Ministerstwo kultury podjęło decyzję o odwołaniu z pełnionej funkcji p.o. dyrektora Wojciecha Kozłowskiego. Teraz obejmie on funkcję zastępcy dyrektora tej instytucji.
Na czele Instytutu Pileckiego od 5 listopada stanie prof. Krzysztof H. Ruchniewicz. Jego kadencja będzie trwała pięć lat. „Jednym z priorytetów dyrektora Instytutu Pileckiego będzie audyt dotychczasowej działalności instytucji oraz uczestnictwo w międzynarodowym dialogu naukowym dotyczącym historii XX wieku. Obszarem działań Instytutu pozostanie pogłębianie i popularyzowanie wiedzy o totalitaryzmach i autorytaryzmach XX wieku” – czytamy na stronie internetowej ministerstwa.
Prof. Krzysztof H. Ruchniewicz jest historykiem, niemcoznawcą, dyrektorem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta działającego na Uniwersytecie Wrocławskim. Niedawno został powołany przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego na członka Komitetu „Nagrody za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko–niemieckich”. W 2023 r. został on laureatem nagrody Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W uzasadnieniu podkreślono m.in. jego wybitne zasługi na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego i idei europejskiej.
Wśród odznaczeń, które otrzymał, ma też Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN „za zaangażowanie na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej oraz jego pracę naukową w tym obszarze” oraz medal upamiętniający 30 rocznicę Pokojowej Rewolucji i Zjednoczenia Niemiec „Sachsen – Land der Friedlichen Revolution”.
Protest po powołaniu na pełnomocnika szefa MSZ
13 czerwca Radosław Sikorski powołał prof. Ruchniewicza na stanowisko pełnomocnika do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej. Do jego zadań należy m.in. formułowanie propozycji mających na celu poprawę polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej; wspieranie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dialogu ze stroną niemiecką w obszarze polityki historycznej; monitorowanie stanu realizacji Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie i podejmowanie działań, mających na celu uwzględnienie przez stronę niemiecką polskich interesów w ramach tego projektu; zaangażowanie na rzecz realnego zwiększenia dostępności nauczania języka polskiego w Republice Federalnej Niemiec.