Korespondencja między Hitlerem a Mussolinim. O wojnie zdecydowała zdrada

25 sierpnia 1939 r. Adolf Hitler podyktował ambasadorowi III Rzeszy w Rzymie Hansowi Georgowi von Mackensenowi list do Benita Mussoliniego, w którym wyjaśniał Duce przyczyny podpisania przez swojego ministra spraw zagranicznych Joachima von Ribbentropa paktu o nieagresji ze Związkiem Radzieckim.

Publikacja: 22.08.2024 21:00

Relacje Mussoliniego z Hitlerem nie opierały się na przyjaźni i zaufaniu, ale raczej na chłodnej kal

Relacje Mussoliniego z Hitlerem nie opierały się na przyjaźni i zaufaniu, ale raczej na chłodnej kalkulacji. W 1934 r. Mussolini nazywał nawet Hitlera pederastą i był gotów uderzyć na Niemcy w obronie demokratycznej Austrii

Foto: nac

„Duce, od dłuższego czasu Niemcy i Rosja rozpatrywały możliwość zmiany charakteru wzajemnych stosunków politycznych (…). Potrzeba osiągnięcia konkretnych rezultatów w tej sprawie ostatnio się zwiększyła (…). W związku z tym uznałem, że należy przyspieszyć finalizację rozmów rosyjsko-niemieckich. Dotąd nie informowałem Was, Duce, o tym szczegółowo, ponieważ nie tylko nie mogłem przewidzieć, jak szerokiego obszaru będą dotyczyć, ale nie miałem też pewności, czy w ogóle osiągną jakiś rezultat. W ostatnich tygodniach Kreml okazał jednak coraz większą chęć zmiany w stosunkach z Niemcami (…), co wreszcie skłoniło mnie do wysłania mojego ministra spraw zagranicznych do Moskwy, by zawarł traktat, który nie jest niczym innym jak rozszerzeniem istniejącego już paktu o nieagresji, który zamierzamy podać do publicznej treści”. Mussolini czytał list z rosnącym zdumieniem i oburzeniem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia świata
Napoleon – „gość” Korony Brytyjskiej
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia świata
Grenlandia bogata nie tylko w zasoby naturalne
Historia świata
Paweł Łepkowski: Stalinowski terror absolutny
Historia świata
Metro w krajach i miastach azjatyckich, część II
Historia świata
Knut Wielki – władca Imperium Morza Północnego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama