W archiwach amerykańskich przechowywana jest pewna niemiecka mapa przedstawiająca hipotetyczną skalę zniszczeń Nowego Jorku wywołanych przez zrzucenie na to miasto niemieckiej bomby atomowej.
Fala uderzeniowa bomby o mocy 20 kT zmiotłaby budynki dolnego Manhattanu, wschodnią część Jersey City i dużą część Brooklynu. Ta mapa dowodzi, że Niemcy, a może też i Japończycy, pracowali nad budową bomby atomowej z ładunkiem U.233 otrzymanym z toru. Gdyby wojna się przedłużyła, to nie Hiroszima czy Nagasaki byłyby pierwszymi ofiarami atomowego wyścigu zbrojeń, ale Nowy Jork i być może San Francisco. A może Niemcy już mieli taką broń, a jedynie nie posiadali odpowiedniego sposobu jej przenoszenia?
Fala uderzeniowa bomby o mocy 20 kT zmiotłaby budynki dolnego Manhattanu, wschodnią część Jersey City i dużą część Brooklynu
Berliński dziennikarz Rainer Karlsch, autor książki „Atomowa bomba Hitlera”, uważa, że w latach 1944−1945 Niemcy przeprowadzili próbne eksplozje atomowe na Rugii i w okolicach Ohrdrufu. Znakomita austriacka fizyczka jądrowa, profesor Lise Meitner, która z racji swojego żydowskiego pochodzenia musiała po anszlusie Austrii opuścić III Rzeszę i poprzez Holandię wyemigrować do Szwecji, twierdziła, że jej niemieccy koledzy doskonale wiedzieli, jak zbudować taką bombę. I to jej opinia mogła w 1942 r. zaważyć na decyzji prezydenta Franklina D. Roosevelta o rozpoczęciu projektu Manhattan (Manhattan Engineering District) mającego na celu zbudowanie amerykańskiej bomby atomowej w Los Alamos National Laboratory.
Wunderwaffe Hitlera
Amerykanie zdawali sobie sprawę, że niemieckie badania są bardzo zaawansowane. Już 6 grudnia 1939 r. w niemieckim magazynie naukowym „Naturwissenschaft” ukazał się artykuł opisujący epokowy przełom w badaniach nad substancjami radioaktywnymi. Jego autorami byli: dyrektor Instytutu Cesarza Wilhelma w Berlinie niemiecki fizykochemik profesor Otto Hahn i jego asystent Fritz Straßmann. Opisali przeprowadzony kilkanaście dni wcześniej eksperyment zbombardowania neutronami jądra uranu. W jego wyniku zamiast spodziewanych atomów radu wykryli pierwiastek bar.