Kantata o kawie

Kawa to używka, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Ale to nie tylko napój, który pomaga nam się przebudzić, wyostrza zmysły i daje energię na cały dzień. To roślina, która zmieniała dzieje i wpływała na światowe rynki.

Publikacja: 06.08.2024 23:54

Pochodzący z XVIII wieku nieznany obraz szkoły francuskiej pt. "Przyjemność z kawy" ukazuje europejs

Przyjemność picia kawy

Pochodzący z XVIII wieku nieznany obraz szkoły francuskiej pt. "Przyjemność z kawy" ukazuje europejskie wyobrażenie picia kawy w Imperium Osmańskim.

Foto: wikimedia commons

Pierwsze zapisy o uprawie winorośli powstały 7500 lat temu w Persji. Choć historycy gruzińscy i tureccy przekonują, że pierwsze uprawy tej rośliny w ich krajach sięgają nawet dwa tysiące lat wcześniej.

Z kawą jest trochę inaczej. Nie wiemy zbyt wiele o niej z czasów starożytnych. Pierwsze dzieło literackie poświęcone zaletom picia kawy powstało w Etiopii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Istnieje wiele legend o tym, kto pierwszy wpadł na pomysł parzenia palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Najbardziej znana jest historia pasterza Kaldiego, który szukał kozy, która odłączyła się od stada. Znalazł ją wśród niskich drzew (lub krzewów, jak się je też czasem określa) mających błyszczące, pojedyncze i pofałdowane liście. Koza zajadała czerwone owoce z tych drzew i zdawała się wyjątkowo pobudzona. Pasterz też ich spróbował i doznał czegoś w rodzaju olśnienia. Tańczył, śmiał się i był pełen energii. Legenda nie tłumaczy, w jaki sposób zawartość tychże jagód zmieniła się w palone ziarna, które trzeba było jeszcze dokładnie zmielić i zaparzyć, by powstał uwielbiany na całym świecie napój, ale wskazywała na ich pobudzający charakter. Pewne jest jednak, że był to ulubiony napój chrześcijańskich mnichów etiopskich. I to oni jako pierwsi nauczyli się przyrządzać esencjonalny napój, który gasił senność i zmniejszał zmęczenie.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Historia świata
Adolf Eichmann – architekt Holokaustu
Historia świata
Starożytny bioniczny pancerz chiński
Historia świata
Starożytne bufety i fast foody
Historia świata
„Abbey Road” Beatlesów. Fotografia z historią: banda oszołomów na zebrze
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia świata
Od chińskiej kostki do komputerów. Jak rozwój technologii zmieniał muzykę?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego