Niedawno opisywałem na tych łamach historię powstania i rozwoju Polskiej Akademii Umiejętności – korporacji uczonych, która trwa i rozwija się od ponad 150 lat („Rzecz o Historii”, 31 maja 2024). Jednak przez wiele lat w strukturze PAU brakowało miejsca dla naukowców uprawiających i rozwijających nauki techniczne. W Polskiej Akademii Nauk od początku jej istnienia funkcjonował (i funkcjonuje nadal!) Wydział Nauk Technicznych, natomiast w PAU tych nauk (jak najbardziej spełniających kryteria Umiejętności!) nie było. Tymczasem...
Czytaj więcej
Polska Akademia Nauk (PAN) była początkowo wzorowana na Radzieckiej Akademii Nauk i miała ułatwić władzom politycznym kontakt ze środowiskiem naukowym oraz zapewnić rządzącym wsparcie PAN przy podejmowaniu trudnych społecznie decyzji.
Miasto nie tylko dla humanistów, lekarzy i artystów
W Krakowie działają dwie duże uczelnie techniczne: Akademia Górniczo-Hutnicza powołana do istnienia w 1913 r., która jednak ze względu na I wojnę światową rozpoczęła działalność w 1919 r., oraz Politechnika Krakowska, której pierwsze etapy funkcjonowania związane były z AGH. Warto może przypomnieć, że od 1 kwietnia 1945 r. na Akademii Górniczej, która potem przekształcona została w AGH, funkcjonowały Wydziały Politechniczne, będące de facto zalążkiem Politechniki Krakowskiej – ta jednak pełną niezależność uzyskała dopiero 7 lipca 1954 r.
Zarówno AGH, jak i Politechnika Krakowska rozwijały się prężnie, dawały ogromny wkład do polskiej nauki oraz ogromną liczbę dobrze wykształconych inżynierów, których zniszczony wojną kraj bardzo potrzebował. Nie było wtedy ani nie ma do dzisiaj w Polsce innego miasta o tak bogatej ofercie badań i kształcenia w naukach technicznych. Tymczasem Polska Akademia Umiejętności fakty te całkowicie ignorowała!
Prof. Roman Ciesielski (1924–2004)