Jerzy I. Pierwszy Niemiec na brytyjskim tronie

20 października 1714 r., 309 lat temu, w opactwie westminsterskim koronowano księcia brunszwickiego i elektora Hanoweru Jerzego Ludwika na króla Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. To ważne wydarzenie, które zmieniło oblicze monarchii brytyjskiej.

Publikacja: 19.10.2023 21:00

Król Jerzy I rozmawia ze swoim nadwornym kompozytorem Jerzym Fryderykiem Händlem podczas rejsu po Ta

Król Jerzy I rozmawia ze swoim nadwornym kompozytorem Jerzym Fryderykiem Händlem podczas rejsu po Tamizie. Obraz Edouarda Hammana z XIX w.

Foto: Edouard Jean Conrad Hamman

Nowy władca nie urodził się bowiem w Wielkiej Brytanii. Nie mówił nawet po angielsku, nie znał zwyczajów swoich poddanych i nie rozumiał stosunków społecznych panujących w różnych częściach królestwa. W dniu koronacji miał 54 lata. Średnia długość życia w tamtych czasach wynosiła w Europie nieco ponad 56 lat... Jerzy tylko raz w życiu odwiedził wcześniej Anglię. Było to około 1680 r., kiedy kraj ten zmierzał do wojny domowej spowodowanej przez spory religijne i polityczne. Opuszczał ten kraj zniesmaczony, obiecując sobie, że więcej tam nie pojedzie. Nie zdawał sobie sprawy, że złożone układy dynastyczne doprowadzą do tego, że po śmierci królowej Anny Stuart, na mocy Act of Settlement, przyjdzie mu zasiąść na brytyjskim tronie.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia świata
Wszystkie twarze Lee Harveya Oswalda. Co wiadomo o człowieku oskarżonym o zabójstwo Kennedy’ego
Historia świata
Stany Zjednoczone według Olivera Stone’a
Historia świata
Zabłąkana kula. John F. Kennedy, część VII
Historia świata
Jacqueline Kennedy – ikona Stanów Zjednoczonych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia świata
Ojcowie wielkiej rewolucji naukowej.