Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 18:36 Publikacja: 01.02.2024 21:00
Obraz André Brouilleta „Une leçon clinique à la Salpêtrière” z 1887 r. przedstawiający wykład Jeana-Martina Charcota w szpitalu Salpêtrière. Asystentem podtrzymującym „histeryczkę” jest Józef Babiński
Foto: Wikimedia Commons
Bracia Babińscy urodzili się w stolicy Francji w drugiej połowie XIX w. Obaj w 1885 r. zmienili zapis imion na francusko brzmiące: Joseph i Henri. Zasymilowali się. Nigdy jednak nie wyparli się swych korzeni. Pochodzili z polskiej rodziny szlacheckiej herbu Bojcza. Ich ojciec Aleksander Babiński wraz z matką – Henriettą z Warenów – trafili do Francji w 1848 r. Małżeństwo doczekało się pierwszego syna dopiero po siedmiu latach: 2 lipca 1855 r. urodził się Henryk, przyszły geolog, odkrywca złóż złota oraz węgla kamiennego, poszukiwacz diamentów, a przy tym znawca sztuki kulinarnej, autor popularnego we Francji dzieła gastronomicznego. Natomiast 2 listopada 1857 r. na świat przyszedł Józef, który stał się jednym z twórców światowej neurologii klinicznej (do dziś jeden z odruchów neurologicznych określany jest jego nazwiskiem, tzw. objaw Babińskiego). Obaj bracia ukończyli najpierw polską szkołę w Batignolles pod Paryżem, później jednak każdy z nich wybrał inną ścieżkę kariery.
2 lipca 1947 roku niedaleko miejscowości Roswell w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy niezidentyfikowanego obiektu latającego. Od tego czasu Roswell stało się światową Mekką poszukiwaczy UFO. Także w Europie mamy takie miejsce.
Galowie mieli swoje menhiry, a wikingowie swoje runiczne monolity, które w języku staronordyckim nazywane były „rök”. Wśród nich jeden był szczególny. To szwedzki kamień runiczny z Rök, który można obejrzeć w prowincji Östergötland.
Ucieczka syryjskiego dyktatora Baszara Asada zmienia równowagę sił na Bliskim Wschodzie. Po 54 latach Syria wyłamuje się z rosyjskiej kurateli. Jakie mocarstwo zastąpi teraz Rosję w Syrii? USA, Izrael czy Iran?
Obrazy płonącej w kwietniu 2019 r. paryskiej Notre Dame wywołały przerażenie. Przez minione lata perłę światowego gotyku sukcesywnie przywracano do życia. Jej odbudowę ukończono w tym roku. 7 grudnia świątynia zostanie ponownie otwarta.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Węgry na terenach dzisiejszej Słowacji wydobywały jedną trzecią światowego złota i zaspakajały blisko 80 procent europejskiego zapotrzebowania na ten kruszec. Miasta były tak bogate, że nawet dzisiejsze resztki ich świetności przytłaczają.
Przewodniczący, członkowie komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz eksperci dostaną podwyżki. Resort dostrzegł, że ich stawki są nieadekwatne do obecnych realiów.
Nigdy nie powinniśmy demotywować młodych ludzi, którzy chcą działać, bo to w nich tkwi ogromna siła – mówi licealistka Kornelia Wieczorek, laureatka konkursu „Młody Wynalazca”, organizowanego przez „Rzeczpospolitą” i Urząd Patentowy.
Naukowcy zbadali strukturę cyrkonu wchodzącego w skład meteorytu, który znaleziono na Saharze w 2011 roku. Wyniki analizy mogą potwierdzać teorię o obecności źródeł gorącej wody na powierzchni prehistorycznego Marsa.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci zaginionego kilka dni temu prof. Mirosława Kurkowskiego, wykładowcy warszawskiej uczelni.
Międzynarodowy zespół przeprowadził badania, których celem było sprawdzenie, kiedy prawdopodobnie roztopi się niemal cały lód w Oceanie Arktycznym. Okazuje się, że dotychczasowe prognozy na ten temat mogły być zbyt ostrożne.
W Polsce niestety brakuje zupełnie prywatnych funduszy inwestujących w biotechnologię – odstajemy tutaj nie tylko od USA, ale od innych krajów europejskich - mówi prof. Magdalena Król, wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, specjalistka onkologii eksperymentalnej, twórczyni nagrodzonego start-upu biotechnoloicznego.
Badanie przeprowadzone przez paleontologów z Polski, Szwecji, Norwegii oraz Węgier uzupełniły lukę w wiedzy na temat pierwszych 30 milionów lat ewolucji dinozaurów w późnym triasie. Jak zaznaczają eksperci, ich odkrycia mogą dostarczyć istotnych spostrzeżeń na temat tego, jak życie dostosowuje się i rozwija w zmieniających się warunkach środowiskowych. To niezwykle ważne w świetle współczesnych wyzwań – między innymi masowego wymierania i zmian klimatycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas