Aktualizacja: 01.11.2024 01:58 Publikacja: 16.05.2024 10:00
Pomnik ku czci żołnierzy radzieckich w Chrzowicach, zlikwidowany w marcu 2022
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported license
We wrześniu 2023 roku Komitet Śledczy Rosji wszczął 16 spraw karnych w związku ze 143 zdarzeniami dotyczącymi zniszczenia lub uszkodzenia grobów wojskowych, pomników i memoriałów żołnierzy radzieckich w Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce i Ukrainie. Śledczy zaocznie oskarżają o to 170 obcokrajowców.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę nasiliły się demontaże pomników sowieckich w krajach bałtyckich, Polsce i Ukrainie. Na przykład estońska premier Kaja Kallas wyjaśniła, że inwazja na Ukrainę „otworzyła rany estońskiego społeczeństwa, o czym przypominają komunistyczne pomniki”. Dla wielu Estończyków pomniki radzieckie są symbolem półwiecza ucisku Moskwy, kiedy kraj był okupowany przez ZSRR.
Nikt tak bardzo nie przyśpieszył rozwoju medycyny jak flamandzki uczony Andreas Vesalius. Jego siedmioczęściowe dzieło „Budowa ludzkiego ciała” było pierwszym drukowanym podręcznikiem anatomii.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Opowieści o duchach i demonach są w Japonii nie tylko częścią folkloru, ale również pamięci historycznej. Wciąż są też bardzo żywe w popkulturze.
To nie Hollywood wymyśliło wampiry, strzygi i upiory. Są one tak stare jak cała cywilizacja. Współczesne horrory przy gusłach naszych przodków zdają się być jedynie przyjemną i prostą rozrywką.
„Lokis” Janusza Majewskiego to nie tylko udany i pełen uroku eksperyment z kinem gatunkowym w czasach mrocznych. Oglądany po latach, prowokuje też do refleksji nad osobliwościami literatury XIX wieku, zawiłościami lingwistycznymi, a przede wszystkim nad specyfiką mitologii bałtyckiej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Znany amerykański biolog i pisarz Edward O. Wilson, autor słynnej powieści „Mrowisko”, stwierdził kiedyś, że „człowiek wciąż ma emocje na poziomie epoki kamienia łupanego, instytucje ze średniowiecza, a technikę o boskich możliwościach”.
Nad Morzem Czerwonym otwiera się właśnie luksusowa wioska turystyczna. Nazywa się Shebara Resort i leży nie w Egipcie, ale w Arabii Saudyjskiej.
31 maja 2025 r. w Braniewie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne siostry M. Christophory Klomfass i jej 14 towarzyszek – ofiar komunizmu.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock stwierdziła, że stosunki dyplomatyczne jej kraju z Iranem osiągnęły „gorzej niż najniższy poziom”.
Rosyjski bankier, którego majątek Forbes ocenił na 1,3 mld dol., wyprzedał ostatnie rosyjskie aktywa. To kolejny taki przypadek wśród rosyjskich bogaczy. Roman Awdiejew tym się od nich różni, że ma na utrzymaniu bardzo liczną rodzinę - 23 dzieci, w tym 17 adoptowanych.
Kopenhaska Noma, uznawana przez wielu ekspertów za najlepszą restaurację na świecie, w ostatnich latach przechodziła spore przemiany. Jej twórca, duński szef kuchni René Redzepi, zdradził, jaki los czeka słynny lokal, który zdobył trzy gwiazdki Michelin.
Zapisów w szlacheckich testamentach o tym, że pogrzeb ma być skromny, bez pompy, było wiele. Ale co z tego, kiedy rodzina miała inne pomysły w tej materii.
Wzrost ideologicznego ekstremizmu, przemoc, rozpad więzi społecznych i rosnąca alienacja młodych napędzana przez technologie to nie tylko opis fenomenu amerykańskiego i europejskiego alt-rightu, ale także jego japońskiego odpowiednika. A może jest odwrotnie i to my podążamy za zjawiskami z Japonii?
VFS Global, dostawca usług outsourcingowych i technologicznych dla rządów i misji dyplomatycznych, rozszerza możliwości przetwarzania wiz dla osób podróżujących do Australii i Indonezji, w tym dla polskich turystów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas