Aktualizacja: 22.03.2025 04:40 Publikacja: 09.03.2023 22:00
Adolf Hitler na balkonie wiedeńskiego ratusza, skąd przemawiał przed referendum (które odbyło się 10 kwietnia 1938 r.) w kwestii przyłączenia Austrii do III Rzeszy
Foto: ullstein bild/ullstein bild via Getty Images
Około południa przerwano tę relację, by nadać nadzwyczajne oświadczenie Josepha Goebbelsa, który pompatycznie odczytał „proklamację” Hitlera o przyłączeniu Austrii do III Rzeszy. Minister propagandy oświadczył, że z uwagi na niestabilną sytuację polityczną w Wiedniu „Rzesza udzieli pomocy milionom Niemców zamieszkujących Austrię”. I nakazał trzydniowe oflagowanie wszystkich budynków w Niemczech.
W tym czasie w Berlinie, ku zdumieniu swojego otoczenia, podekscytowany Hitler podjął w decyzję o nagłym, spontanicznym wyjeździe do Austrii. Zdając sobie sprawę, że wiąże się to z ryzykiem zamachu na jego życie, wezwał do siebie premiera Prus, naczelnego dowódcę Sił Powietrznych III Rzeszy i przewodniczącego Reichstagu Hermanna Göringa, którego na czas swojej nieobecności w Niemczech mianował głową państwa. Był to gest o ważnym wydźwięku propagandowym. Hitler chciał bowiem pokazać, że osobiście kieruje operacją włączenia „swojej dawnej ojczyzny” do Rzeszy Niemieckiej. Wyraźnie podekscytowany najpierw poleciał do Monachium, skąd w dalszą drogę udał się kolumną samochodową w kierunku Linzu. Do Austrii wjechał jednak dopiero w godzinach popołudniowych, kiedy służby niemieckie zdążyły pobieżnie zabezpieczyć trasę jego przejazdu. Pierwszym miastem, jakie odwiedził, było Braunau nad rzeką Inn, w którym się urodził. Mieszkańcy zgotowali mu owacyjne powitanie. Wieczorem kolumna samochodów wodza dotarła do Linzu, gdzie zmęczony, ale szczęśliwy Hitler zdążył jeszcze wieczorem ukazać się na balkonie ratusza i wygłosić egzaltowane przemówienie o tym, jak swego czasu „Opatrzność” powołała go z tego miasta do pokierowania losem wszystkich Niemców.
Mildred Harnack była Amerykanką. Ale wiedziona miłością do swojego niemieckiego męża postanowiła pozostać w III Rzeszy i zaangażować się w ruch oporu przeciwko Hitlerowi. Za tę decyzję 16 lutego 1943 r. zapłaciła najwyższą cenę.
Przed Wielkanocą roku Pańskiego 1000, która wypadała na 31 marca, lud boży w całej Europie żył w głębokiej trwodze. Skruszeni panowie życzliwiej spoglądali na włościan, a zlęknieni chłopi i plebs hojniej dzielili się swoim mieniem z nędzarzami i wędrownymi żebrakami. Każdy próbował oczyścić duszę przed Dniem Pańskim, który przecież miał nadejść 1000 lat po narodzinach Zbawiciela.
Kolonizacja Ameryki Północnej nie zawsze szła po myśli najeźdźców. Czasem to Indianie wygrywali, zwłaszcza gdy pomagał im głód. Tak było w przypadku kolonii Jamestown, która wniosła do historii USA pojęcie „czas głodu”.
W 1861 r., wraz z wybuchem wojny secesyjnej, Ameryka rozpadła się na dwa państwa. Ale czy tak naprawdę kiedykolwiek była jednolitym tworem narodowym, kulturowym i politycznym?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Przez pierwsze tysiąc lat po Chrystusie biskupa Rzymu wybierali lud i duchowieństwo Wiecznego Miasta.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA przekonuje, że Rosja i Ukraina są bliskie zawarcia porozumienia o pełnym zawieszeniu broni.
Papież Franciszek, który od ponad miesiąca przebywa w szpitalu, odzyskuje siły, ale musi na nowo nauczyć się mówić - przekazał kardynał Victor Manuel Fernández.
Ukraińskie służby zatrzymały czternastoletnią Ukrainkę, która podłożyła ładunek wybuchowy pod radiowóz w Tarnopolu. Nastolatka miała być szantażowana przez Rosjan.
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że Boeing wygrał przetarg na budowę nowych myśliwców szóstej generacji, które nazwano F-47. Mają mieć one kluczowe znaczenie przy ewentualnym konflikcie z Chinami.
- Niemieckie głębokie państwo usiłuje wykorzystać struktury unijne do wzmocnienia niemieckiego przemysłu zbrojeniowego i całej niemieckiej gospodarki kosztem innych państw członkowskich. Gen. Polko tego nie widzi? - powiedział europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na krytykę ze strony gen. Romana Polki w związku z głosowaniem nad rezolucją ws. białej księgi dotyczącej obronności.
Donald Tusk zastawił pułapkę: wiedział przecież, że posłowie PiS będą przeciw sejmowej uchwale w sprawie bezpieczeństwa Polski, skoro znalazł się w niej zapis o unijnej rezolucji. Najwyraźniej chodziło tylko o to, by móc oskarżyć opozycję o sprzyjanie Rosji.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zdecydował w piątek o wprowadzeniu zakazu przywozu do Polski wybranych towarów ze Słowacji, w tym świeżego mięsa, podrobów i mleka. Powodem jest wykrycie w tym kraju ognisk pryszczycy.
Polska polityka wrze w pierwszym dniu wiosny – śmierć Barbary Skrzypek wywołała burzę w mediach społecznościowych, kampania prezydencka nabiera tempa, a spór o Tarczę Wschód podgrzewa atmosferę między rządem a opozycją. Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński analizują, co te wydarzenia oznaczają w kontekście najbliższych dni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas