Aktualizacja: 08.12.2024 07:17 Publikacja: 22.06.2023 21:00
Silvio Berlusconi, założyciel Forza Italia, trzykrotny premier Włoch, zmarł 12 czerwca br. w Mediolanie
Foto: Alberto PIZZOLI/AFP
Włosi mają w zwyczaju nadawać swoim premierom różne przydomki i przezwiska. Ten zwyczaj pochodzi z 1861 r., gdy w niektórych gazetach pierwszego premiera zjednoczonych Włoch Camillo Benso di Cavourowiego nazywano „Wielkim Tkaczem” (wł. „Il Gran Tessitore”). Od tej pory każdy kolejny szef rządu Królestwa, a potem Republiki Włoch nosił jakiś pseudonim. Nawet Benito Mussolini przymykał oko na to, że w różnych regionach kraju jest różnie nazywany. Na przykład w Lombardii mówiono na niego po prostu „Łysa Pała” (wł. „Crapa Pelada”), na południu mówiono o nim „Szczęka” (wł. „Il Mascella”), a mieszkańcy Rzymu nazywali go w dialekcie romanesco „Er puzzone”, czyli „Śmierdzielem”. Jednak większość Włochów z obawy przed ewentualnymi represjami lub z szacunku do Duce używała po prostu określenia „Lui”, czyli „On”.
Obrazy płonącej w kwietniu 2019 r. paryskiej Notre Dame wywołały przerażenie. Przez minione lata perłę światowego gotyku sukcesywnie przywracano do życia. Jej odbudowę ukończono w tym roku. 7 grudnia świątynia zostanie ponownie otwarta.
Węgry na terenach dzisiejszej Słowacji wydobywały jedną trzecią światowego złota i zaspakajały blisko 80 procent europejskiego zapotrzebowania na ten kruszec. Miasta były tak bogate, że nawet dzisiejsze resztki ich świetności przytłaczają.
Choć tytuł artykułu brzmi prowokacyjnie, to nie ma nic wspólnego z postulatami kreacjonistów. Podkreśla jedynie, że Karol Darwin (1809–1882) nigdy nie twierdził, iż człowiek pochodzi od małpy, ale że ma z małpami wspólnego przodka.
Kiedy kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski zakładał w 1580 r. Zamość, żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazywały na to, jak dotkliwie bieg historii potraktuje tę miejscowość. Prawdziwie apokaliptyczne dni przyniosła miastu i jego mieszkańcom II wojna światowa.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Nowo wybrany prezydent USA głosi bardzo zdecydowane hasła antyimigranckie. Niektórych to szokuje, ale warto wiedzieć, że w historii to już wiele razy się zdarzało.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Funkcjonujące od 70. lat Milan Malpensa International Airport zmienia nazwę. Będzie teraz nazywało się Milan Silvio Berlusconi International Airport. Decyzja wzbudziła wielką krytykę.
Sułtan Brunei chce kupić słynną rezydencję zmarłego przed rokiem byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego na Sardynii. Wśród atrakcji luksusowej posiadłości Villa Certosa jest sztuczny wulkan, który polityk i magnat medialny chętnie pokazywał swoim gościom – m.in. Władimirowi Putinowi.
Spadek po Silvio Berlusconim to dodatkowy zastrzyk bogactwa dla jego dzieci. Dwoje z nich powiększy swój majątek cztery razy.
Najstarsze dzieci Silvio Berlusconiego, Marina i Pier Silvio, będą wspólnie dzielić większościową kontrolę nad imperium biznesowym, które założył – informuje Reuters po ujawnieniu testamentu byłego premiera.
Należąca do Silvio Berlusconiego Villa San Martino to pałac o mrocznej historii. Sięga ona znacznie głębiej w przeszłość, jeszcze zanim ten budynek stał się własnością byłego premiera Włoch, zmarłego 12 czerwca 2023 roku.
Ciągłe szukanie aprobaty ludzi, rozbawianie ich, przekraczanie obyczajowych granic utrudniało Berlusconiemu prowadzenie poważnej polityki. Wolał śmiać się, niż rozumować. Nie wszyscy jego partnerzy brali go przez to na serio - mówi Jas Gawronski, były rzecznik Silvia Berlusconiego.
We wtorkowej „Rzeczpospolitej” opublikowałem artykuł o złych zmianach modelu rozwoju gospodarczego Polski. Odejście Silvia Berlusconiego jest okazją, by wrócić do tego tematu.
Może to nie Silvio Berlusconi wynalazł to, co emocjonalnie nazywamy populizmem, ale to on nadał mu nowy wymiar. I właściwie wszystko uchodziło mu na sucho.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas