W jaskini Ghar Dalam (w południowo-wschodniej części wyspy Malta, w pobliżu miasta Birżebbuga) archeologowie odnaleźli ceramikę stworzoną przez człowieka ok. 5 tys. lat p.n.e., a megalityczne świątynie na Malcie zaczęto budować ok. 3600 r. p.n.e. – są starsze niż piramidy w Egipcie! Około tysiąc lat później powstało Hypogeum Hal Saflieni – podziemne, trzypoziomowe miejsce kultu i pochówków. Gdy w miejscowości Paola przypadkiem podczas prac budowlanych w 1902 r. odkryto Hypogeum, znaleziono tam m.in. 7 tys. ludzkich szkieletów, fragmenty biżuterii i ceramiki, a w Głównej Komnacie – figurkę tzw. śpiącej kapłanki, którą obecnie można podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologii w Valletcie, stolicy współczesnej Malty. Z zobaczeniem wnętrz Hypogeum może być problem: kompleks dziennie udostępniany jest zaledwie 80 turystom, a drogie bilety trzeba zamawiać ze sporym wyprzedzeniem. Nim jednak zaczniemy zwiedzać niebywałe miejsca, jakie ma do zaoferowania Malta, warto bliżej poznać jej burzliwe dzieje.
Sycylijczycy, Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie...
Naukowcy są zgodni: stali osadnicy przypłynęli tu ok. roku 4000 p.n.e. z Sycylii leżącej ok. 90 km na północ od Malty. Byli to rolnicy, którzy przywieźli ze sobą zwierzęta hodowlane, nasiona, kamienne narzędzia i wyroby garncarskie. Choć od razu trzeba dodać, że archeologom udało się odnaleźć także starsze artefakty z epoki neolitycznej – na przykład w tzw. kompleksie Stone Circle na Gozo (znanym też jako kamienny krąg Xaghra). Obecnie jest on udostępniany turystom, a samo miejsce zostało do tego świetnie przygotowane; zadbano także o część muzealną.
W II tysiącleciu p.n.e. pojawili się mniej pokojowo nastawieni najeźdźcy, ale to nie oni odmienili oblicze archipelagu. Około roku 800 p.n.e. Maltą jako dogodnym miejscem portowym zainteresowali się Fenicjanie, później zaś Kartagińczycy i Grecy. Wygląda na to, że tu owe rywalizujące ze sobą ludy sprawnie koegzystowały, liczył się bowiem fakt, że Malta zapewniała dogodne warunki do prowadzenia morskiej wymiany handlowej na szeroką skalę. Pozostałością tamtej epoki są np. odnalezione monety czy wyroby garncarskie.
Niezwykle urokliwa uliczka w Mdinie, mieście twierdzy w sercu Malty
W kolejnych wiekach panowanie nad archipelagiem przejęli Rzymianie. Można znaleźć sugestie, że „Fenicjanie żyjący na wyspie zwrócili się przeciwko swoim kartagińskim pobratymcom i oddali garnizon w ręce najeźdźców”. Ale Rzymianie nie traktowali źle Maltańczyków – pozwolili im zachować tradycje, religię i język (notabene maltański to przedziwnie brzmiąca „mieszanka”, na szczęście jednak drugim językiem urzędowym jest angielski). Mniej więcej na środku wyspy Rzymianie wznieśli miasto Melita (dziś to teren Rabatu/Mdiny).