Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego stanął w Moskwie. Patrzy w kierunku Polski i państw bałtyckich

Pomnik twórcy radzieckiej bezpieki znów powrócił na mapę rosyjskiej stolicy. Odsłonięto go przed budynkiem siedziby wywiadu.

Publikacja: 12.09.2023 14:19

Feliks Dzierżyński

Feliks Dzierżyński

Foto: Ria Novosti, Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 566

Uroczyste odsłonięcie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego odbyło się na dziedzińcu siedziby Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) w moskiewskiej dzielnicy Jasieniewo.

Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego stał w Moskwie w latach 1958-1991

- Do końca pozostawał wierny swoim wartościom dobra i sprawiedliwości. Marzył o tworzeniu przyszłości opartej na zasadach dobra i sprawiedliwości – mówił szef SWR Siergiej Naryszkin, cytowany przez TASS.

Naryszkin tłumaczył, że odsłonięty pomnik jest nieco mniejszą kopią pomnika twórcy radzieckiej bezpieki, który został odsłonięty w 1958 roku na Placu Łubiańskim w Moskwie (zdemontowany w 1991 roku).

Czytaj więcej

Traktat Ryski. Umowa ociekająca krwią, której skutki odczuwa dziś Rosja

– Zgodnie z naszą prośbą, utalentowany moskiewski rzeźbiarz Władimir Iwanow wykonał wielką i złożoną pracę, by maksymalnie dokładnie odtworzyć wizerunek rycerza rewolucji – mówił Naryszkin.

Co ciekawe, tak samo, jak w przypadku zdemontowanego pomnika obok dawnej siedziby KGB (obecnie FSB) na Łubiance, Dzierżyński patrzy w kierunku Polski i państw bałtyckich. Czy to przypadek? Rosyjscy dziennikarze zapytali o to szefa SWR.

Po rewolucji bolszewickiej Dzierżyński stał na czele Czeka, GPU i OGPU

- To oczywiste, że zagrożenia dla naszego państwa ze strony północnego zachodu pozostają – odpowiedział, cytowany przez rosyjskie media.

Kim był Feliks Dzierżyński?

Feliks Dzierżyński urodził się w polskiej rodzinie w 1877 roku w miejscowości Oziembłowo, kilkanaście kilometrów na zachód od Mińska, (obecnie Dzierżynowo).

Po rewolucji bolszewickiej Dzierżyński stał na czele Czeka, GPU i OGPU, sowieckich organów zwalczających „kontrrewolucjonistów” i odpowiedzialnych za masowe represje i mordy na ludności cywilnej oraz przeciwnikach bolszewizmu.

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko osobiście uczestniczył w otwarciu odnowionego za jego rządów muzeum w miejscu urodzenia Dzierżyńskiego. W wielu rosyjskich miastach do dzisiaj zachowały się pomniki twórcy radzieckiej bezpieki.

Historia świata
Krystyna Skarbek - szpieg wszech czasów, polski skarb w Londynie
Historia świata
Überkuh, czyli nadkrowa Hitlera. Pradawne zwierzęta miały pokazać potęgę Niemiec
Historia świata
Zadziwiająca koalicja opowiadająca się za dyktaturą. Prosowiecki rząd generała Rómmla
Historia świata
Wstrząs pod wyspą Honsiu. Czego uczy nas sejsmologia?
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Historia świata
Zanim narodził się Rzym