Aktualizacja: 09.11.2024 14:08 Publikacja: 23.03.2023 22:00
Prezydent Egiptu Anwar as-Sadat (od lewej) ściska dłonie prezydenta USA Jimmy’ego Cartera (w środku) i premiera Izraela Menachema Begina (z prawej) po podpisaniu izraelsko- -egipskiego traktatu pokojowego. Waszyngton, ogrody Białego Domu, 26 marca 1979 r.
Foto: Warren K. Leffler/Wikimedia Commons
To wydarzenie było prawdziwym cudem politycznym. Kończyło konflikt, którego początki sięgały czasów antycznych.
Krytycy Cartera podkreślali, że piętą achillesową jego administracji była polityka zagraniczna. Rzeczywiście ten prezydent zaliczył wiele wpadek, ale to, czego dokonał w marcu 1979 r., było naprawdę niebywałym osiągnięciem. Już we wrześniu 1978 r. Carter zaprosił egipskiego prezydenta Anwara as-Sadata i izraelskiego premiera Menachema Begina do letniej prezydenckiej siedziby Camp David, mając nadzieję, że uda mu się pogodzić zwaśnione strony. Chociaż nie doszło do porozumienia w sprawie przyszłości Palestyny i wycofania się Izraela z Zachodniego Brzegu, to jednak żmudne i pełne zwrotów negocjacje doprowadziły do formalnego uznania Izraela przez Egipt i zakończenia wojny między oboma krajami. To był bez wątpienia jeden z największych sukcesów w historii amerykańskiej prezydentury. „Orzeszkowy farmer”, jak nazywano 39. prezydenta USA, połączył wodę z ogniem. Człowiek bez najmniejszego doświadczenia w dyplomacji, w niezwykle prosty sposób zażegnał jeden z najpoważniejszych konfliktów na świecie.
W III Rzeszy pucz monachijski urósł do rangi najświętszej bitwy o godność Niemców, a zabici „bojownicy” NSDAP zostali wyniesieni na ołtarze męczenników, którzy oddali życie za naród niemiecki i rasę aryjską. W rzeczywistości była to bałaganiarsko przeprowadzona piwiarniana rozróba, która nie zasługiwała na miano przewrotu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Powstałe tuż po I wojnie światowej Freikorpsy, choć formalnie nie stanowiły części aparatu państwowego pokonanych Niemiec, były przez rząd niemiecki chętnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie państwo nie bardzo mogło lub chciało zaangażować się oficjalnie. W tym sensie sposób ich działania i finansowanie niczym nie różnią się od tego, co mogliśmy w ostatnich latach obserwować w przypadku Grupy Wagnera.
Wiatr jest ruchem powietrza atmosferycznego względem powierzchni Ziemi. „Przed wiekami nie było bez niego żeglugi. Kiedyś niezbędny, dziś od strony technicznej jest dla żeglugi prawie bez znaczenia” – głosi wstęp do wspaniałego albumu „Żaglowce” wydanego dekadę temu. Opinia ta dezaktualizuje się na naszych oczach.
Nominacja wiceprezydencka jest traktowana w USA jak pocałunek śmierci dla ambitnych polityków. Z jednej strony jest się tylko o krok od najwyższego stanowiska w państwie, z drugiej strony ten krok może się okazać zbyt długi do wykonania.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Choć niektóre postulaty naukowe wydają się początkowo niedorzeczne, to historia nauki dowodzi, że często mylą się ci, którzy je wyśmiewają. Tak było na przykład z teorią ruchów płyt kontynentalnych Alfreda Wegenera.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Partnerstwo polityczne między USA a Polską pozostaje bardzo silne. Polska jest częścią NATO. Nie ukrywam, że wszyscy byliby szczęśliwi, gdyby konflikt w Ukrainie zakończył się, a ryzyko zostało wyeliminowane – zaznaczył wiceprezes Amazona Russell Grandinetti w rozmowie z Business Insiderem.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Maska faraona Tutanchamona odkrywa kolejne tajemnice. Zdaniem grupy brytyjskich naukowców badacze do tej pory ignorowali jeden istotny szczegół słynnej maski znajdującej się w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze.
Aktywność wulkanu Lewotobi Laki Laki na indonezyjskiej wyspie Flores znów wzrasta – w sobotę wyrzucił on w powietrze kolumnę gorącego popiołu. Zaledwie kilka dni temu jego erupcja zabiła co najmniej dziesięć osób, raniła dziesiątki kolejnych i zniszczyła tysiące budynków.
Amerykański resort sprawiedliwości poinformował, że przed wyborami prezydenckimi w USA udaremniono irański zamach na Donalda Trumpa. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu stanowczo jednak temu zaprzecza.
Dopuszczam, że w kwestii rezygnacji z dążeń do NATO możemy szukać kompromisu, bo nie będziemy mieli wyboru - mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas