkoleni z zakresu samoobrony oraz technik deeskalacyjnych w ciągu najbliższych 5 lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas