Aktualizacja: 24.03.2025 13:59 Publikacja: 13.07.2023 16:37
Centralne obchody 14 lipca odbywają się w Paryżu
Foto: PAP/EPA
Po raz pierwszy Francuzi świętowali 14 lipca już rok po zdobyciu i zburzeniu Bastylii – więzienia kojarzącego się z opresją francuskiej monarchii absolutnej. Ludwik XVI, urzędujący jeszcze wówczas monarcha, złożył w rocznicę zdobycia Bastylii przysięgę wierności postanowieniom Konstytuanty. Dzień ten został nazwany świętem Federacji.
Kolejny raz święto było celebrowane w 1792 roku, po czym przestano je obchodzić na następne 88 lat. Dopiero za czasów III Republiki Francuskiej, w 1880 roku, data 14 lipca stała się oficjalnie uznanym świętem narodowym w całej Francji. Od tamtego czasu jedynie II wojna światowa i pandemia COVID-19 były w stanie zakłócić Francuzom świętowanie 14 lipca.
Mildred Harnack była Amerykanką. Ale wiedziona miłością do swojego niemieckiego męża postanowiła pozostać w III Rzeszy i zaangażować się w ruch oporu przeciwko Hitlerowi. Za tę decyzję 16 lutego 1943 r. zapłaciła najwyższą cenę.
Przed Wielkanocą roku Pańskiego 1000, która wypadała na 31 marca, lud boży w całej Europie żył w głębokiej trwodze. Skruszeni panowie życzliwiej spoglądali na włościan, a zlęknieni chłopi i plebs hojniej dzielili się swoim mieniem z nędzarzami i wędrownymi żebrakami. Każdy próbował oczyścić duszę przed Dniem Pańskim, który przecież miał nadejść 1000 lat po narodzinach Zbawiciela.
Kolonizacja Ameryki Północnej nie zawsze szła po myśli najeźdźców. Czasem to Indianie wygrywali, zwłaszcza gdy pomagał im głód. Tak było w przypadku kolonii Jamestown, która wniosła do historii USA pojęcie „czas głodu”.
W 1861 r., wraz z wybuchem wojny secesyjnej, Ameryka rozpadła się na dwa państwa. Ale czy tak naprawdę kiedykolwiek była jednolitym tworem narodowym, kulturowym i politycznym?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Przez pierwsze tysiąc lat po Chrystusie biskupa Rzymu wybierali lud i duchowieństwo Wiecznego Miasta.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały m.in. obwód rostowski, a rosyjskie - obwody kijowski i zaporoski.
Policja z emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zatrzymała mężczyznę, który żebrząc zebrał w ciągu trzech dni 14 tys. dirhamów (równowartość ok. 14 tys. złotych).
Biuro podróży Rainbow, szczycące się szczególnie rozbudowaną ofertą wycieczek objazdowych, których ma około 400, dodaje do tej puli kolejne programy. Latem tego roku będzie z nim można wyjechać bezpośrednio z Warszawy do państw Azji Centralnej.
Stany Zjednoczone niemal podwoiły import brazylijskich jaj, które kiedyś były wykorzystywane wyłącznie jako karma dla zwierząt domowych – informuje Reuters. Waszyngton rozważa też złagodzenie przepisów dotyczących sprzedaży jaj znoszonych przez kury hodowane na mięso. Administracja Trumpa stara się obniżyć niebotyczne ceny jaj windowane epidemią ptasiej grypy.
Już nie 60, ale 30 dni – na tak długo będą mogli wjeżdżać do Tajlandii obywatele krajów objętych ruchem bezwizowym. Mowa o pobytach realizowanych w celach turystycznych. Powodem skrócenia tego okresu jest podejrzenie o prowadzenie nielegalnych biznesów.
Rosyjscy bogacze niecierpliwie czekają na rozejm w wojnie rozpętanej przez Putina. Chcą wrócić do stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej zainwestowali w około 700 nieruchomości. Jednak teraz władze brytyjskie ich u siebie nie chcą.
- Gdybyśmy chcieli być przyłączeni do jakiejś większej gminy, czy to Supraśla, czy Białegostoku, to pewnie nie podjęlibyśmy działań podziałowych. Mieszkańcy absolutnie nie chcą być przyłączeni do większego miasta – zapewnia Katarzyna Todorczuk, wójt gminy Grabówka na Podlasiu. Todorczuk przez 20 lat walczyła o utworzenie gminy. 16 marca wygrała przedterminowe wybory, pierwsze w nowo utworzonej jednostce samorządu. Uzyskała 53,5 proc. głosów. W sobotę złożyła ślubowanie, a od poniedziałku rozpoczyna swoje urzędowanie.
Utraciwszy aktywa w Niemczech tuż po wybuchu wojny z Ukrainą, Rosnieft może być teraz zmuszony pozbyć się ostatniego dużego aktywa. To sieć 6500 stacji benzynowych i największa prywatna rafineria w Indiach, którą Rosjanie kupili za blisko 13 mld dol.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas