Aktualizacja: 22.03.2025 13:04 Publikacja: 14.09.2023 21:00
Mieniący się w blasku słońca fragment Cytadeli w Victorii na wyspie Gozo
W jaskini Ghar Dalam (w południowo-wschodniej części wyspy Malta, w pobliżu miasta Birżebbuga) archeologowie odnaleźli ceramikę stworzoną przez człowieka ok. 5 tys. lat p.n.e., a megalityczne świątynie na Malcie zaczęto budować ok. 3600 r. p.n.e. – są starsze niż piramidy w Egipcie! Około tysiąc lat później powstało Hypogeum Hal Saflieni – podziemne, trzypoziomowe miejsce kultu i pochówków. Gdy w miejscowości Paola przypadkiem podczas prac budowlanych w 1902 r. odkryto Hypogeum, znaleziono tam m.in. 7 tys. ludzkich szkieletów, fragmenty biżuterii i ceramiki, a w Głównej Komnacie – figurkę tzw. śpiącej kapłanki, którą obecnie można podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologii w Valletcie, stolicy współczesnej Malty. Z zobaczeniem wnętrz Hypogeum może być problem: kompleks dziennie udostępniany jest zaledwie 80 turystom, a drogie bilety trzeba zamawiać ze sporym wyprzedzeniem. Nim jednak zaczniemy zwiedzać niebywałe miejsca, jakie ma do zaoferowania Malta, warto bliżej poznać jej burzliwe dzieje.
Mildred Harnack była Amerykanką. Ale wiedziona miłością do swojego niemieckiego męża postanowiła pozostać w III Rzeszy i zaangażować się w ruch oporu przeciwko Hitlerowi. Za tę decyzję 16 lutego 1943 r. zapłaciła najwyższą cenę.
Przed Wielkanocą roku Pańskiego 1000, która wypadała na 31 marca, lud boży w całej Europie żył w głębokiej trwodze. Skruszeni panowie życzliwiej spoglądali na włościan, a zlęknieni chłopi i plebs hojniej dzielili się swoim mieniem z nędzarzami i wędrownymi żebrakami. Każdy próbował oczyścić duszę przed Dniem Pańskim, który przecież miał nadejść 1000 lat po narodzinach Zbawiciela.
Kolonizacja Ameryki Północnej nie zawsze szła po myśli najeźdźców. Czasem to Indianie wygrywali, zwłaszcza gdy pomagał im głód. Tak było w przypadku kolonii Jamestown, która wniosła do historii USA pojęcie „czas głodu”.
Przez pierwsze tysiąc lat po Chrystusie biskupa Rzymu wybierali lud i duchowieństwo Wiecznego Miasta.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W 1861 r., wraz z wybuchem wojny secesyjnej, Ameryka rozpadła się na dwa państwa. Ale czy tak naprawdę kiedykolwiek była jednolitym tworem narodowym, kulturowym i politycznym?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
- Mobilizujemy Europę, aby polsko-białoruską granicę traktować jako wspólny obowiązek - mówił premier Donald Tusk po odprawie z dowódcami służb mundurowych na granicy Polski z Białorusią. Jak dodał, w tej sprawie „jest konsensus narodowy”.
Stany Zjednoczone nie radzą sobie z coraz poważniejszym deficytem jaj na krajowym rynku. Prośby o pomoc, skierowane przez administrację Donalda Trumpa do unijnych państw, spotkały się z odmową. USA pokładają teraz wiele nadzieje w dostawców z Turcji i Korei Południowej.
Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem o atak na stację pomiarową gazu, położoną w Sudży w obwodzie kurskim w Rosji. Eksplozja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak USA zaproponowały obu stronom wstrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną.
Rosyjski producent samochodów AwtoWAZ poinformował o utworzeniu nowej marki. Teraz poza Ładami będzie wytwarzać również samochody dostawcze pod nazwą SKM. Za tym skrótem kryje się współpraca z chińską firmą SRM.
Straż miejska w Rzymie egzekwuje przepisy zabraniające urządzania pikników w pobliżu niektórych zabytków. Nie ma mowy o jedzeniu pizzy na cokole fontanny przy Panteonie czy na Schodach Hiszpańskich.
Będzie nowy mikrolas w Gdańsku, a w Krakowie las powstanie przy ul. Węgrzeckiej. Wspólne sadzenie drzew przez mieszkańców w obu miastach zaplanowano na sobotę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA przekonuje, że Rosja i Ukraina są bliskie zawarcia porozumienia o pełnym zawieszeniu broni.
Podczas "bezprecedensowego" spotkania Elona Muska na najwyższym szczeblu w Pentagonie, szef Tesli miał wezwać do ścigania każdego urzędnika Departamentu Obrony, który ujawniłby „złośliwie fałszywe informacje” na temat jego wizyty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas