W czasach PRL Moczulski był wielokrotnie aresztowany, łącznie przesiedział w więzieniach PRL – z przyczyn politycznych – sześć lat. Był współzałożycielem Ruchu Obrony praw Człowieka i Obywatela. Założył i przez wiele lat kierował Konfederacją Polski Niepodległej.
Leszek Moczulski w PRL: Dziennikarz i opozycjonista
W 1952 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Sześć lat później ukończył historię na tej samej uczelni. Pracował jako dziennikarz – w „Trybunie Ludu”, „Życiu Warszawy”, a także w tygodniku „Wieś”. Potem był dziennikarzem tygodnika „Dookoła Świata”, a w 1958 roku został zatrudniony w TVP.
Czytaj więcej
Dokładnie o godzinie 17.00 ponad 30 tysięcy powstańców w pierwszym rzucie atakuje kilkadziesiąt obiektów niemieckich i obsadza węzłowe punkty miasta. Jakie wydarzenia poprzedziły ten zryw?
W 1957 roku został aresztowany za szkalowanie władz PRL w prasie zagranicznej, ostatecznie jednak go uniewinniono. Od 1961 do 1977 kierował działem historycznym tygodnika „Stolica”.
W latach 70-tych brał udział w powstaniu Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, którego został rzecznikiem. Wkrótce wszedł w skład redakcji „Opinii”, pisma Ruchu. W 1979 roku grupa skupiona wokół Moczulskiego zaczęła wydawać „Gazetę Polską”.