Reklama
Rozwiń

Ostatni zryw Gruzinów. Jedna z największych rebelii w ZSRR

Dokładnie 100 lat temu w Gruzji wybuchła jedna z największych antyradzieckich rebelii na terenie ZSRR. Ale powstańcom skrupulatne planowanie przysłoniły marzenia, a skuteczna dezinformacja czekistów mieszała im szyki i żaden zapewne nie przewidział, że rozdający wówczas karty w republice Ławrentij Beria utopi bunt we krwi ich bliskich.

Publikacja: 29.08.2024 21:00

Irakli Cereteli (1881–1959) – mienszewik, w latach 1918–1921 minister w rządzie gruzińskim, wyemigro

Irakli Cereteli (1881–1959) – mienszewik, w latach 1918–1921 minister w rządzie gruzińskim, wyemigrował do Francji

Foto: Ministerstwo obrony Gruzji

„Gruzińska socjaldemokracja należała do odnoszących największe sukcesy ruchów politycznych w Imperium Rosyjskim. Choć nie była liczna, zrodziła wielu rewolucyjnych przywódców 1917 roku, jak Irakli Cereteli, Nikoloz (Karlo) Czcheidze czy Józef Stalin” – dowodzi Stephen F. Jones, specjalizujący się we współczesnej historii Gruzji amerykański historyk, na stronach pracy „Socialism In Georgian Colors. The European Road To Social Democracy 1883–1917”, przekonując czytelnika, że gruzińscy socjaldemokraci byli jednym z najwcześniejszych wcieleń dojrzałej XX-wiecznej europejskiej lewicy.

Pozostało jeszcze 98% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia świata
Ponure żniwo darwinizmu
Historia świata
Bajeczna Chorwacja
Historia świata
Boski Demetriusz i jego hetery
Historia świata
Najstarsza muzyka świata
Historia świata
Uchodźcy na całym globie – niekończąca się historia