Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 09:55 Publikacja: 23.03.2023 22:00
Prezydent Egiptu Anwar as-Sadat (od lewej) ściska dłonie prezydenta USA Jimmy’ego Cartera (w środku) i premiera Izraela Menachema Begina (z prawej) po podpisaniu izraelsko- -egipskiego traktatu pokojowego. Waszyngton, ogrody Białego Domu, 26 marca 1979 r.
Foto: Warren K. Leffler/Wikimedia Commons
To wydarzenie było prawdziwym cudem politycznym. Kończyło konflikt, którego początki sięgały czasów antycznych.
Krytycy Cartera podkreślali, że piętą achillesową jego administracji była polityka zagraniczna. Rzeczywiście ten prezydent zaliczył wiele wpadek, ale to, czego dokonał w marcu 1979 r., było naprawdę niebywałym osiągnięciem. Już we wrześniu 1978 r. Carter zaprosił egipskiego prezydenta Anwara as-Sadata i izraelskiego premiera Menachema Begina do letniej prezydenckiej siedziby Camp David, mając nadzieję, że uda mu się pogodzić zwaśnione strony. Chociaż nie doszło do porozumienia w sprawie przyszłości Palestyny i wycofania się Izraela z Zachodniego Brzegu, to jednak żmudne i pełne zwrotów negocjacje doprowadziły do formalnego uznania Izraela przez Egipt i zakończenia wojny między oboma krajami. To był bez wątpienia jeden z największych sukcesów w historii amerykańskiej prezydentury. „Orzeszkowy farmer”, jak nazywano 39. prezydenta USA, połączył wodę z ogniem. Człowiek bez najmniejszego doświadczenia w dyplomacji, w niezwykle prosty sposób zażegnał jeden z najpoważniejszych konfliktów na świecie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historycy studiujący dzieje życia Napoleona Bonaparte zazwyczaj koncentrują się na okresie jego największych suk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wierzę, że na banknotach, które wypuści kiedyś suwerenna już wyspa, będą twarze Adolfa Erika Nordenskiölda i Fri...
Na początku lipca 1941 r. Rosjanom wydawało się, że w obliczu niepowstrzymanego wkraczania wojsk niemieckich w g...
Jak i kiedy zbudowano linie podziemnego transportu miejskiego w takich państwach jak: Indie, Gruzja, Azerbejdżan...
Wywodził się z duńskiej dynastii Jelling, był synem Swena Widłobrodego, który w 1013 r. podbił Anglię. Knut posz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas