Muzeum POLIN obchodzi dziesiąte urodziny

Jesienią 2014 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie otworzyło stałą wystawę „1000 lat historii Żydów polskich”. Obchodzimy dziesiątą rocznicę tego wydarzenia.

Publikacja: 26.09.2024 09:24

10 urodziny Muzeum POLIN

10 urodziny Muzeum POLIN

Foto: Materiały prasowe

Opowieść o tysiącletniej historii Żydów polskich w Muzeum POLIN jest nieustannie wzbogacana o nowe, także współczesne konteksty. W ostatniej dekadzie muzeum przygotowało również 25 wystaw czasowych, takich jak „Biografie rzeczy”, „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”, „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”, wystawę prac Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż” czy dla najmłodszych „W Polsce króla Maciusia”. Obejrzało je ponad 3,5 mln zwiedzających z całego świata. Muzeum zorganizowało również wydarzenia edukacyjne dla prawie 6 mln osób.

Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1 000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski, chcą zmierzyć się ze stereotypami i uprzedzeniami. Służy ideom otwartości, tolerancji i prawdy. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.

Dyrektorem Muzeum POLIN jest Zygmunt Stępiński. A jego poprzednikami byli: Jerzy Halbersztadt, Agnieszka Rudzińska, Andrzej Cudak i profesor Dariusz Stola. Muzeum jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku (EMYA) oraz dwukrotnie Nagrody Unii Europejskiej Europa Nostra.

Czytaj więcej

Estera Flieger: W MKiDN kontynuacja polityki Piotra Glińskiego – wymienić wszystkich dyrektorów

Muzeum POLIN urodziny obchodzi przez pięć dni

Przed dziesięciu laty, podczas otwarcia stałej wystawy POLIN Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum i ocalały z Holokaustu, cytując fragment pieśni żydowskich partyzantów, powiedział: „Jesteśmy tu. Mir zenen do", odnosząc się do nieprzerwanej – mimo Zagłady i wszelkich przeciwności – obecności Żydów w Polsce. Słowa te stały się mottem obchodów 10-lecia POLIN.

W nocy z soboty na niedzielę, podczas urodzinowej nocy filmowej, pokazany zostanie m.in. „Dybuk”, jeden z najpopularniejszych na świecie filmów w języku jidysz

Urodziny POLIN rozpoczynają się 26 września i będą trwać do 30 września. Ich program jest bardzo bogaty. Inauguruje go czwartkowe spotkanie „Oto obiekt” z udziałem historyków sztuki. Będzie to opowieść o wybranych 10 wyjątkowych przedmiotach z kolekcji Muzeum. Cała kolekcja muzeum liczy ponad 17 tys. eksponatów.

W sobotę i niedzielę POLIN zaprasza na serię autorskich oprowadzań, które pozwolą na nowo spojrzeć na wystawę „1000 lat historii Żydów polskich”. Przewodniczkom Muzeum POLIN towarzyszyć będą: pisarka Karolina Sulej, dziennikarka Hanna Rydlewska, badaczka Joanna Ostrowska, fotograf Sebastian Czarnecki i instagramerka Rita Miernik.

Czytaj więcej

Złote pończochy króla Sasa. Wyjątkowa wystawa na Wawelu

W nowej, otwartej w lipcu części wystawy stałej, opowiadającej o życiu żydowskim w Polsce po 1989 roku, spotykają się dzieła wybitnych twórców – Mikołaja Grynberga i Wilhelma Sasnala. Po wystawie czasowej „(po)ŻYDOWSKIE. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” oprowadza kuratorka Justyna Koszarska-Szulc.

Dużo atrakcji przygotowano w weekend dla najmłodszych i ich opiekunów. Bezpłatne wydarzenie są dostępne w czterech językach: polskim, ukraińskim, angielskim oraz białoruskim. - Przygotowaliśmy fontannę życzeń, warsztaty tworzenia prezentów, a także tańce. Muzyczną zabawę poprowadzi Kapela Niwińskich, a podczas warsztatów kulinarnych upieczemy razem urodzinowe ciasto – zapowiada Anna Dybała, współautorka programu dla dzieci.

Sztuka i filmy na 10. urodziny Muzeum POLIN

W urodzinowy weekend warto odwiedzić również Galerię Rotacyjną, prezentującą prace współczesnych polskich artystów i artystek o żydowskich korzeniach. Wystawa obejmuje instalacje wizualne, dźwiękowe, prace fotograficzne, widowiska z udziałem widzów, prace interdyscyplinarne, które odnoszą się do historii, jak i zwracają uwagę na międzykulturowe, współczesne „tu i teraz”. Oprowadzają po niej sami artyści i kuratorki.

Czytaj więcej

Salvador Dali: surrealistyczne wizje i naukowe pasje geniusza

W nocy z soboty na niedzielę, podczas urodzinowej nocy filmowej, pokazane zostaną: „Dybuk”, jeden z najpopularniejszych na świecie filmów w języku jidysz; film „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego i „Opowieści o miłości” w reżyserii Natalie Portman, na podstawie autobiograficznej książki Amosa Oza.

W poniedziałek 30 września odbędzie się debata „Muzea Przyszłości” (godz. 18). Jej uczestnicy – menadżerowie kultury, dziennikarze, historycy, osoby działające w biznesie - rozmawiać będą o wyzwaniach XXI wieku, które stoją przed muzeami.

Zofia Bojańczyk, koordynatorka programu 10. urodzin Muzeum POLIN zapowiada, że uczestnicy spotkania będą zastanawiać się, czy muzea mogą zmienić świat na lepszy, rozmawiać o walce o uwagę odbiorcy, konkurencji z przemysłem rozrywkowym, wpływie polityki na instytucje kultury oraz pieniądzach i współpracy z biznesem.

10 urodziny POLIN: Tort i koncert

W muzealnej restauracji Warsze można skosztować urodzinowej „Fanaberii” - specjalnego urodzinowego deseru, prezentującego wachlarz aszkenazyjskich smaków, od maku z migdałami i orzechami, przez miód, cynamon, po jabłko i mirabelkę.

Wyjątkowym wydarzeniem niedzielnego wieczoru będzie widowisko – koncert „Mir zenen do. Jesteśmy tutaj” łączący muzykę klasyczną, taniec współczesny, architekturę i historię. Obok utworów Philipa Glassa, George’a Gershwina i Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy, zobaczymy multimedialne projekcje premierowych choreografii przygotowane przez twórców z Polski, Izraela Ukrainy i Hiszpanii (obowiązują bilety).

Opowieść o tysiącletniej historii Żydów polskich w Muzeum POLIN jest nieustannie wzbogacana o nowe, także współczesne konteksty. W ostatniej dekadzie muzeum przygotowało również 25 wystaw czasowych, takich jak „Biografie rzeczy”, „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”, „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”, wystawę prac Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż” czy dla najmłodszych „W Polsce króla Maciusia”. Obejrzało je ponad 3,5 mln zwiedzających z całego świata. Muzeum zorganizowało również wydarzenia edukacyjne dla prawie 6 mln osób.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia Polski
Spieszmy się czcić bohaterów, tak szybko odchodzą
Historia Polski
Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów
Historia Polski
Paweł Łepkowski: Kłamstwo w sprawie losu Warszawy
Historia Polski
Paweł Łepkowski: Narodziny Polskiego Państwa Podziemnego
Historia Polski
Początki chrystianizacji: każdy krzyż wykonano z drewna