Aktualizacja: 18.01.2025 17:03 Publikacja: 25.04.2024 21:00
Pablo Picasso, „Guernica” (1937 r.). 26 kwietnia 1937 r. nad miastem pojawiło się ok. 30 samolotów z niemieckiego Legionu Condor i kilka z włoskich sił powietrznych. Bombardowanie trwało trzy godziny
Foto: P. PICASSO, Guernica, 1937, Oil on canvas, 349,3 x 776,6 cm, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sof
Oryginał obrazu obecnie znajduje się w Muzeum Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) w Madrycie, a jego kopie – w głównym budynku ONZ oraz w mieście Guernica. Prezentowane powyżej zdjęcie nie oddaje skali dzieła Picassa: monumentalne płótno ma wymiary 349,3 x 776,6 cm, a artysta pracował nad nim intensywnie przez ponad miesiąc – w maju i pierwszych dniach czerwca 1937 r. Już od 6 czerwca w hiszpańskim pawilonie Wystawy Światowej w Paryżu dzieło „ojca kubizmu” mogła podziwiać publiczność. Obraz wzbudził skrajne emocje.
Do 1946 r. nikt niewtajemniczony w proces „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” nie znał Eichmanna. Przeciętny Niemiec mógł kojarzyć surowe deportacje Żydów z Himmlerem lub Heydrichem, ale nazwisko Eichmann nic mu nie mówiło. Jak to się stało, że proces przemysłowej zagłady 6 milionów ludzi zorganizował niepozorny i nieznany urzędnik z drugiego szeregu pracowników Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy?
Od wieków ludzkość poszukuje różnych sposobów ochrony swoich żołnierzy podczas walki. Szczytowym osiągnięciem wydaje się być osłona balistyczna z kevlaru lub kamizelka z korundu. Co ciekawe, pomysł takiej osłony powstał już 2500 lat temu w Chinach.
Twórcy komiksów o przygodach Galla Asteriksa mieli rację prześmiewczo umieszczając restauracje bufetowe w Imperium Rzymskim. Już w starożytności istniały bowiem działające przez cała dobę bary typu fast food.
Zdjęcie, na którym czterech facetów przechodzi przez jezdnię, opublikowane na okładce albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles, stało się prawdopodobnie najczęściej naśladowaną fotografią w historii.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Specjalistyczne interfejsy i programy komputerowe wykreowały dzisiejszą muzykę elektroakustyczną opartą na syntetycznie wytworzonych dźwiękach lub na elektronicznie przetworzonych dźwiękach naturalnych.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W dzisiejszych czasach dzielimy się swoimi sukcesami w internecie. To takie niefińskie. Kiedy dostałam pracę, poinformowałam o tym tylko najbliższych – mówi Laura Santoo, lektorka języka fińskiego na Uniwersytecie Gdańskim, która od ośmiu lat mieszka w Polsce.
Co najmniej 30 osób zostało rannych, w tym kilka bardzo poważnie, w wypadku na wyciągu krzesełkowym w kurorcie narciarskim Astún w Hiszpanii.
Rozliczenie z przeszłością jest - zdaniem ankietowanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - warunkiem niezbędnym do rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej o Ukrainę.
Eksport rosyjskiego węgla jest najmniejszy od 6 lat. To zasługa sankcji Zachodu i problemów rosyjskich kolei. W tym roku rosyjskie kopalnie oligarchów jeszcze zmniejszą wydobycie.
Rodzina odzyskała rzeczy osobiste mecenasa Stanisława Ładnowskiego z Piotrkowa, które zabrali mu Niemcy, gdy umieścili go w obozie koncentracyjnym. To jedna z wielu ciekawych spraw, które rozwikłał ostatnio dział poszukiwawczy Archiwum Arolsen.
Rosyjskie służby zaczęły szukać Polaków, by destabilizowali sytuację w kraju. Chcę wszystkich przestrzec, by nie działać przeciwko własnemu państwu - mówił w RMF FM wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Martin Pollack (1944-2025), austriacki pisarz, reporter - syn esesmana, ujawniający w swoich książkach niewygodne rozdziały historii austriackich rodaków zmarł w Wiedniu po długiej walce z nowotworem. Był przewodniczącym wrocławskiej Nagrody Angelusa.
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z Hamasem w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników w Strefie Gazy - poinformowało biuro premiera Beniamina Netanjahu. Porozumienie, zawarte przy udziale Egiptu, Kataru i USA, o którym poinformowano 15 stycznia, ma wejść w życie w niedzielę o godz. 8:30 czasu lokalnego i przewiduje zawieszenie broni na sześć tygodni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas