O ostatnich latach panowania Bolesława Chrobrego wiemy niewiele. Śmierć kronikarza Thietmara 1 grudnia 1018 r. i urwanie się zapisów jego kroniki spowodowały, że musimy snuć rozmaite domysły i hipotezy. Nie wiemy np., czy Polska w latach 1019–1025 prowadziła jakieś większe wojny, ale wygląda na to, że nie. Jedyna istotna wiadomość z tego okresu dotyczy koronacji Bolesława Chrobrego na króla.
Syn Mieszka I starał się o koronę królewską przez wiele lat, zdając sobie sprawę, że jego rozległe i potężne państwo w pełni zasługuje na to, żeby znaleźć się w ekstraklasie krajów należących do europejskiej wspólnoty chrześcijańskiej – Christianitas. Bolesław Chrobry – władca dumny, uważał się za króla de facto, na co dowodem mogą być denary bite w jego mennicy po 1005 r. z napisem „BOLEZLAVVS REX”. Znamy obecnie około 20 takich monet.
Formalna koronacja, która wymagała wówczas zgody Stolicy Apostolskiej oraz cesarza rzymskiego, była jednak potrzebna. Jednym z powodów był fakt, że likwidowałaby ona patrymonialną zasadę podziału terytorium państwowego pomiędzy synów i krewnych zmarłego władcy. Książę pamiętał, że aby przejąć całe państwo po śmierci Mieszka I, musiał wypędzić macochę Odę wraz z jej potomstwem, aspirujących do przejęcia, a zapewne i podziału państwa. Bolesław miał trzech synów (Mieszka, Bezpryma i Ottona), swoje dziedzictwo w całości zamierzał przekazać jednemu z nich – Mieszkowi II. Koronacja, dająca dynastii, ale także pojedynczemu władcy jednolitego niepodzielnego państwa, szczególne uprawnienia oraz sankcję religijną, pozwoliła realizować ten plan. Pamiętajmy, że król był pomazańcem Bożym.
Czytaj więcej
W Niedzielę Wielkanocną, 18 kwietnia 1025 r., książę Bolesław I Wielki został w Gnieźnie koronowa...
W przeszłości wielkim rozczarowaniem było dla Bolesława postępowanie Ottona III, który wraz z papieżem Sylwestrem II zgodził się na koronację Stefana na króla Węgier, natomiast faktycznie zablokował koronację księcia polskiego. Następca Ottona III, Henryk II, prowadził z Bolesławem ciągłe wojny; o koronacji na króla być może rozmawiał z polskim księciem w Merseburgu w 1013 r., ale nic z tego nie wynikło. Jednak Bolesław był cierpliwy. Henryk II zmarł 13 lipca 1024 r. Jego następcą został 4 września 1024 r. Konrad II z nowej dynastii salickiej. Nowy król niemiecki zapewne też był przeciwny koronacji Bolesława na króla, ale uwikłany w problemy wewnętrzne w Rzeszy, nie mógł jej zapobiec. Zmieniła się także osoba na tronie papieskim. Benedykt VIII, mocno podporządkowany Henrykowi II, zmarł 9 kwietnia 1024 r. Jego miejsce zajął Jan XIX, może bardziej przychylny Bolesławowi, chociaż też zależny od cesarza. Konrad II na pewno zgody na koronację nie wyraził, a polski książę nawet o nią nie zabiegał. Może wyraził zgodę papież Jan XIX, chociaż pewności nie ma. Osobiście przypuszczam, że Bolesław Chrobry nikogo już nie pytał o pozwolenie.