Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2025 01:01 Publikacja: 23.05.2024 11:58
Rząd Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu wraz z uczestnikami rautu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z okazji uznania państwa przez mocarstwa europejskie. Baku, 1920 r.
Foto: Materiały Ambasady Azerbejdżanu
Oficjalna nazwa republiki w dokumentach z tamtych czasów to Azərbaycan Cümhuriyyəti (Republika Azerbejdżanu). Współczesna historiografia określa ją mianem Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu. Tłumaczyć to można chęcią podkreślenia demokratycznego i narodowego charakteru pierwszej republiki, co wyraźnie różniło ją od drugiej: Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
O powstaniu Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu zadecydowała Rada Narodowa zwołana w Tbilisi na nadzwyczajnym posiedzeniu azerbejdżańskich deputowanych do Sejmu Zakaukaskiego 27 maja 1918 r. Następnego dnia, na pierwszym posiedzeniu Rada Narodowa przyjęła uroczystą deklarację: „Akt o niepodległości Azerbejdżanu”. Zgodnie z Aktem państwo miało demokratyczny i republikański ustrój gwarantujący pełnię praw wszystkim obywatelom, niezależnie od narodowości i płci.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W 335 r. następuje oficjalne poświęcenie bazyliki. Jest potężna. Inna od tej, którą mamy dziś. Dwukrotnie większ...
Zburzenie Bastylii i rewolucja francuska krytycznie skonfrontowały ludzkość z instytucją Kościoła. Oś tego związ...
We wtorek 15 lipca, dokładnie około południa, minęło 926 lat od daty zdobycia przez rycerzy pierwszej krucjaty ś...
Historycy studiujący dzieje życia Napoleona Bonaparte zazwyczaj koncentrują się na okresie jego największych suk...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Wierzę, że na banknotach, które wypuści kiedyś suwerenna już wyspa, będą twarze Adolfa Erika Nordenskiölda i Fri...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas