Cyfrowo zrekonstruowana egipska „Księga umarłych”

Amerykańscy naukowcy zeskanowali komputerowo hieroglify pokrywające 2 fragmenty całunu okrywającego liczącą 2300 lat egipską mumię. Okazało się, że hieroglify zawierają fragmenty ze starożytnej egipskiej „Księgi umarłych”.

Publikacja: 07.10.2024 16:15

Fragment Księgi Umarłych na papirusie Cairo JE 95658 przedstawia rząd postaci. Wśród nich po lewej s

Księga Umarłych

Fragment Księgi Umarłych na papirusie Cairo JE 95658 przedstawia rząd postaci. Wśród nich po lewej stronie jest tajemniczy Medjed, bóstwo wymieniane tylko w Księdze Umarłych.

Foto: Wikimedia Commons

Cyfryzacja muzeów nie tylko pomaga utrzymać porządek w magazynach, ale przynosi wymierne korzyści dla archeologii. Dzięki cyfrowym katalogom naukowcom udało się zidentyfikować fragment Egipskiej Księgi Umarłych zapisany w internetowej bazie danych o otwartym kodzie w The Teece Museum of Classical Antiquities na Uniwersytecie Canterbury w Nowej Zelandii i porównać go z innym fragmentem posiadanym przez Getty Research Institute w Los Angeles. „Pomiędzy tymi dwoma fragmentami jest niewielka luka. Przedstawiona scena ma jednak sens, inkantacja ma sens, a tekst tworzy logiczną całość – mówi Alison Griffith, ekspertka sztuki egipskiej i profesor nadzwyczajna klasyki na Uniwersytecie Canterbury. – To po prostu niesamowite, gdy dzięki katalogom cyfrowym składa się fragmenty na odległość” .

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia świata
Ameryce naprawdę zagrażał komunizm
Historia świata
Przewodnik średniowiecznego obieżyświata: zwiedzanie Jerozolimy
Historia świata
Tysiąc kilometrów adrenaliny na Karakorum Highway
Historia świata
Chiński smok w złotych kajdanach partii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia świata
Rozwój sieci neuronowych jako narzędzia sztucznej inteligencji, cz. II