Oryginał obrazu obecnie znajduje się w Muzeum Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) w Madrycie, a jego kopie – w głównym budynku ONZ oraz w mieście Guernica. Prezentowane powyżej zdjęcie nie oddaje skali dzieła Picassa: monumentalne płótno ma wymiary 349,3 x 776,6 cm, a artysta pracował nad nim intensywnie przez ponad miesiąc – w maju i pierwszych dniach czerwca 1937 r. Już od 6 czerwca w hiszpańskim pawilonie Wystawy Światowej w Paryżu dzieło „ojca kubizmu” mogła podziwiać publiczność. Obraz wzbudził skrajne emocje.
Tragedia baskijskiego miasteczka
W lipcu 1936 r. w Hiszpanii – po wygranych wyborach przez Front Ludowy i koalicję wspierających go sił (liberałowie, republikanie, socjaliści, komuniści, anarchiści, Baskowie i Katalończycy) z prawicową opozycją (nacjonaliści, faszyści, monarchiści i konserwatyści) – wybuchła krwawa wojna domowa, która trwała aż do 1 kwietnia 1939 r. Pochłonęła ok. pół miliona ofiar i zakończyła się zwycięstwem nacjonalistów, którym przewodził generał Francisco Franco. Warto podkreślić, że w czasie tej wojny obie strony konfliktu mogły liczyć na pomoc z zagranicy, tyle że nacjonalistów wspierały regularne oddziały wojskowe przysłane przez faszystowskie Włochy i nazistowskie Niemcy, a siły rządowe mogły liczyć jedynie na ochotników m.in. z Brygad Międzynarodowych organizowanych przez Komintern.
Jednym z symboli bestialstwa frankistów stała się baskijska Guernica. Cel nie był przypadkowy. Miasto trzymało stronę Republiki Hiszpańskiej, funkcjonowały w nim fabryki broni i amunicji, tam też znajdował się ważny węzeł kolejowy i komunikacyjny (droga do Bilbao i most na rzece Oca).
Jednym z symboli bestialstwa frankistów stała się baskijska Guernica
26 kwietnia 1937 r. nad miastem pojawiło się ok. 30 samolotów z niemieckiego Legionu Condor, a także kilka z włoskich sił powietrznych. Bombardowanie trwało aż trzy godziny. Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar (według różnych źródeł: od ok. 200 do ponad 1500 zabitych). Jedno nie ulega wątpliwości – ponieważ większość mężczyzn walczyła na froncie, faszyści zabili głównie schorowanych starców, kobiety i dzieci. A miasto zamienili w rumowisko gruzów – ocenia się, że Guernica została zniszczona w 70 proc.