Pierwszy dzień po wojnie. Świadomość, że koszmar się skończył

89 lat temu Europejczycy obudzili się po raz pierwszy od pięciu lat ze świadomością, że wojenny koszmar się skończył. Radość mieszała się z bólem. W wielu zakątkach Starego Kontynentu panował głód i szerzyły się choroby.

Publikacja: 09.05.2024 21:00

8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowoeuropejskiego, czyli 9 maja o 00.43 według czasu moskiewskiego,

8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowoeuropejskiego, czyli 9 maja o 00.43 według czasu moskiewskiego, szef Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał  w sowieckiej kwaterze głównej w Karlshorst w Berlinie  bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych

Foto: NARA

W milionach domów opłakiwano bliskich. Setki tysięcy więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych nadal stłoczonych było w niezwykle trudnych warunkach.

Miliony utraciły wszelkie środki do życia. Po różnych drogach i bezdrożach naszego kontynentu ciągnęły się wielokilometrowe łańcuchy ludzkie. Jedni uciekali z domów, inni do nich wracali. Ofiary zamieniły się losem z oprawcami. Teraz w wagonach bydlęcych nie wieziono już niewolników niemieckiej „rasy panów”. Ich miejsce zajęli ci, którzy sami siebie obwołali nadludźmi. Czekała ich daleka droga w jednym kierunku – na wschód.

Pozostało 86% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia świata
Komu zawdzięczamy gotyckie katedry?
Historia świata
„Gorączka złota” w średniowiecznej Europie
Historia świata
Człowiek nie pochodzi od małpy
Historia świata
Krwawy sen o Himmlerstadt: „Action Zamość”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia świata
Jak zwężano bramę do Stanów Zjednoczonych
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką