Opowieść o tysiącletniej historii Żydów polskich w Muzeum POLIN jest nieustannie wzbogacana o nowe, także współczesne konteksty. W ostatniej dekadzie muzeum przygotowało również 25 wystaw czasowych, takich jak „Biografie rzeczy”, „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”, „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”, wystawę prac Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż” czy dla najmłodszych „W Polsce króla Maciusia”. Obejrzało je ponad 3,5 mln zwiedzających z całego świata. Muzeum zorganizowało również wydarzenia edukacyjne dla prawie 6 mln osób.
Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1 000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski, chcą zmierzyć się ze stereotypami i uprzedzeniami. Służy ideom otwartości, tolerancji i prawdy. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
Dyrektorem Muzeum POLIN jest Zygmunt Stępiński. A jego poprzednikami byli: Jerzy Halbersztadt, Agnieszka Rudzińska, Andrzej Cudak i profesor Dariusz Stola. Muzeum jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku (EMYA) oraz dwukrotnie Nagrody Unii Europejskiej Europa Nostra.
Czytaj więcej
Mówi się, że naśladownictwo jest najwyższą formą uznania. Przerywanie kadencji dyrektorów muzeów historycznych z powodów politycznych jest wątpliwym dziedzictwem Piotra Glińskiego. Tak my nie zbudujemy ani Muzeum Historii Polski, ani żadnej innej państwowej instytucji.
Muzeum POLIN urodziny obchodzi przez pięć dni
Przed dziesięciu laty, podczas otwarcia stałej wystawy POLIN Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum i ocalały z Holokaustu, cytując fragment pieśni żydowskich partyzantów, powiedział: „Jesteśmy tu. Mir zenen do", odnosząc się do nieprzerwanej – mimo Zagłady i wszelkich przeciwności – obecności Żydów w Polsce. Słowa te stały się mottem obchodów 10-lecia POLIN.