Dlaczego polski królewicz nie został carem

„Nie pozwolę mojemu synowi być carem moskiewskim” – powiedział Zygmunt III Waza do hetmana Stanisława Żółkiewskiego w sierpniu 1610 r. w obozie pod Smoleńskiem. Król pragnął sam sięgnąć po tron, a potem, po podporządkowaniu sobie Rosji, z pomocą jej armii współdziałającej z wojskami Rzeczypospolitej rozciągnąć rządy nad Szwecją. To był główny motor napędowy jego postępowania.

Publikacja: 09.10.2024 19:05

„Carowie Szujscy na sejmie warszawskim” – obraz Jana Matejki z 1892 r. 29 października 1611 r. w sal

„Carowie Szujscy na sejmie warszawskim” – obraz Jana Matejki z 1892 r. 29 października 1611 r. w sali senatu Zamku Królewskiego w Warszawie doszło do tzw. hołdu Szujskich – przebywającego w polskiej niewoli, zdetronizowanego cara Rosji Wasyla IV Szujskiego i jego braci: Dymitra i Iwana – złożonego królowi Polski Zygmuntowi III Wazie i królewiczowi Władysławowi

Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie / Wikimedia Commons

Niemal w tym samym czasie, kiedy oddziały Żółkiewskiego zajmowały Kreml, pod Smoleńskiem rozgrywały się równie ważne wydarzenia. Do królewskiego obozu zjechało kolejne już poselstwo z Moskwy – tym razem można je było śmiało określić jako wielkie poselstwo. Jego skład został uzgodniony z hetmanem, a na czele stali sygnatariusze sierpniowego porozumienia. Polacy i Litwini byli zdumieni. W samym kierownictwie poselstwa znalazło się pięćdziesięciu dostojników, a łącznie składało się ono z 1246 osób świeckich i duchownych oraz czterotysięcznej służby. Była to reprezentacja „całej ziemi ruskiej” i poniekąd „mały sobór ziemski” występujący w imieniu wielkiego Soboru. Wewnątrz delegacji potężnie się gotowało. Michaił Sałtykow-Morozow, jeden z największych stronników króla, przekonywał posłów, aby „we wszystkim zdali się na wolę królewską” i uznali za cara Zygmunta III. W opozycji do takiego stanowiska stał Filaret, który podzielał punkt widzenia patriarchy Hermogenesa. Okoliczność ta zaważyła na przebiegu rozmów.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia Polski
Powstaje baza grobów żołnierzy 2. Korpusu generała Andersa
Historia Polski
Niemiecki dwugłos o pacyfikacji getta warszawskiego
Historia Polski
O generale Karolu „Walterze” Świerczewskim bez emocji
Historia Polski
„Witaj, majowa jutrzenko” – refleksje o Konstytucji 3 maja
Historia Polski
Marian Spychalski: bezwzględny karierowicz