Reklama

Wielka dusza Indii

30 stycznia 1948 r. trzy kule zamachowca zakończyły życie człowieka, który dla wielu Hindusów stał się symbolem walki o niepodległość. Czy zabójstwo Mahatmy Gandhiego dowodziło, że społeczeństwo indyjskie nie jest przygotowane do życia w demokracji?

Publikacja: 12.08.2022 03:00

Mahatma Gandhi podczas podróży po Bengalu (1946 r.)

Mahatma Gandhi podczas podróży po Bengalu (1946 r.)

Foto: AFP

Mahatmą nazwał Gandhiego Rabindranath Tagore, najwybitniejszy hinduski poeta i laureat Nagrody Nobla. W dosłownym tłumaczeniu z sanskrytu Mahatma oznacza „wielką duszę”. Tym tytułem honorowano wybitnych filozofów, przewodników duchowych, mistyków, wizjonerów, ascetów, a także osoby godne wyjątkowej czci. Ale zwykli Hindusi nazywali Gandhiego po prostu „Bapu”, czyli ojciec.

Mohandas Karamchand Gandhi urodził się 2 października 1869 r. w Porbandarze w stanie Gudżarat. Jego ojciec Karamchand Gandhi był diwanem Porbandaru (stał na czele administracji). Zamożna kupiecka rodzina należała do kasty modh banija. Znani byli ze zdolności handlowych, oszczędności i uczciwości. Jak w każdej hinduskiej rodzinie przestrzegano tam wegetarianizmu, nad czym czuwała matka Mohana, jak nazywano młodego Gandhiego. Późniejsze manifestacyjne stosowanie przez niego postu jako broni politycznej było więc dziedzictwem obyczajów wyniesionych z domu.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia świata
Tajemnice Grobu Bożego w Jerozolimie
Historia świata
Rozum zamiast Boga
Historia świata
Bogusław Chrabota: Jerozolima – mord założycielski
Historia świata
Napoleon – „gość” Korony Brytyjskiej
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Historia świata
Grenlandia bogata nie tylko w zasoby naturalne
Reklama
Reklama