Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 02.07.2025 02:20 Publikacja: 09.03.2023 22:00
Adolf Hitler na balkonie wiedeńskiego ratusza, skąd przemawiał przed referendum (które odbyło się 10 kwietnia 1938 r.) w kwestii przyłączenia Austrii do III Rzeszy
Foto: ullstein bild/ullstein bild via Getty Images
Około południa przerwano tę relację, by nadać nadzwyczajne oświadczenie Josepha Goebbelsa, który pompatycznie odczytał „proklamację” Hitlera o przyłączeniu Austrii do III Rzeszy. Minister propagandy oświadczył, że z uwagi na niestabilną sytuację polityczną w Wiedniu „Rzesza udzieli pomocy milionom Niemców zamieszkujących Austrię”. I nakazał trzydniowe oflagowanie wszystkich budynków w Niemczech.
W tym czasie w Berlinie, ku zdumieniu swojego otoczenia, podekscytowany Hitler podjął w decyzję o nagłym, spontanicznym wyjeździe do Austrii. Zdając sobie sprawę, że wiąże się to z ryzykiem zamachu na jego życie, wezwał do siebie premiera Prus, naczelnego dowódcę Sił Powietrznych III Rzeszy i przewodniczącego Reichstagu Hermanna Göringa, którego na czas swojej nieobecności w Niemczech mianował głową państwa. Był to gest o ważnym wydźwięku propagandowym. Hitler chciał bowiem pokazać, że osobiście kieruje operacją włączenia „swojej dawnej ojczyzny” do Rzeszy Niemieckiej. Wyraźnie podekscytowany najpierw poleciał do Monachium, skąd w dalszą drogę udał się kolumną samochodową w kierunku Linzu. Do Austrii wjechał jednak dopiero w godzinach popołudniowych, kiedy służby niemieckie zdążyły pobieżnie zabezpieczyć trasę jego przejazdu. Pierwszym miastem, jakie odwiedził, było Braunau nad rzeką Inn, w którym się urodził. Mieszkańcy zgotowali mu owacyjne powitanie. Wieczorem kolumna samochodów wodza dotarła do Linzu, gdzie zmęczony, ale szczęśliwy Hitler zdążył jeszcze wieczorem ukazać się na balkonie ratusza i wygłosić egzaltowane przemówienie o tym, jak swego czasu „Opatrzność” powołała go z tego miasta do pokierowania losem wszystkich Niemców.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W 1859 r. Karol Darwin opublikował książkę „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, czyli o utrzymaniu...
Zgromadzenie przyjmuje Demetriusza na kolanach, a on na swoją rezydencję wybiera świątynię patronki miasta, dzie...
Historia państwa chorwackiego zaczęła się w północnej Dalmacji, gdzie nad płytką zatoką leży Nin. Okolica jest w...
Tradycyjna muzyka chińska jest najstarszą formą muzyczną na świecie. Zdumiewające zatem że od trzech tysięcy lat...
Idee etnicznej czystości znajdują entuzjastycznych wyznawców daleko poza granicami Europy. Nienawiść, wykuta w i...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas