Po raz pierwszy Francuzi świętowali 14 lipca już rok po zdobyciu i zburzeniu Bastylii – więzienia kojarzącego się z opresją francuskiej monarchii absolutnej. Ludwik XVI, urzędujący jeszcze wówczas monarcha, złożył w rocznicę zdobycia Bastylii przysięgę wierności postanowieniom Konstytuanty. Dzień ten został nazwany świętem Federacji.
Kolejny raz święto było celebrowane w 1792 roku, po czym przestano je obchodzić na następne 88 lat. Dopiero za czasów III Republiki Francuskiej, w 1880 roku, data 14 lipca stała się oficjalnie uznanym świętem narodowym w całej Francji. Od tamtego czasu jedynie II wojna światowa i pandemia COVID-19 były w stanie zakłócić Francuzom świętowanie 14 lipca.
Czytaj więcej
14 lipca 1789 r. w czasie zamieszek rozpoczynających rewolucję francuską lud Paryża zdobył znajdujący się tuż za rogatkami stolicy zamek la Bastille. Twierdzy pilnowało zaledwie 129 żołnierzy, w tym 97 weteranów i 32 najemników ze szwajcarskiego pułku Salis-Samade. Zdobycie Bastylii nie miało większego znaczenia strategicznego. Uwolniono zaledwie kilku więźniów, nieważnych zresztą dla dalszego przebiegu rewolucji.
14 lipca: Jak świętują Francuzi?
Współcześnie obchody 14 lipca wiążą się z całodzienną celebracją – Francuzi spędzają ten dzień na imprezach i festynach organizowanych na terenie całej Francji. Najważniejsze obchody mają miejsce w Paryżu - na Polach Elizejskich odbywa się ogromna parada wojskowa. Oprócz jednostek wojskowych w paradzie uczestniczą również oddziały policji i straży pożarnej.
W mniejszych miejscowościach 14 lipca organizowane są lokalne festyny, które często trwają od 13 do 15 lipca. Ich głównymi atrakcjami są: pokazy sztucznych ogni, koncerty i okolicznościowe zabawy uliczne.